Hledat
Svět Isotra
13. dubna 2021

Kam umístit pergolu

Redakce
1012 přečtení
Kam umístit pergolu

Vybíráte místo pro pergolu? Je lepší pergola ukotvená do stěny domu, nebo samostatně stojící? Kde vám přinese nejvíc soukromí a pohodlí?

Výhody pergoly ukotvené do fasády

Asi nejobvyklejší je u nás pergola připojená k domu. Výhodou je blízkost zázemí domu, není proto potřeba chodit s občerstvením a dalšími věcmi několikrát denně přes celou zahradu. Pokud postavíte pergolu u dveří na zahradu nebo francouzského okna, získáte tak vlastně prodloužení obytného prostoru – pergola bude navazovat na dům a její používání bude snadné a bezprostřední.

Pocit propojení s domem posílíte, pokud zvolíte stejné doplňky na terase pod pergolou i uvnitř domu, především v navazující místnosti.

Ukotvit do stěny lze pergolu ARTOSI, a to jak delší, tak kratší stranou. MIRA 2 je samonosná pergola se dvěma základními stojkami určená k zakotvení do stěny. Oba druhy pergoly mají naklápěcí střešní lamely, díky kterým lze pobývat venku i za deště. 

820

Možnosti využití ještě rozšíří dodatečné zastínění stěn pergoly, které zabrání profukování a oslňování slunečními paprsky ze strany. Prodloužení večerů trávených v pergole umožní LED osvětlení, případně venkovní topné těleso.

Pokud možno se při plánování venkovního posezení vyhněte západní straně domu – zbytečně byste se vystavovali nejsilněji pálícímu slunci.

Volně stojící pergola

Pergola neukotvená do stěny domu je logickou volbou, pokud nemáte prostor v okolí domu, ale místo pro pergolu najdete jinde na zahradě. Zvážit byste ji ale měli i v případě, že se vám k domu pergola vejde – volně stojící posezení zahradu ozvláštní a ozdobí. Pergola mimo dům zve k prozkoumání zahrady a objevování jejích zajímavých zákoutí. Může se proměnit v originální útočiště, zahradní pracovnu, romantické posezení skryté před pohledy obyvatel domu nebo sousedů, případně ve stylovou „trucovnu“. Jestli rozměry vaší zahrady umožňují postavit pergolu skrytou v zeleni, stojí za to vzít tyto výhody v úvahu!

Nezapomeňte na vhodnou podlahu do pergoly.

Redakce

Nejnovější

Dům a zahrada
10. května 2022

Pět podob využití pergoly

Redakce
3
1012 přečtení
Pět podob využití pergoly
Pergola nemusí znamenat jen obytnou terasu nebo přístřešek chránící auto před sněhem. Zjistěte, jak může vypadat pergola a k čemu ji využít na různých místech zahrady.
Svět Isotra
6. května 2022

Bezpečí pro děti: jak vybírat stínicí techniku?

Redakce
3
1012 přečtení
Bezpečí pro děti: jak vybírat stínicí techniku?
Několik desítek tisíc dětí se zranilo a přes dvě stě jich dokonce zemřelo ve Spojených státech od 90. let na následky nehody při zacházení se žaluziemi. Jak na to, aby stínění bylo bezpečné?