Hledat
Sezónní témata
7. prosince 2022

Jste lehký, nebo silný spáč? Jak silné zatemnění potřebujete?

Redakce
4
634 přečtení
Jste lehký, nebo silný spáč? Jak silné zatemnění potřebujete?
Někdo dokáže spát i bez zatažených závěsů, jiný schválně nezatahuje, protože dává přednost vzbuzení pomocí denního světla. A někdo se bez důkladného zatemnění především přes léto pořádně nevyspí. Do jaké skupiny patříte vy?

Lehký spáč: stačí vám rolety nebo vnitřní žaluzie

Světlo vás nevzbudí. Anebo naopak: především v zimním období okna nezatemňujete a při vstávání si pomůžete přibývajícími slunečními paprsky. Pro vás se hodí lehké stínění v podobě vnitřních rolet nebo horizontálních žaluzií: nebude vám vidět do ložnice a pro brzká letní rána si jimi můžete přistínit, ale nerozhází vás, když po jejich stranách pronikne trochu světla.

Když to jde, raději si zatáhnete: zvolte venkovní žaluzie nebo rolety den a noc

Rádi spíte potmě, ale nejste zvlášť nároční? Může vám stačit noční zaklopení venkovních žaluzií, které mají další výhody navíc: v zimním období pomohou s tepelnou izolací, v létě zase do značné míry nahradí klimatizaci. Jejich přítomnost může také odradit zloděje.

Pokud preferujete vnitřní stínění a nechcete nebo nemůžete nic montovat na fasádu, sáhněte po roletách den a noc nebo klasických zatemňovacích závěsech. V těch se však na rozdíl od „nekonečných“ rolet den a noc usazuje prach a je nutné je čas od času sundat a vyprat. Údržba rolet den a noc je o mnoho snazší, odprašují se samotným používáním a v případě znečištění stačí látku lehce umýt vlhkým hadříkem.

Bez úplné tmy se vám špatně spí: sáhněte po předokenních roletách

Čím víc tmy, tím líp. Vaše ložnice by se v ideálním případě měla podobat temné komoře. I pro vás existuje řešení: perfektní zatemnění poskytují předokenní rolety. Tvoří celistvou vrstvu, která nejenom zabrání přístupu jakéhokoli světla, ale tlumí i zvuky, což vám také pomůže s nerušeným spánkem. Sluch je totiž smysl, který usíná jako úplně poslední. Jako denní stínění můžete rolety doplnit například plisse žaluziemi.

Nejnovější

Udělej si sám
24. ledna 2023

Životní změny – když děti vylétnou z hnízda

Redakce
3
634 přečtení
Životní změny – když děti vylétnou z hnízda
Když děti dospějí a odstěhují se, řešíme opačný problém, než před jejich narozením. Zanechat jim jejich pokoj pro budoucí návraty, nebo ho přebudovat na pracovnu, dílnu či pokoj pro hosty? Anebo se rovnou přestěhovat do menšího? Další díl seriálu o životních změnách.
Udělej si sám
5. ledna 2023

Relaxace doma 4 – odreagování v kuchyni

Redakce
3
634 přečtení
Relaxace doma 4 – odreagování v kuchyni
Kuchyň vnímáme každý jinak. Co jsou pro jednoho galeje neustálého vymýšlení jídel, vaření a umývání nádobí, tam si jiný odpočine u kreativního vytváření dobrot a nenáročné fyzické práce, u které nepotřebuje přemýšlet. Jak na to, aby pro nás byl čas strávený v kuchyni příjemným oddechem od ostatních povinností?