Hledat
Dům a zahrada
10. května 2022

Pět podob využití pergoly

Redakce
3
812 přečtení
Pět podob využití pergoly
Pergola nemusí znamenat jen obytnou terasu nebo přístřešek chránící auto před sněhem. Zjistěte, jak může vypadat pergola a k čemu ji využít na různých místech zahrady.

Posezení u domu a venkovní obytná místnost

Tradiční využití pergoly je posezení u domu, ideálně tak, aby do prostoru pod pergolou vedly dveře nebo francouzské okno. Pergola sousedící s domem vlastně vytvoří další místnost, která je v případě využití bioklimatické pergoly využitelná prakticky po celý rok. Sklápěcí lamely odstíní déšť, sníh i nepříjemně pálící slunce, a pokud přidáte do pergoly ještě rolety nebo vytápění, můžete si svou odpolední kávu vychutnat venku i na jaře, na podzim nebo v zimě.

5 nápadů pro letní pohodu pod pergolou!

Domeček na hraní

Věnovat pergolu dětem? A proč vlastně ne? Než vyrostou, trvá to jen pár let. Udělejte jim radost a nastěhujte do pergoly kuchyňku, houpačky a další herní prvky. Můžete si tam ostatně zřídit i vlastní letní kuchyni a vařit bok po boku.

Letní kuchyně a prostor pro party

Rozhodně nejvděčnější využití pergoly: minimálně přes léto přestěhujte vaření ven. Pod pergolou může být celá letní kuchyně (například z vyřazených skříněk staré kuchyňské linky), dá se tam připravovat studené občerstvení, ale také grilovat. A vaše venkovní party pod pergolou se brzy stanou vyhlášenými!

Přístřešek pro auto

Nemusíte řešit stavební povolení pro garáž a přitom se vyhnete zimnímu ometání auta nebo jeho poškození kroupami. Pergola jako přístřešek pro auto je navíc vzdušnější než klasická garáž (zde srovnání obou variant) a vejdou se pod ni i kola, další sportovní vybavení nebo třeba zahradní náčiní.

Ostrůvek uprostřed zahrady

Pergola nemusí stát vždy v přímém sousedství domu. Varianta se čtyřmi stojkami může tvořit přirozené centrum zahrady. Zvlášť v případě, že je zahrada rozlehlá a zarostlá, zaručuje samostatně stojící pergola oázu klidu a odpočinku. Alternativně můžete pergolu využít také jako krytý přechod od domu k bazénu.

Redakce

Nejnovější

Sezónní témata
26. září 2022

Výlety pro babí léto: odpočiňte si v podzimní přírodě

Redakce
3
812 přečtení
Výlety pro babí léto: odpočiňte si v podzimní přírodě
27. září je Světový den turistiky. Ať už jste zvyklí chodit na pěší výlety každý víkend, nebo se do přírody vydáte jen občas, vypravte se koncem září na výlet s naším průvodcem – máme tip pro každý kraj České republiky.
Svět Isotra
14. září 2022

30 let společnosti ISOTRA

Redakce
6
812 přečtení
30 let společnosti ISOTRA
Když před třiceti lety vznikla opavská společnost ISOTRA, neměla většina Čechů o venkovním stínění ani ponětí a na interiérové žaluzie se čekalo dva roky. Tehdy švagři Erich Stavař a Bohumír Blachut chytli příležitost za pačesy. Z rodinné firmy vyrostla společnost, která zaměstnává 630 lidí, je držitelem 7 patentů a 33 užitných vzorů a exportuje své výrobky, komponenty a technologie pro výrobu do více než 43 zemí světa. Za tři dekády své existence prodali více než 7 miliónů kusů výrobků stínicí techniky, z toho venkovních žaluzií přibližně 1 milion kusů. O složitých začátcích i cestě k úspěchu jsme si povídali s Erichem Stavařem a Lýdií Blachutovou, která je rovněž již od samého začátku neoddělitelnou součástí společnosti ISOTRA.