Hledat
Svět Isotra
5. září 2022

Na co myslet při výběru pergoly

Redakce
3
222 přečtení
Na co myslet při výběru pergoly
Pergola je skvělým praktickým i estetickým doplňkem každé zahrady. Měli byste si ale pořídit spíš klasickou dřevěnou, nebo moderní hliníkovou? Ukotvenou do stěny, nebo stojící samostatně v zahradě?

Materiál: hliník versus dřevo

Když se řekne pergola, někdo si představí klasickou dřevěnou konstrukci. Dřevěné pergoly se hodí ke starším budovám a dřevostavbám, je s nimi ale výrazně více práce: dřevo se musí pravidelně natírat a udržovat, jinak je budou ohrožovat plísně a dřevokazné houby.

Hliníková pergola může být ze začátku nezvyklou představou. Především k novějším budovám se však velmi dobře hodí. Je prakticky bezúdržbová a působí luxusně. K tomu má sklopné lamely, takže vás nezaskočí ani polední slunce, ani nenadálá přeháňka.

Umístění: u domu nebo v zahradě

Nejobvyklejší volbou je pergola ukotvená do stěny. Někdy to ale není možné, třeba kvůli nedostatku prostoru u domu nebo proto, že chcete mít zázemí uprostřed zahrady. Přečtěte si podrobný článek o tom, jak se rozhodnout, kam umístit pergolu.

Zvažte i to, jak bude pergola velká. Nezapomeňte, že na stavby nad 25 m2 zastavěné plochy budete potřebovat stavební povolení. Zvládnete postavit pergolu svépomocí?

Podklad pod pergolu

Podlaha v pergole by měla odolat rozmarům počasí, být dostatečně pevná a odolná. Roli samozřejmě hraje i vzhled a osobní preference. Máte na zahradě i bazén? Propojte ho s oblastí pergoly vhodným povrchem.

Osvětlení, zastínění a další doplňky

Zdá se to jako drobnost, ale zlepší to kvalitu pobytu v pergole a rozšíří možnosti jejího používání. Pro zkracující se podzimní večery se hodí integrované osvětlení, proti ostrým paprskům zapadajícího slunce zase dodatečné boční zastínění. Blížící se podzim vůbec neznamená, že sezóna využívání pergoly brzy skončí. Užijte si podzim v pergole!

Redakce

Nejnovější

Dům a zahrada
3. října 2022

Stínění a dekorace v jednom: japonské stěny

Redakce
3
222 přečtení
Stínění a dekorace v jednom: japonské stěny
Dvě, nebo i tři mouchy jednou ranou: vybavení, které zastíní váš domov před přebytkem slunečních paprsků, dodá mu osobitý styl a třeba ještě i přepaží místnost na dvě různé oblasti. To všechno nabízejí posuvné látkové panely, kterým říkáme japonské žaluzie nebo japonské rolety.
Sezónní témata
26. září 2022

Výlety pro babí léto: odpočiňte si v podzimní přírodě

Redakce
3
222 přečtení
Výlety pro babí léto: odpočiňte si v podzimní přírodě
27. září je Světový den turistiky. Ať už jste zvyklí chodit na pěší výlety každý víkend, nebo se do přírody vydáte jen občas, vypravte se koncem září na výlet s naším průvodcem – máme tip pro každý kraj České republiky.