Hledat
Dům a zahrada
10. května 2022

Pět podob využití pergoly

Redakce
3
1941 přečtení
Pět podob využití pergoly
Pergola nemusí znamenat jen obytnou terasu nebo přístřešek chránící auto před sněhem. Zjistěte, jak může vypadat pergola a k čemu ji využít na různých místech zahrady.

Posezení u domu a venkovní obytná místnost

Tradiční využití pergoly je posezení u domu, ideálně tak, aby do prostoru pod pergolou vedly dveře nebo francouzské okno. Pergola sousedící s domem vlastně vytvoří další místnost, která je v případě využití bioklimatické pergoly využitelná prakticky po celý rok. Sklápěcí lamely odstíní déšť, sníh i nepříjemně pálící slunce, a pokud přidáte do pergoly ještě rolety nebo vytápění, můžete si svou odpolední kávu vychutnat venku i na jaře, na podzim nebo v zimě.

5 nápadů pro letní pohodu pod pergolou!

Domeček na hraní

Věnovat pergolu dětem? A proč vlastně ne? Než vyrostou, trvá to jen pár let. Udělejte jim radost a nastěhujte do pergoly kuchyňku, houpačky a další herní prvky. Můžete si tam ostatně zřídit i vlastní letní kuchyni a vařit bok po boku.

Letní kuchyně a prostor pro party

Rozhodně nejvděčnější využití pergoly: minimálně přes léto přestěhujte vaření ven. Pod pergolou může být celá letní kuchyně (například z vyřazených skříněk staré kuchyňské linky), dá se tam připravovat studené občerstvení, ale také grilovat. A vaše venkovní party pod pergolou se brzy stanou vyhlášenými!

Přístřešek pro auto

Nemusíte řešit stavební povolení pro garáž a přitom se vyhnete zimnímu ometání auta nebo jeho poškození kroupami. Pergola jako přístřešek pro auto je navíc vzdušnější než klasická garáž (zde srovnání obou variant) a vejdou se pod ni i kola, další sportovní vybavení nebo třeba zahradní náčiní.

Ostrůvek uprostřed zahrady

Pergola nemusí stát vždy v přímém sousedství domu. Varianta se čtyřmi stojkami může tvořit přirozené centrum zahrady. Zvlášť v případě, že je zahrada rozlehlá a zarostlá, zaručuje samostatně stojící pergola oázu klidu a odpočinku. Alternativně můžete pergolu využít také jako krytý přechod od domu k bazénu.

Redakce

Nejnovější

Sezónní témata
1. prosince 2023

Domov jako wellness centrum: Jak design ovlivňuje zdraví a pohodu

Redakce
3
1941 přečtení
Domov jako wellness centrum: Jak design ovlivňuje zdraví a pohodu
Doma trávíme velkou část dne a během té doby neustále vnímáme atmosféru našeho bydlení, i v tom případě, že se zrovna soustředíme na něco jiného. Zařízení a design našeho domova tak bezprostředně ovlivňuje naši psychickou pohodu a zprostředkovaně také naše psychické i fyzické zdraví. Jak na to, aby nám doma bylo co nejlépe?
Sezónní témata
13. října 2023

Oslavte den čokolády

Redakce
2
1941 přečtení
Oslavte den čokolády
Kdo by neměl rád čokoládu? Praví čokoholici vědí, při jaké teplotě ji skladovat, při jaké konzumovat a proč by rozhodně neměla přijít na přímé slunce.