• hledat
  • facebook
Dům a zahrada 20. listopad 2020

Jak zkombinovat denní a noční stínění?

redakce 2 227 přečtení
Jak zkombinovat denní a noční stínění?

Od stínicí techniky máme většinou dvojí požadavky: přes den odclonění obtěžujících slunečních paprsků a zachování soukromí, přes noc celkové zastínění, aby nás nebudilo světlo příliš brzy. To většinou vyžaduje dva různé systémy, jsou ale i možnosti, jak zkombinovat obojí do jednoho. Jaký přístup je nejvhodnější právě pro váš byt? Které druhy stínění se k sobě hodí a které ne?

Dvě mouchy jednou ranou: rolety den a noc

Jeden výběr, jedna montáž, jedno stínění – a všechny příležitosti. Ano, jde to! S roletami den a noc máte stínění pro každou denní dobu. Látka rolet střídá průhledné a neprůhledné pruhy, takže jejím posouváním můžete regulovat intenzitu světla proudícího do místnosti. Výhody rolet den a noc jsme shrnuli v tomto článku, konkrétními příklady využití se inspirujte zde.

Tlumené světlo a zároveň nerušený spánek: plisse a venkovní rolety

Plisse žaluzie umožní odstínit přímé slunce, zachovat soukromí a nechat do interiéru pronikat tolik světla, kolik potřebujete. Pokud v bytě bojujete s dostatkem světla, plisse pro vás můžou být to pravé. A když jdete spát nebo se například chcete dívat na film, zatáhnete venkovní rolety, které nepropustí ani jeden rušivý paprsek.

757

Tip: Jste filmoví fanoušci? Přečtěte si, jak vám předokenní rolety pomohou dovést vaši filmovou místnost k dokonalosti!

Stylové obydlí zvenku i zevnitř: rolety a venkovní žaluzie

Látkové interiérové rolety nabízejí celou řadu zajímavých dekorů i provedení navíjecího boxu. Určitě si vyberete na míru modernějšímu i tradičnějšímu interiéru. Péče o látkové rolety je navíc velice jednoduchá. A aby váš dům vypadal krásně i zvenčí, o to se postarají stylové venkovní žaluzie

Tip: Venkovní žaluzie nejen krásně vypadají, ale chrání obydlí i před tepelnými ztrátami nebo zájmem zlodějů. O výhodách venkovních žaluzií především na podzim a v zimě si přečtěte zde.

Klasika: záclony a závěsy

Na závěr musíme zmínit i klasiku našich babiček: klasické záclony a zatemňovací závěsy. Někdo si interiér bez záclon stále neumí představit, je ale vhodné podotknout, že se v nich usazuje prach, takže nejde rozhodně o řešení přátelské pro alergiky. Kromě toho je několikrát za rok potřeba je vyprat, což není úplně příjemná činnost – moderní stínicí technika má o hodně jednodušší údržbu. U závěsů i z té nejvíce zatemňující látky zase do místnosti proniká nechtěné světlo po krajích, na rozdíl od předokenních rolet, které pevně zapadají do vodicích lišt.

Co nekombinovat: žaluzie se žaluziemi a různé stínění v různých oknech

Můžete zkombinovat například záclony s venkovními roletami. Je ale zbytečné přidávat záclony k roletám den a noc nebo dokonce k plisse – zbytečně by se zdvojovalo denní stínění a nebylo přítomné žádné zatemnění. Vnitřní a venkovní žaluzie mají zase velmi podobnou funkci i vzhled, takže by v interiéru chyběl látkový prvek a náladové denní stínění. Vyhněte se také používání různých druhů stínicí techniky v oknech stejného patra nebo dokonce stejné místnosti – zvenčí by pohled na budovu vypadal nepříjemně.

Nejnovější