Hledat
Svět Isotra
5. září 2022

Na co myslet při výběru pergoly

Redakce
3
1507 přečtení
Na co myslet při výběru pergoly
Pergola je skvělým praktickým i estetickým doplňkem každé zahrady. Měli byste si ale pořídit spíš klasickou dřevěnou, nebo moderní hliníkovou? Ukotvenou do stěny, nebo stojící samostatně v zahradě?

Materiál: hliník versus dřevo

Když se řekne pergola, někdo si představí klasickou dřevěnou konstrukci. Dřevěné pergoly se hodí ke starším budovám a dřevostavbám, je s nimi ale výrazně více práce: dřevo se musí pravidelně natírat a udržovat, jinak je budou ohrožovat plísně a dřevokazné houby.

Hliníková pergola může být ze začátku nezvyklou představou. Především k novějším budovám se však velmi dobře hodí. Je prakticky bezúdržbová a působí luxusně. K tomu má sklopné lamely, takže vás nezaskočí ani polední slunce, ani nenadálá přeháňka.

Umístění: u domu nebo v zahradě

Nejobvyklejší volbou je pergola ukotvená do stěny. Někdy to ale není možné, třeba kvůli nedostatku prostoru u domu nebo proto, že chcete mít zázemí uprostřed zahrady. Přečtěte si podrobný článek o tom, jak se rozhodnout, kam umístit pergolu.

Zvažte i to, jak bude pergola velká. Nezapomeňte, že na stavby nad 25 m2 zastavěné plochy budete potřebovat stavební povolení. Zvládnete postavit pergolu svépomocí?

Podklad pod pergolu

Podlaha v pergole by měla odolat rozmarům počasí, být dostatečně pevná a odolná. Roli samozřejmě hraje i vzhled a osobní preference. Máte na zahradě i bazén? Propojte ho s oblastí pergoly vhodným povrchem.

Osvětlení, zastínění a další doplňky

Zdá se to jako drobnost, ale zlepší to kvalitu pobytu v pergole a rozšíří možnosti jejího používání. Pro zkracující se podzimní večery se hodí integrované osvětlení, proti ostrým paprskům zapadajícího slunce zase dodatečné boční zastínění. Blížící se podzim vůbec neznamená, že sezóna využívání pergoly brzy skončí. Užijte si podzim v pergole!

Redakce

Nejnovější

Sezónní témata
29. května 2024

Mezinárodní den dětí: Oslava radosti a budoucnosti

Redakce
4
1507 přečtení
Mezinárodní den dětí: Oslava radosti a budoucnosti
Každý rok 1. června slavíme Mezinárodní den dětí, který je věnován našim nejmladším a nejcennějším členům společnosti. Tento den je příležitostí k oslavě radosti, nevinnosti a naděje, kterou děti přinášejí do našich životů. Zároveň nám připomíná, jak důležité je zajistit pro děti bezpečné, zdravé a stimulující prostředí, ve kterém mohou růst a rozvíjet se.
Sezónní témata
14. května 2024

Energetická účinnost a stínicí technika: Snižte spotřebu energií

Redakce
4
1507 přečtení
Energetická účinnost a stínicí technika: Snižte spotřebu energií
V dnešní době, kdy se stále více mluví o udržitelnosti a snižování energetické stopy, hrají klíčovou roli v každé domácnosti i energeticky účinná řešení. Jedním z efektivních způsobů, jak můžete snížit spotřebu energie ve svém domě nebo kanceláři, je použití stínicí techniky. Stínicí systémy, jako jsou žaluzie, rolety, markýzy a pergoly, nejenže zlepšují estetiku prostoru, ale také přinášejí významné energetické úspory. Podívejme se blíže, jak může stínicí technika přispět k lepší energetické efektivitě.