Hledat
Sezónní témata
10. srpna 2022

Relaxujte doma 1 část – relax na zahradě

Redakce
3
1442 přečtení
Relaxujte doma 1 část – relax na zahradě
Odpočinek je důležitou součástí duševní hygieny a pomáhá nám bránit se vyhoření i psychickým poruchám. Změna prostředí často funguje velmi dobře, z nejrůznějších důvodů však není vždy dostupná. Naučte se relaxovat doma, ve známém prostředí.

Zahradničení a hry s dětmi

K některým aktivitám je zahrada přímo určena. Zahradničení přitom není jen způsob, jak se levně zásobit čerstvým ovocem a zeleninou. Pro spoustu z nás jde i o oblíbený koníček a odpočinek. Chystáte se teprve začít? Zkuste některé z jednoduchých plodin vhodných pro začátečníky.

Na zahradě si můžete užít zábavu a odpočinek také s dětmi. Ať už v bazénu, při míčových a jiných venkovních hrách nebo v domečku na stromě. S tím souvisí i další možnost odpočinku na zahradě – kutilské vyrábění například různých zahradních konstrukcí.

Šinrin-joku – využití zeleně

Tajuplně znějící slovní spojení znamená japonsky „lesní koupel“. Blahodárné účinky pobytu v lese jsou vědecky potvrzené – když ale nemáte na dosah les, částečně ho nahradí i vlastní zahrada. Především tehdy, pokud na ní máte stromy a nejde vyloženě o malý plácek za domem, který přejdete na několik kroků. Najděte si místo, odkud nevidíte na ostatní domy a ulice, zujte si boty a procházejte se po trávě bosí. Zhluboka dýchejte a můžete kmeny stromů také objímat.

Oslavy a návštěvy přátel

Velká pergola, v ní venkovní kuchyně a prostorné posezení pro spoustu přátel. Uspořádejte zahradní party nebo zkrátka jen každý víkend „otevřenou zahradu“ pro rodinu a kamarády. Využijte teplého počasí, dokud to jde.

Čtení pod pergolou, káva pod stromem nebo opalování na lehátku

Klasické způsoby relaxace, které napadnou asi každého. Časopis nebo knížku si vychutnáte v pergole, která vám umožní zastínit sluníčko pomocí naklopení horních lamel nebo i z boku s využitím dodatečných screenových rolet. Velkým pomocníkem pro relaxaci je zahradní lehátko, které si poponesete, kam je potřeba. A většina z nás se asi shodne, že není nad kávu vypitou pod vlastní jabloní nebo ořešákem!

Redakce

Nejnovější

Sezónní témata
6. prosince 2023

Minimalisté žijí šťastněji

Redakce
3
1442 přečtení
Minimalisté žijí šťastněji
Vzorem současných minimalistů je bezpochyby Díogenés ze Sinópé. Podle legendy bydlel v prázdném sudu a vlastnil jen plášť, hůl, mošnu a hrneček – a hrneček zahodil, když u studánky uviděl dítě, jak pije z dlaní. Dnes i ti největší minimalisté potřebují bezpochyby více věcí, zastánci tohoto životního stylu se však shodují, že s méně věcmi je člověk šťastnější a svobodnější. Jak se zdravému minimalismu aspoň přiblížit?
Sezónní témata
1. prosince 2023

Domov jako wellness centrum: Jak design ovlivňuje zdraví a pohodu

Redakce
3
1442 přečtení
Domov jako wellness centrum: Jak design ovlivňuje zdraví a pohodu
Doma trávíme velkou část dne a během té doby neustále vnímáme atmosféru našeho bydlení, i v tom případě, že se zrovna soustředíme na něco jiného. Zařízení a design našeho domova tak bezprostředně ovlivňuje naši psychickou pohodu a zprostředkovaně také naše psychické i fyzické zdraví. Jak na to, aby nám doma bylo co nejlépe?