Hledat
Sezónní témata
10. srpna 2022

Relaxujte doma 1 část – relax na zahradě

Redakce
3
780 přečtení
Relaxujte doma 1 část – relax na zahradě
Odpočinek je důležitou součástí duševní hygieny a pomáhá nám bránit se vyhoření i psychickým poruchám. Změna prostředí často funguje velmi dobře, z nejrůznějších důvodů však není vždy dostupná. Naučte se relaxovat doma, ve známém prostředí.

Zahradničení a hry s dětmi

K některým aktivitám je zahrada přímo určena. Zahradničení přitom není jen způsob, jak se levně zásobit čerstvým ovocem a zeleninou. Pro spoustu z nás jde i o oblíbený koníček a odpočinek. Chystáte se teprve začít? Zkuste některé z jednoduchých plodin vhodných pro začátečníky.

Na zahradě si můžete užít zábavu a odpočinek také s dětmi. Ať už v bazénu, při míčových a jiných venkovních hrách nebo v domečku na stromě. S tím souvisí i další možnost odpočinku na zahradě – kutilské vyrábění například různých zahradních konstrukcí.

Šinrin-joku – využití zeleně

Tajuplně znějící slovní spojení znamená japonsky „lesní koupel“. Blahodárné účinky pobytu v lese jsou vědecky potvrzené – když ale nemáte na dosah les, částečně ho nahradí i vlastní zahrada. Především tehdy, pokud na ní máte stromy a nejde vyloženě o malý plácek za domem, který přejdete na několik kroků. Najděte si místo, odkud nevidíte na ostatní domy a ulice, zujte si boty a procházejte se po trávě bosí. Zhluboka dýchejte a můžete kmeny stromů také objímat.

Oslavy a návštěvy přátel

Velká pergola, v ní venkovní kuchyně a prostorné posezení pro spoustu přátel. Uspořádejte zahradní party nebo zkrátka jen každý víkend „otevřenou zahradu“ pro rodinu a kamarády. Využijte teplého počasí, dokud to jde.

Čtení pod pergolou, káva pod stromem nebo opalování na lehátku

Klasické způsoby relaxace, které napadnou asi každého. Časopis nebo knížku si vychutnáte v pergole, která vám umožní zastínit sluníčko pomocí naklopení horních lamel nebo i z boku s využitím dodatečných screenových rolet. Velkým pomocníkem pro relaxaci je zahradní lehátko, které si poponesete, kam je potřeba. A většina z nás se asi shodne, že není nad kávu vypitou pod vlastní jabloní nebo ořešákem!

Redakce

Nejnovější

Udělej si sám
24. ledna 2023

Životní změny – když děti vylétnou z hnízda

Redakce
3
780 přečtení
Životní změny – když děti vylétnou z hnízda
Když děti dospějí a odstěhují se, řešíme opačný problém, než před jejich narozením. Zanechat jim jejich pokoj pro budoucí návraty, nebo ho přebudovat na pracovnu, dílnu či pokoj pro hosty? Anebo se rovnou přestěhovat do menšího? Další díl seriálu o životních změnách.
Udělej si sám
5. ledna 2023

Relaxace doma 4 – odreagování v kuchyni

Redakce
3
780 přečtení
Relaxace doma 4 – odreagování v kuchyni
Kuchyň vnímáme každý jinak. Co jsou pro jednoho galeje neustálého vymýšlení jídel, vaření a umývání nádobí, tam si jiný odpočine u kreativního vytváření dobrot a nenáročné fyzické práce, u které nepotřebuje přemýšlet. Jak na to, aby pro nás byl čas strávený v kuchyni příjemným oddechem od ostatních povinností?