Hledat
Dům a zahrada
10. května 2022

Pět podob využití pergoly

Redakce
3
305 přečtení
Pět podob využití pergoly
Pergola nemusí znamenat jen obytnou terasu nebo přístřešek chránící auto před sněhem. Zjistěte, jak může vypadat pergola a k čemu ji využít na různých místech zahrady.

Posezení u domu a venkovní obytná místnost

Tradiční využití pergoly je posezení u domu, ideálně tak, aby do prostoru pod pergolou vedly dveře nebo francouzské okno. Pergola sousedící s domem vlastně vytvoří další místnost, která je v případě využití bioklimatické pergoly využitelná prakticky po celý rok. Sklápěcí lamely odstíní déšť, sníh i nepříjemně pálící slunce, a pokud přidáte do pergoly ještě rolety nebo vytápění, můžete si svou odpolední kávu vychutnat venku i na jaře, na podzim nebo v zimě.

5 nápadů pro letní pohodu pod pergolou!

Domeček na hraní

Věnovat pergolu dětem? A proč vlastně ne? Než vyrostou, trvá to jen pár let. Udělejte jim radost a nastěhujte do pergoly kuchyňku, houpačky a další herní prvky. Můžete si tam ostatně zřídit i vlastní letní kuchyni a vařit bok po boku.

Letní kuchyně a prostor pro party

Rozhodně nejvděčnější využití pergoly: minimálně přes léto přestěhujte vaření ven. Pod pergolou může být celá letní kuchyně (například z vyřazených skříněk staré kuchyňské linky), dá se tam připravovat studené občerstvení, ale také grilovat. A vaše venkovní party pod pergolou se brzy stanou vyhlášenými!

Přístřešek pro auto

Nemusíte řešit stavební povolení pro garáž a přitom se vyhnete zimnímu ometání auta nebo jeho poškození kroupami. Pergola jako přístřešek pro auto je navíc vzdušnější než klasická garáž a vejdou se pod ni i kola, další sportovní vybavení nebo třeba zahradní náčiní.

Ostrůvek uprostřed zahrady

Pergola nemusí stát vždy v přímém sousedství domu. Varianta se čtyřmi stojkami může tvořit přirozené centrum zahrady. Zvlášť v případě, že je zahrada rozlehlá a zarostlá, zaručuje samostatně stojící pergola oázu klidu a odpočinku. Alternativně můžete pergolu využít také jako krytý přechod od domu k bazénu.

Redakce

Nejnovější

Svět Isotra
6. května 2022

Bezpečí pro děti: jak vybírat stínicí techniku?

Redakce
3
305 přečtení
Bezpečí pro děti: jak vybírat stínicí techniku?
Několik desítek tisíc dětí se zranilo a přes dvě stě jich dokonce zemřelo ve Spojených státech od 90. let na následky nehody při zacházení se žaluziemi. Jak na to, aby stínění bylo bezpečné?
Udělej si sám
3. května 2022

Životní změny: Jak zařídit studentský pokoj na koleji nebo v pronájmu

Redakce
3
305 přečtení
Životní změny: Jak zařídit studentský pokoj na koleji nebo v pronájmu
V průběhu života obvykle několikrát měníme bydlení, ať už stěhováním, nebo novým zařízením stávajícího bytu. V prvním dílu našeho seriálu se dozvíte, jak na zařízení prvního samostatného studentského bydlení.