Hledat
Sezónní témata
20. května 2021

Tipy pro kvalitní spánek: tma, rituály i vhodné prostředí

Redakce
2
4289 přečtení
Tipy pro kvalitní spánek: tma, rituály i vhodné prostředí

Množství a kvalita spánku ovlivňuje celý náš život – od pracovní výkonnosti po fyzické zdraví a psychickou pohodu. Co můžeme udělat, abychom spali co nejlépe?

Dokonalá tma

Ačkoli spánku škodí především modré světlo z obrazovek elektronických zařízení, platí, že čím dokonalejší zatemnění, tím lépe se spí. Ideálně byste neměli být po zatemnění schopní vidět svou vlastní ruku před obličejem. Velmi dobré úrovně zastínění lze dosáhnout pomocí předokenních rolet nebo některých tvarů venkovních žaluzií. Variantu blackout mají i interiérové screenové rolety.

Vyhněte se kofeinu i alkoholu

Není žádné překvapení, že se vám po večerní kávě pravděpodobně nebude usínat dobře. Totéž ale platí i pro šálek čaje, colu nebo energetické nápoje – vyhněte se jim pokud možno už v průběhu odpoledne. Před spaním vás zbytečně nabudí také tabákové výrobky. A pozor – přestože jste možná zvyklí dávat si „šláftruňk“, tedy skleničku na usnutí, kvalitu spánku negativně ovlivňuje i alkohol.

Denní režim – choďte spát vždy ve stejnou dobu

Nejkvalitnější spánek je co nejpravidelnější – jak z hlediska uléhání, tak i vstávání. Správně byste měli chodit spát i vstávat každý den ve stejnou dobu, a to i o víkendu. Dobré usínání podpoří pohyb na sluníčku přes den: pomůže ke zdravé únavě organismu a také lépe sladit biorytmy s cyklem světla a tmy. Náš přirozený denní rytmus je o něco delší než pozemský den – při pobytu člověka v naprosté tmě se nastaví v průměru asi na 24 a čtvrt hodiny. Organismus počítá s každodenním „seřizováním“ právě podle slunečního svitu. 

861

Místo budíku si nastavte upozornění, kdy máte jít spát, abyste byli dostatečně vyspalí ve všední dny i o víkendu.

Moc pozdě před spaním také nejezte a necvičte. Menší zdřímnutí přes den by nemělo vadit, dávejte ale pozor, abyste neusnuli po třetí hodině odpoledne.

Za žádných okolností nepodceňujte výběr kvalitní matrace. Zdravý spánek podpoříte správnou matrací, ale také přikrývkami a polštáři z příjemných materiálů. S usínáním vám pomohou matrace napuštěné bylinnými esencemi.

Rituály před spaním

Během posledních několika hodin před spaním byste se měli věnovat uklidňujícím činnostem, ideálně čtení nebo poslechu hudby (televize, telefon a počítač naopak mohou nástup spánku komplikovat). Vhodná je také horká koupel, která obvykle navodí pocit ospalosti. Ložnici nezapomeňte důkladně vyvětrat a udržovat v ní spíše nižší teplotu

862

Pokud nemůžete usnout déle než dvacet minut, neležte v posteli. Vstaňte a věnujte se nějaké uklidňující činnosti, dokud nepocítíte nástup ospalosti, aby si váš mozek nespojil ležení v posteli s bdělostí a úzkostí z nespavosti.

Nejnovější

Dům a zahrada
7. července 2025

Zahrada jako letní obývák: Jak stínicí technika promění venkovní prostor

Redakce
4
4289 přečtení
Zahrada jako letní obývák: Jak stínicí technika promění venkovní prostor
Zahrada nebo terasa dnes už dávno neslouží jen k pěstování květin a zeleniny. V posledních letech se stále více proměňují v prodloužený obytný prostor, téměř letní obývák, kde se odpočívá, stoluje, pracuje i baví s přáteli. Aby však byla tato venkovní zóna pohodlná a využitelná během celého dne, nestačí jen zahradní nábytek a gril. Klíčovou roli hraje stínicí technika, která pomáhá regulovat teplotu, chrání před ostrým sluncem, deštěm nebo větrem a dodává prostoru útulnost i styl.
Dům a zahrada
17. června 2025

Biofilní pergola: Jak se lépe propojit s přírodou?

Redakce
4
4289 přečtení
Biofilní pergola: Jak se lépe propojit s přírodou?
Setkali jste se už s výrazem biofilní? Vyjadřuje lásku k přírodě a potřebu dostat co nejvíce přírodních prvků do běžného života. Biofilní design je architektonický přístup, který propojuje náš životní prostor a přírodu. Jde o stále populárnější trend – a v pergole si ho můžete užít nejsnáze.