Hledat
Sezónní témata
7. prosince 2022

Jste lehký, nebo silný spáč? Jak silné zatemnění potřebujete?

Redakce
4
1243 přečtení
Jste lehký, nebo silný spáč? Jak silné zatemnění potřebujete?
Někdo dokáže spát i bez zatažených závěsů, jiný schválně nezatahuje, protože dává přednost vzbuzení pomocí denního světla. A někdo se bez důkladného zatemnění především přes léto pořádně nevyspí. Do jaké skupiny patříte vy?

Lehký spáč: stačí vám rolety nebo vnitřní žaluzie

Světlo vás nevzbudí. Anebo naopak: především v zimním období okna nezatemňujete a při vstávání si pomůžete přibývajícími slunečními paprsky. Pro vás se hodí lehké stínění v podobě vnitřních rolet nebo horizontálních žaluzií: nebude vám vidět do ložnice a pro brzká letní rána si jimi můžete přistínit, ale nerozhází vás, když po jejich stranách pronikne trochu světla.

Když to jde, raději si zatáhnete: zvolte venkovní žaluzie nebo rolety den a noc

Rádi spíte potmě, ale nejste zvlášť nároční? Může vám stačit noční zaklopení venkovních žaluzií, které mají další výhody navíc: v zimním období pomohou s tepelnou izolací, v létě zase do značné míry nahradí klimatizaci. Jejich přítomnost může také odradit zloděje.

Pokud preferujete vnitřní stínění a nechcete nebo nemůžete nic montovat na fasádu, sáhněte po roletách den a noc nebo klasických zatemňovacích závěsech. V těch se však na rozdíl od „nekonečných“ rolet den a noc usazuje prach a je nutné je čas od času sundat a vyprat. Údržba rolet den a noc je o mnoho snazší, odprašují se samotným používáním a v případě znečištění stačí látku lehce umýt vlhkým hadříkem.

Bez úplné tmy se vám špatně spí: sáhněte po předokenních roletách

Čím víc tmy, tím líp. Vaše ložnice by se v ideálním případě měla podobat temné komoře. I pro vás existuje řešení: perfektní zatemnění poskytují předokenní rolety. Tvoří celistvou vrstvu, která nejenom zabrání přístupu jakéhokoli světla, ale tlumí i zvuky, což vám také pomůže s nerušeným spánkem. Sluch je totiž smysl, který usíná jako úplně poslední. Jako denní stínění můžete rolety doplnit například plisse žaluziemi.

Nejnovější

Sezónní témata
6. prosince 2023

Minimalisté žijí šťastněji

Redakce
3
1243 přečtení
Minimalisté žijí šťastněji
Vzorem současných minimalistů je bezpochyby Díogenés ze Sinópé. Podle legendy bydlel v prázdném sudu a vlastnil jen plášť, hůl, mošnu a hrneček – a hrneček zahodil, když u studánky uviděl dítě, jak pije z dlaní. Dnes i ti největší minimalisté potřebují bezpochyby více věcí, zastánci tohoto životního stylu se však shodují, že s méně věcmi je člověk šťastnější a svobodnější. Jak se zdravému minimalismu aspoň přiblížit?
Sezónní témata
1. prosince 2023

Domov jako wellness centrum: Jak design ovlivňuje zdraví a pohodu

Redakce
3
1243 přečtení
Domov jako wellness centrum: Jak design ovlivňuje zdraví a pohodu
Doma trávíme velkou část dne a během té doby neustále vnímáme atmosféru našeho bydlení, i v tom případě, že se zrovna soustředíme na něco jiného. Zařízení a design našeho domova tak bezprostředně ovlivňuje naši psychickou pohodu a zprostředkovaně také naše psychické i fyzické zdraví. Jak na to, aby nám doma bylo co nejlépe?