Hledat
Sezónní témata
30. září 2021

Zakládáme zahradu: Co zasadit a zasít na podzim?

Redakce
2
1549 přečtení
Zakládáme zahradu: Co zasadit a zasít na podzim?
Mohlo by se zdát, že od sklizně posledních plodů po zazimování není na podzim na zahradě co dělat. Opak je pravdou: říjen je ideální dobou na sázení ovocných stromků i ozdobných keřů, vysazování cibulovin nebo setí ozimé zeleniny. Podzimní výsadba svědčí i růžím nebo česneku. Čím vším můžete na podzim vylepšit zahradu?

Ovocné stromy a keře

Choulostivější stromy a keře vysazujte zhruba do poloviny října. Týká se to především broskvoní a meruněk, v chladnějších oblastech i ořešáků. Od poloviny října do prvních mrazíků, tedy zhruba do listopadu, můžete sázet všechny ostatní ovocné stromky: jabloně, hrušně, slivoně, třešně či višně. Kořeny stromku ponořte na několik hodin do vody a sázejte je do připravených jam – zhruba 60 cm v průměru, pro zákrsek alespoň 40 cm hlubokých, pro čtvrtkmen zhruba 50 cm. Před zasazením zatlučte do jámy opěrný kůl a vložte stromek tak, aby byl zakryt zeminou do stejné výšky jako ve školce. Zeminou promíchanou s uleželým kompostem jemně zasypte kořeny a postupně mírně upěchovávejte, aby v kořenech nezůstaly vzduchové kapsy. Po sešlapání ještě ke stromku nahrňte cca 10 cm půdy jako rezervu – tu už nesešlapávejte.

Tip: Při sázení stromů myslete na to, aby měly okolo sebe dost prostoru k růstu, alespoň 5 metrů. Pokud plánujete ovocné stěny, stačí cca 1,5 metru.

V průběhu října je vhodný čas i na sázení kvetoucích okrasných keřů. Šeřík, zlatici (nazývanou obvykle zlatý déšť), kdoulovec, tamaryšek nebo trojpuk. Jáma na sázení by měla být o něco větší než kořenový bal, na dno můžete dát lopatu přesátého kompostu. Zasadit můžete i růže.

Zelenina pro jarní sklizeň

Do lehké, spíše písčité půdy na slunné místo můžete na podzim vysít i některé mrazuvzdorné druhy zeleniny – budete je mít připravené pro ranou jarní sklizeň. Zimu přečkají ředkvičky, ozimé saláty, špenát, zimní pórek nebo mrkev, petržel a pastinák. Přesto je lepší přikrýt je proti holomrazům například bílou geotextilií.

Zasaďte si česnek a jarní cibuloviny

Česnek miluje chladné teploty a ideální čas na jeho venkovní výsadbu bude pravděpodobně až v listopadu nebo začátkem prosince – teplota půdy by se měla ustálit na zhruba 9 °C. I v říjnu je ale možné zkusit česnek zasadit: o pravidle „čím dříve, tím hlouběji“ a dalších užitečných radách pro pěstování česneku se dočtete v našem průvodci.

Od konce září do října sázejte i cibulky narcisů, tulipánů, modřenců, hyacintů, krokusů nebo sněženek a bledulí. Hloubka jamky by měla být asi 2–2,5násobek průměru cibulky (u narcisů o něco hlouběji). Dno jamky naplňte hrstí kompostu a dodržujte rozestupy podle velikosti rostlin, cca 5–10 cm. Nejrychleji se ujímají tulipány, proto je klidně zasaďte co nejpozději, aby v případě teplého října nechtěně nevyrazily ještě před zimou.

Nejnovější

Svět Isotra
22. června 2022

Výhody bioklimatické pergoly, které si na první pohled neuvědomíte

Redakce
3
1549 přečtení
Výhody bioklimatické pergoly, které si na první pohled neuvědomíte
Jaký přístřešek na zahradu? Hliníková bioklimatická pergola má spoustu jedinečných vlastností, které dokážou pobyt na terase zpříjemnit.
Udělej si sám
20. června 2022

Životní změny: narození miminka

Redakce
3
1549 přečtení
Životní změny: narození miminka
Když má do domácnosti přibýt miminko, budou potřeba nejrůznější úpravy. Ať už v rámci pohodlí, bezpečnosti nebo nových úložných prostor.