Hledat
Dům a zahrada
7. července 2021

Ovocná zahrada pro začátečníky: nejvděčnější ovoce

Redakce
2
13214 přečtení
Ovocná zahrada pro začátečníky: nejvděčnější ovoce
Ovocné stromy a keře nám mohou přinést nejen chutnou úrodu, ale také příjemný stín, případně sloužit jako multifunkční živý plot. Jaké ovoce se snadno pěstuje a je pro začátečníky nejpřístupnější?

Jak založit ovocnou zahradu

Konzumní zahrada je in! Pokud jste už zahradu s ovocnými stromy už nezdědili, je na místě si rozmyslet sázení ovocných stromů. Péče o ně je náročnější než obstarávání ovocných keřů, je potřeba především jejich pravidelné prořezávání. Některé druhy jsou navíc cizosprašné, což znamená, že k úspěšnému opylení je potřeba pěstovat na dosah jiných exemplářů stejného druhu. Pro začátečníky se lépe hodí ovocné keře, které také přinesou úrodu rychleji.

Tip: Chybí vám na zahradě aspoň jeden strom, v jehož stínu si budete užívat klidné posezení? Vsaďte na třešně – rychle rostou, brzy plodí a na jaře navíc nádherně kvetou.

Ovocné keře pro malou i velkou zahradu

Zatímco u stromů musíme řešit i velikost (vysokokmeny, polokmeny, čtvrtkmeny nebo zákrsky – podle výše založení koruny), keře nám zbytečně vysoko nevyrostou, stačí běžné zkracování vyčnívajících větví a šlahounů. Ovocné keře můžeme také zasadit do menších rozestupů a vytvořit z nich živý plot, který bude poskytovat úrodu i soukromí.

Nenáročné ovocné keře:

  • rybíz (červený, bílý i černý)
  • josta
  • angrešt
  • maliny
  • ostružiny
  • kanadské borůvky
  • rakytník
  • muchovník
  • zimolez

Pokročilejší pěstitelé mohou zvážit založení živého plotu z vinné révy, keřů kiwi nebo ovocných stromů (jabloní, hrušní, meruněk či broskví) vyvázaných do speciálních tvarů.

Tip: Přečtěte si, jak zpracovat přebývající ovocnou úrodu!

Okrasné keře s jedlými plody

Rádi byste měli ze zahrady užitek, ale zároveň se rádi kocháte krásnými květy? Zkuste některé netradiční keře, které zvládnou jak parádu, tak úrodu. Temnoplodec, jinak také aronie nebo černý jeřáb, dává velmi zdravé plody, využitelné například v likérech nebo sirupech. Kdoulovec zase plodí drobnější malvice, které jsou sice za syrova nepoživatelné, ale díky vysokému obsahu pektinu se přidávají do zavařenin z jiného ovoce nebo vkládají mezi prádlo, aby ho provoněly. Protáhle červené dřínky se urodí na keřích dřínu neboli svídy. Dřínky mají vysoký obsah vitaminu C a dají se sušit, zavařovat nebo využívat k přípravě vína či destilátu.

Tip: Pro sklizeň léčivých květů nebo plodů můžete zasadit i keře, které běžně rostou planě: černý bez, šípkovou růži nebo trnku.

Redakce

Nejnovější

Dům a zahrada
7. července 2025

Zahrada jako letní obývák: Jak stínicí technika promění venkovní prostor

Redakce
4
13214 přečtení
Zahrada jako letní obývák: Jak stínicí technika promění venkovní prostor
Zahrada nebo terasa dnes už dávno neslouží jen k pěstování květin a zeleniny. V posledních letech se stále více proměňují v prodloužený obytný prostor, téměř letní obývák, kde se odpočívá, stoluje, pracuje i baví s přáteli. Aby však byla tato venkovní zóna pohodlná a využitelná během celého dne, nestačí jen zahradní nábytek a gril. Klíčovou roli hraje stínicí technika, která pomáhá regulovat teplotu, chrání před ostrým sluncem, deštěm nebo větrem a dodává prostoru útulnost i styl.
Dům a zahrada
17. června 2025

Biofilní pergola: Jak se lépe propojit s přírodou?

Redakce
4
13214 přečtení
Biofilní pergola: Jak se lépe propojit s přírodou?
Setkali jste se už s výrazem biofilní? Vyjadřuje lásku k přírodě a potřebu dostat co nejvíce přírodních prvků do běžného života. Biofilní design je architektonický přístup, který propojuje náš životní prostor a přírodu. Jde o stále populárnější trend – a v pergole si ho můžete užít nejsnáze.