Hledat
Sezónní témata
28. ledna 2020

Odpolední spánek vás osvěží i omladí: jak na něj?

Redakce
4
2704 přečtení
Odpolední spánek vás osvěží i omladí: jak na něj?

Spánek po obědě známe od malých dětí, ale užitečný je i pro dospělé: krátký šlofíček, anglicky „power nap“, dokáže doplnit energii na celý zbytek dne. Jak si ho správně naplánovat?

Výhody odpoledního spánku

Takzvaný dvoufázový spánek praktikují lidé po celém světě (proslulé jsou jihoevropské siesty, po obědě ale spí například také v Číně, Indii nebo Jižní Africe). Víme, že se mu oddávali také v antickém Řecku a Římě, ale i ve středověké Anglii. Odpolední „šlofík“ je tedy historicky osvědčeným způsobem boje s odpolední únavou – tělo si o něj navíc často přímo říká. Ospalost a únava vedou k přejídání a „dopování se“ cukrem, odpolední spánek vám tím pádem může dokonce pomoci zhubnout!

589

Foto: Chris Abney

Co vám přinese zdřímnutí během dne?

  • odpočinek a relaxaci
  • snížení stresu
  • lepší výkon po zbytek dne
  • zlepšení nálady
  • regeneraci organismu
  • větší kreativitu a lepší paměť
  • silnější imunitní systém
  • menší chuť na nezdravá jídla
  • krásnější pleť

Návod na zdravý a osvěžující odpolední spánek

Pokud si chceme (anebo prostě musíme) odpoledne zdřímnout, měli bychom si lehnout do čerstvě vyvětrané místnosti, kterou lze důkladně zatemnit. Naprostou tmu vhodnou pro denní spánek vám poskytnou například zatemňovací předokenní rolety nebo venkovní žaluzie – jejich výhodou je i utlumení hluku, pronikajícího do místnosti zvenčí. Interiérové stínicí prvky obvykle denní světlo propouštějí, jednou z výjimek je interiérová screenová roleta. V případě, že místnost nedokážeme odpovídajícím způsobem zatemnit, může pomoci spací maska na oči.

Pokud máte chuť, zkuste si před usnutím dát kávu. Na první pohled to zní paradoxně, ale ve skutečnosti je to způsob, jak se vzbudit co nejčilejší: kofein začíná působit až zhruba po 15 minutách, přičemž jeho hladina v krvi je nejvyšší 45 minut po konzumaci. Když tedy usnete hned po vypití šálku kávy, bude kofein působit právě při probuzení a několik desítek minut po něm. Díky tomu se rychleji zbavíte rozespalosti a snáze se znovu zapojíte do svého denního programu.

Čas, kdy je vhodné si jít zdřímnout, nejlépe poznáte sami – klíží se vám oči, jste unavení a podráždění. Záleží také na individuálním spánkovém režimu, jiná doba je vhodná, když vstáváte v půl šesté, a jiná, když spíte do osmi. Neměli byste ale přes den uléhat později než kolem třetí odpoledne, to by pravděpodobně vedlo k problémům s usínáním večer.

Šlofík během dne by měl být opravdu krátký – ideální je 15 až 20 minut (známé „dát si dvacet“), později dochází k přechodu do hlubšího spánku a trvá déle, než se člověk probere. Denní spánek delší než 30 minut může zhoršovat některé zdravotní problémy, například vysoký krevní tlak, a vést ke špatnému usínání večer.

590

Foto: Amir Hamdi

Po prospání vyrazte do přírody

Venkovní světlo pomůže sladit naše biologické hodiny s přírodním denním cyklem. Pohyb na čerstvém vzduchu vás nejen probere, ale pomůže vám lépe večer znovu usnout a ráno ve vhodnou dobu vstát. Malá procházka vás navíc probere i v případě, že jste si lehnout nemohli nebo se vám usnout nepodařilo.

Nejnovější

Sezónní témata
21. října 2021

Halloween na zahradě

Redakce
2
2704 přečtení
Halloween na zahradě
Blíží se Halloween a čím dál víc rodin ho slaví i u nás. Důvod je jednoduchý: především pro děti je zajímavější a vizuálně atraktivnější než tradiční Dušičky. Proč letos nezkusit zábavnou zahradní oslavu Halloweenu?
Sezónní témata
19. října 2021

Jak vyrobit podzimní věnec na dveře

Redakce
2
2704 přečtení
Jak vyrobit podzimní věnec na dveře
Ozdobte si vchodové dveře stylovou, jednoduchou a přitom originální dekorací – vyrobte si vlastní podzimní věnec!
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.
V pořádku