Hledat
Svět Isotra
5. září 2022

Na co myslet při výběru pergoly

Redakce
3
1312 přečtení
Na co myslet při výběru pergoly
Pergola je skvělým praktickým i estetickým doplňkem každé zahrady. Měli byste si ale pořídit spíš klasickou dřevěnou, nebo moderní hliníkovou? Ukotvenou do stěny, nebo stojící samostatně v zahradě?

Materiál: hliník versus dřevo

Když se řekne pergola, někdo si představí klasickou dřevěnou konstrukci. Dřevěné pergoly se hodí ke starším budovám a dřevostavbám, je s nimi ale výrazně více práce: dřevo se musí pravidelně natírat a udržovat, jinak je budou ohrožovat plísně a dřevokazné houby.

Hliníková pergola může být ze začátku nezvyklou představou. Především k novějším budovám se však velmi dobře hodí. Je prakticky bezúdržbová a působí luxusně. K tomu má sklopné lamely, takže vás nezaskočí ani polední slunce, ani nenadálá přeháňka.

Umístění: u domu nebo v zahradě

Nejobvyklejší volbou je pergola ukotvená do stěny. Někdy to ale není možné, třeba kvůli nedostatku prostoru u domu nebo proto, že chcete mít zázemí uprostřed zahrady. Přečtěte si podrobný článek o tom, jak se rozhodnout, kam umístit pergolu.

Zvažte i to, jak bude pergola velká. Nezapomeňte, že na stavby nad 25 m2 zastavěné plochy budete potřebovat stavební povolení. Zvládnete postavit pergolu svépomocí?

Podklad pod pergolu

Podlaha v pergole by měla odolat rozmarům počasí, být dostatečně pevná a odolná. Roli samozřejmě hraje i vzhled a osobní preference. Máte na zahradě i bazén? Propojte ho s oblastí pergoly vhodným povrchem.

Osvětlení, zastínění a další doplňky

Zdá se to jako drobnost, ale zlepší to kvalitu pobytu v pergole a rozšíří možnosti jejího používání. Pro zkracující se podzimní večery se hodí integrované osvětlení, proti ostrým paprskům zapadajícího slunce zase dodatečné boční zastínění. Blížící se podzim vůbec neznamená, že sezóna využívání pergoly brzy skončí. Užijte si podzim v pergole!

Redakce

Nejnovější

Sezónní témata
8. února 2024

Oáza klidu: Jak najít rovnováhu a klid ve světě plném shonu

Redakce
3
1312 přečtení
Oáza klidu: Jak najít rovnováhu a klid ve světě plném shonu
V dnešním zrychleném světě je důležitější než kdy jindy najít si čas pro sebe. Objevte, jak můžete vytvořit svou osobní oázu klidu a udržet si duševní rovnováhu každý den.
Sezónní témata
31. ledna 2024

Zimní recepty: Lahodné a zdravé pokrmy pro posílení imunity

Redakce
4
1312 přečtení
Zimní recepty: Lahodné a zdravé pokrmy pro posílení imunity
V zimě je důležité udržet si silnou imunitu. Přinášíme vám výběr lahodných a zdravých receptů, které vám pomohou zůstat zdraví a plní energie i v chladném počasí.