Jak vytvořit z kanceláře příjemné místo pomocí přírodního osvětlení

V kanceláři tráví většina z nás velkou část svého týdne, i proto se lidé při výběru zaměstnání zaměřují čím dál víc i na to, jak to ve firmě vypadá a jaké jsou tam pracovní podmínky. Základem příjemného prostředí je osvětlení, ideální teplota a vhodný nábytek. Jak tyto aspekty zkombinovat tak, aby se v kanceláři pracovalo dobře po celý den i během celého roku?

Pusťte do kanceláře světlo

Čím více šero, tím horší soustředěnost. Dejte prostor přírodnímu světlu a ve vaší kanceláři se začnou dít divy. Nejen, že v ní rozproudíte energii, ale přírodní osvětlení prostor také pročistí a zvětší. Samozřejmě, každá kancelář má svá specifika: některé jsou menší, jiné tvoří rozlehlý open space, některé se nacházejí v přízemí a mají francouzská okna, jiné jsou v podkroví a osvětlují je střešní okna… Pokud sáhnete po správném stínění, můžete z každého prostoru dostat to nejlepší.

Vnitřní žaluzie

Stále nejpopulárnějšími jsou horizontální vnitřní žaluzie. Jejich barva i materiál je variabilní. Pokud máte v kanceláři malá okna a budova netrpí nedostatečnou izolací, pravděpodobně takové žaluzie stačí a interiér zútulní. Pokud jsou však okna větší, případně v přízemí, je dobré se podívat po vertikálních žaluziích.

Venkovní rolety

Předokenní rolety začínají nabírat na popularitě, a to nejen v kancelářských prostorách. Mají totiž několik funkcí, které předčí klasické žaluzie.

Jejich umístění z vnějšku budovy chrání interiér lépe před přehříváním, protože slunce se neopírá přímo do okenních skel, v zimě naopak nepropouští chlad, který by se skrz sklo dostával dovnitř.

Jejich pevná konstrukce je umožňuje využít i pro bezpečnostní účely. Nehrozí tak rozbití okenních tabulí a vniknutí do objektu.

Lze je ovládat automaticky. Můžete nastavit dobu, po kterou budou předokenní rolety otevřené, a odlišný čas na jejich uzavření. Výhodou je také jejich ovládání na dálku, lze je tak regulovat, i pokud zrovna nejste v kanceláři. Ušetříte tak za energie a vrátíte se do své kanceláře, nikoli do sauny či chladničky.

Správně umístěný nábytek

Pakliže jste vybrali vhodné odstínění, jste na dobré cestě. Bez správného rozmístění pracovního stolu, počítače, židle a dalších pracovních nezbytností se ale neobejdete. Nemusíte být žádný expert na feng-šuej, abyste zvládli základní pravidla pro vytvoření kvalitního životního a pracovního prostoru.

Umístěte pracovní stůl blíž k oknu, nikdy ale ne proti němu. Na stůl musí dopadat dostatek přírodního světla, nesmí být ovšem ve špatném směru a tedy rušivé.

Ideální je mít za zády zeď a přímý výhled ke dveřím i k oknu, nejlépe i po celé místnosti. Prostor můžete opticky rozšířit zrcadlem, které také dodá více světla tmavšímu interiéru.

Velmi důležitým prvkem je kancelářská židle. Ta by měla mít adekvátní velikost vůči stolu a možnost polohování a otáčení. Na statické židli hrozí přetížení krční páteře z nepřirozených pohybů pouze jednotlivými částmi těla.

Inspirujte se našimi různými typy rolet a žaluzií od horizontálních, přes vertikální, látkové, či plisse, až po japonské stěny a venkovní rolety a posuňte prostředí vaší kanceláře na vyšší úroveň.