Hledat
Sezónní témata
12. června 2019

5 tipů na maximální letní pohodu pod pergolou

Redakce
6
4633 přečtení
5 tipů na maximální letní pohodu pod pergolou

V létě se většinou snažíme co nejvíce si užít pobyt na zahradě. Čerstvý vzduch, sluníčko a příjemný výhled do zeleně nám umožňují načerpat energii na celý zbytek roku. Skvělým zázemím pro trávení času venku je pergola, kterou lze podle potřeby zastínit nebo do ní pustit slunce. Jak si letní dny pod pergolou ještě více zpříjemnit?

Jaké pergoly vám můžeme nabídnout?

Nejdříve se pojďme společně podívat, jaké pergoly vám může nabídnout naše společnost ISOTRA.

Vybrali jste si? Pokud však už pergolu máte, můžete s aktivitami začít klidně ještě dnes.

Letní hygge

Fenomén hygge si většina z nás spojuje s podzimem nebo zimou, teplými nápoji a pohodlným zachumláním se do deky. Hřejivou pohodu, která je základem hygge, si ale můžeme bez potíží navodit i během léta – hygge je čtení na lehátku, grilování i posezení s přáteli. Základem pro letní hygge je pečlivý výběr sedacího nábytku, aby se u vás vaši oblíbení hosté cítili dobře a všichni se vešli. Třeba pod pergolou ARTOSI se zataženými lamelami vám také nic nebrání pozorovat krásnou světelnou show letních bouřek. 

Osvětlení do pergoly?

Jako nádherný doplněk letního hygge si do pergoly můžete nainstalovat malé žárovičky, které večer navodí neuvěřitelnou atmosféru.

Gril v pergole

Před grilováním vás ani déšť nezastaví! Že jste něco takového vždy chtěli? A přitom stačí, když váš gril postavíte hezky pod střechu pergoly. Samozřejmě, že pod střechou bude lepší elektrický. Pokud máte rádi pohodlí, podívejte se na stolní menší grily, které můžete mít i před sebou a nemusíte nikam odbíhat. 

Zahradní svíčky proti hmyzu

Ani svíčky nejsou jen záležitostí dlouhých zimních večerů. Na zahradu se hodí speciální zahradní citronové svíčky, které po setmění poskytují příjemné měkké světlo, ale jako bonus také odpuzují komáry a další nepříjemný hmyz. Takové svíčky si můžete klidně vyrobit sami!

TIP! Poohlédněte se po citronových svíčkách ve speciálních baleních vhodných na zahradu  –  buď miskách s několika knoty, nebo vysokých sklenicích, které chrání svíčku před nežádoucím sfouknutím od větru.

Květiny pod pergolu

Jako součást zahrady by se ani pergola neměla vyhýbat zeleni a okrasným květům. Máme několik možností: nechat pergolu porůst popínavými rostlinami, obklopit ji kvetoucími záhony nebo pěstovat květiny uvnitř v prostoru pergoly, buď v truhlících, nebo v závěsných květináčích. Do těch můžete zasadit efektní převislé muškáty, petunie nebo zvonečky million bells a vytvořit tak opravdu efektní výzdobu pergoly – jen pozor na umístění květináče, aby nepřekážel při průchodu nebo nad sezením. Pokud chcete popínat pergolu trvalkami, je vždy na místě konzultace s odborníkem.

223

Venkovní hry

Pergola může sloužit jako skvělý prostor pro zahradní hry. Chránění před sluncem nebo deštěm si můžete zahrát kuželky, házet kroužky na bodované kolíky nebo objevit vikingskou hru Mölkky. Nebo si pořiďte dvě malé branky a jejich umístěním na kratší strany pergoly získáte dočasné fotbalové mini hřiště!

Co je to? Hra Mölkky je kolíková hra, která pochází z Finska. Je vhodná pro všechny věkové kategorie a lze ji hrát v libovolném počtu hráčů – čím více, tím lépe. Hráči hází házecím kolíkem Mölkky na ostatní očíslované kolíky. Body se v průběhu hry zapisují a sčítají. Tato hra je podobná úspěšným pentanque. Celá pravidla najdete na webu Mölkky.

Jak uspořádat zahradní party

Zázemí pergoly vám poskytuje skvělou příležitost pro letní oslavy a garden party. Nejprve se rozhodněte, v jakém duchu oslava bude: party s grilováním bude mít jiná pravidla, než oslava zaměřená na míchání letních koktejlů jen s drobným pohoštěním. Připravte si dekorace i pohoštění s předstihem a dobře naplánujte, kolik budete potřebovat jídla, nádobí i místa k sezení. 

Aby nápoje vydržely dlouho studené, s tím pomohou džbány s mrazicími vložkami; lahve se mohou chladit v kbelíku nebo zahradním kolečku naplněném ledem. Chlazené pohoštění, které ještě nepřišlo na stůl, počká na svou chvíli v termo boxech. A co se týče výzdoby, pergola se přímo nabízí k pověšení tematických girland a lampionů. Pozvěte přátele a party může začít!

Redakce

Nejnovější

Svět Isotra
26. února 2024

Původ termínů rolet, žaluzií a pergol: Cesta slov k jejich významu

Redakce
3
4633 přečtení
Původ termínů rolet, žaluzií a pergol: Cesta slov k jejich významu
21. února jsme si připomněli Mezinárodní den mateřského jazyka. Víte, odkud pocházejí některé termíny, které v oblasti stínění běžně používáme?
Sezónní témata
8. února 2024

Oáza klidu: Jak najít rovnováhu a klid ve světě plném shonu

Redakce
3
4633 přečtení
Oáza klidu: Jak najít rovnováhu a klid ve světě plném shonu
V dnešním zrychleném světě je důležitější než kdy jindy najít si čas pro sebe. Objevte, jak můžete vytvořit svou osobní oázu klidu a udržet si duševní rovnováhu každý den.