Hledat
Svět Isotra
16. února 2022

Pergola místo terapie: starejte se o vaše duševní zdraví

Redakce
3
2010 přečtení
Pergola místo terapie: starejte se o vaše duševní zdraví
Psychika většiny lidí je na tom nejhůře za dlouhá léta. Procházíme těžkým obdobím a podle odborníků bude trvat ještě dlouho, než se z dopadů posledního roku a čtvrt vzpamatujeme. Majitelé zahrádek ale mají oproti ostatním výhodu – zahrada pomáhá psychice v mnoha ohledech.

Pobyt v zeleni

První a bezprostřední efekt napadne každého: v přírodě, s pohledem do zeleně, je většině lidí okamžitě o trochu lépe. Japonci mají dokonce lesní terapii (šinrin joku), ale pokud se nedostanete do lesa, trávit čas na zahradě je pro psychiku určitě lepší než zůstat mezi čtyřmi stěnami nebo v městských ulicích.

Nápady na příjemně strávené přicházející jaro na zahradě jsme vám přinesli v tomto článku.

Příjemný čas strávený s rodinou

Druhý nejdůležitější „faktor zahrady“ je pro většinu lidí možnost klidného posezení s rodinou a nejbližšími. Hliníková pergola vám poskytne nejen příjemné útočiště, ale také možnost sedět venku i během přeháněk nebo období intenzivně pálícího slunce díky naklápějícím se lamelám. Pokud chcete své rodině dopřát opravdu kvalitní odpočinek bez kompromisů, prozkoumejte možnosti bioklimatické pergoly ARTOSI. Psali jsme o nich například zde.

Pokud svou pergolu ještě nemáte, nezapomeňte na jarní bonus ARTOSI, který probíhá v termínu od 14.2.2022 do 31.3.2022 a získejte k pergole screenovou roletu ZDARMA. Více o bonusu zde.

Bioklimatická pergola ARTOSI

Zahradnické práce

Práce na zahradě pomáhá uvolnit se a vyčistit hlavu především kancelářským profesím – jednoduchá manuální práce dá odpočinout mozku a přinese uspokojení nad rychle viditelnými, fyzickými výsledky, což ne každý může říct o své pracovní náplni. Hezky upravená zahrádka také slouží jako určitá výkladní skříň naší snahy a je zdrojem hrdosti a dalších příjemných pocitů.

Další výhody zahrady jsme popsali v tomto článku.

Bylinky proti stresu

V přírodě najdeme množství rostlin a bylinek, které nám mohou pomoci zmírnit úzkosti nebo deprese. Některé z nich lze pěstovat i na vlastní zahradě – budete tak mít neustále při ruce čerstvé bylinky na uvolňující čaj nebo uklidňující koupel. Některé z nich využijete i jako koření nebo dochucovadla: dobrou náladu dodává rozmarýn, oregano nebo máta. U máty pomáhá přivonět k rozemnutým lístkům nebo potírat spánky mátovým olejem. Oregano (dobromysl) a rozmarýn můžete přidávat do koupele, dobromysl je také dobré inhalovat nebo z něj připravit nálev. Rozmarýn je nejlepší zpracovat na olej či víno.

Na fotografii: Oregano

Známou uklidňující bylinkou je meduňka, kterou využíváme především do relaxačních čajů. Do večerního šálku čaje se hodí i květ levandule nebo třezalka. Pokud máte na zahradě nebo za humny kozlík lékařský, použijte do nálevu nebo lihové tinktury (valeriánské kapky) drcený oddenek.

Před dlouhodobým užíváním třezalky se poraďte s lékařem – může snižovat účinky některých léků a také způsobuje vyšší citlivost na sluneční záření.

Nejnovější

Svět Isotra
26. února 2024

Původ termínů rolet, žaluzií a pergol: Cesta slov k jejich významu

Redakce
3
2010 přečtení
Původ termínů rolet, žaluzií a pergol: Cesta slov k jejich významu
21. února jsme si připomněli Mezinárodní den mateřského jazyka. Víte, odkud pocházejí některé termíny, které v oblasti stínění běžně používáme?
Sezónní témata
8. února 2024

Oáza klidu: Jak najít rovnováhu a klid ve světě plném shonu

Redakce
3
2010 přečtení
Oáza klidu: Jak najít rovnováhu a klid ve světě plném shonu
V dnešním zrychleném světě je důležitější než kdy jindy najít si čas pro sebe. Objevte, jak můžete vytvořit svou osobní oázu klidu a udržet si duševní rovnováhu každý den.