Hledat
Dům a zahrada
19. listopadu 2018

7 věcí, na které byste neměli zapomenout v listopadu na své zahradě

Redakce
6
2129 přečtení
7 věcí, na které byste neměli zapomenout v listopadu na své zahradě

Listopad je poslední měsíc v roce, který můžete využít pro pořádné zahradničení. Možností, co dělat je celá řada - od sázení okrasných stromů a keřů, po sklizeň posledních plodů zeleniny. Důležité však je nepodcenit přípravu na příští rok. Jak zajistit, aby vaše zahrádka zimu přečkala bez vážnější újmy?

1. Listí a zase listí

Je váš trávník posetý hromadou listí? Zkušenější zahrádkáři radí, abyste se jej co nejdříve zbavili. Spadané listí by totiž mohlo způsobit pěknou neplechu, ze které by se trávník vzpamatovával velice dlouho - trávník pod nánosy listí může zežloutnout nebo chytnout plíseň.

2. Zastřihněte živý plot

V listopadu máte poslední možnost zastřihnout živý plot. Plot jen pozvolna sestříhněte, žádné větší úpravy provádět nemusíte.

3. Přesaďte stromky a keře

V listopadu ještě pořád máte nějaký čas na to, abyste přesadili vaše stromky a keře a zasadili nové. Doporučuje začít ještě před tím, než půda úplně promrzne. Vybírejte takové dřeviny, které jsou kontejnerované nebo chráněné kořenovým balem. S kořenovým balem se nejčastěji prodávají cypřiše, smrky, borovice, jedle a tisy a seženete je jen na podzim, nebo na jaře. Kontejnerované dřeviny pořídíte celoročně.

4. Zalijte stromy

Pokud máte na zahrádce stromky, nezapomeňte je důkladně zalít ještě před příchodem zimy. Nezáleží, zda máte jehličnany, nebo listnáče - dostatečný pitný režim si zaslouží oba druhy. Vodou rozhodně nešetřete - obvyklá doporučení zní 10 litrů vody na jeden strom. Záleží však na velikosti stromu - menším stromkům můžete nalít klidně o něco méně.

5. Vyprázdněte nádoby na vodu

Odchytáváte přes rok dešťovou vodu? Pak určitě nezapomeňte vyprázdnit všechny nádoby, ve kterých vodu skladujete. Opět byste tak měli učinit, než udeří první mrazy. Nádoby na zachytávání vody můžete ponechat venku, jen je otočte dnem vzhůru. Pokud používáte nádoby zapuštěné do země, jednoduše je přikryjte.

95

6. Vysaďte jarní okrasné cibuloviny

Tulipán, narcisy, lilie - do konce listopadu šup s nimi na záhon. Jak na to? Tulipány nesázejte na stejné místo dříve, než uplynou 4 roky. Také dbejte, abyste je zasadili na správné místo. Ideální místo je takové, na které dopadá slunce, a kde nerostly předtím brambory.

7. Připravte si posyp a lopatu

Už máte vše hotové a čekáte na zimu? Pak na nic nečekejte a nachystejte si posyp a lopatu, ještě než přijde první mráz a sníh. Vhodný materiál k posypu je například drobný štěrk a písek. Rozhodně nepoužívejte sůl, mohla by uškodit vašim rostlinkám.

Nejnovější

Sezónní témata
26. září 2022

Výlety pro babí léto: odpočiňte si v podzimní přírodě

Redakce
3
2129 přečtení
Výlety pro babí léto: odpočiňte si v podzimní přírodě
27. září je Světový den turistiky. Ať už jste zvyklí chodit na pěší výlety každý víkend, nebo se do přírody vydáte jen občas, vypravte se koncem září na výlet s naším průvodcem – máme tip pro každý kraj České republiky.
Svět Isotra
14. září 2022

30 let společnosti ISOTRA

Redakce
6
2129 přečtení
30 let společnosti ISOTRA
Když před třiceti lety vznikla opavská společnost ISOTRA, neměla většina Čechů o venkovním stínění ani ponětí a na interiérové žaluzie se čekalo dva roky. Tehdy švagři Erich Stavař a Bohumír Blachut chytli příležitost za pačesy. Z rodinné firmy vyrostla společnost, která zaměstnává 630 lidí, je držitelem 7 patentů a 33 užitných vzorů a exportuje své výrobky, komponenty a technologie pro výrobu do více než 43 zemí světa. Za tři dekády své existence prodali více než 7 miliónů kusů výrobků stínicí techniky, z toho venkovních žaluzií přibližně 1 milion kusů. O složitých začátcích i cestě k úspěchu jsme si povídali s Erichem Stavařem a Lýdií Blachutovou, která je rovněž již od samého začátku neoddělitelnou součástí společnosti ISOTRA.