Hledat
Dům a zahrada
8. června 2020

Tipy pro útulnou předsíň a chodbu

Redakce
3
3816 přečtení
Tipy pro útulnou předsíň a chodbu

Obvykle jimi jenom procházíme a pořádně si jich nevšímáme, což je škoda. Chodbu nebo předsíň můžeme povýšit na místo, kde nám bude příjemně a můžeme ho využít k účelům, k jakým se jiné místnosti nehodí. Jak na to?

Okna v chodbě a v předsíni

V případě, že máte v předsíni nebo spojovacích chodbách okna, jde o velkou výhodu: kromě příjemného přirozeného světla pro každodenní činnosti vám také například umožní umístit zde pokojové rostliny. Nevytápěné chodby jsou pak ideální pro zazimování některých populárních pokojových rostlin, které v zimě potřebují dostatek světla a teploty kolem 10 °C.

Jaké rostliny dobře přezimují ve světlé, chladné chodbě?

 • muškáty
 • azalky
 • oleandry
 • kaktusy
 • citrusy
 • fíkovník
 • granátovník

U oken v chodbě a v předsíni není zastínění tak klíčové jako v obytných místnostech, přesto i zde potřebujeme zablokovat nechtěné pohledy zvenčí a rozptýlit případné přímé světlo, aby nás neoslňovalo. Pokud máte okna v celém domě vybavena venkovními žaluziemi, není důvod je nenainstalovat i na ta předsíňová – kromě soukromí vám také pomohou dům lépe ochránit proti vniknutí nezvaných návštěvníků. Pro rozptýlení přímého slunečního světla se hodí plisse žaluzie, kterými můžete zastínit i okna atypických rozměrů.

Zajímá vás, které druhy stínicí techniky jsou vhodné do obývacího pokoje, kuchyně, ložnice nebo dětského pokoje? Projděte si předchozí díly našeho seriálu.

Chodby, především ty úzké a dlouhé, jsou ideálním prostorem pro rozvěšení obrazů nebo vyvolaných fotografií.

Více světla v chodbě bez oken

Ve většině bytů okna v chodbě nenajdete. V jednopatrových rodinných domech a podkrovních bytech můžete využít světlovody – dokážou vést sluneční paprsky z plochých i šikmých střech až do hloubky 6 metrů. Pokud tuto možnost nemáte, zaměřte se na světlou výmalbu a dobré osvětlení. Na chodbu se hodí především nástěnná svítidla – v nižších chodbách je lze zabudovat do stropnice, v těch vyšších si můžete dovolit i závěsné lustry. Snažte se v chodbě používat svítidla s podobnou intenzitou jako v ostatních místnostech, abyste při průchodu bytem zbytečně nenamáhali oči.

636

Přirozené světlo do chodby nejsnáze dodáte prostřednictvím prosklených interiérových dveří.

Jak opticky rozšířit předsíň

Vchodová místnost, kde se obouváme, zouváme a v zimě manipulujeme s bundami a kabáty, nebývá z největších. Abychom se v ní cítili příjemně a poskytli návštěvám co nejlepší první dojem, je vhodné ji opticky zvětšit velkoplošnými zrcadly a výmalbou v neutrálních, spíše světlejších a teplejších tónech.

635

Čemu se vyhnout v malé předsíni?

 • tmavým a křiklavým barvám
 • výrazným vzorům
 • méně odolným podlahám (korek, PVC)
 • nadbytečným kusům nábytku

Nejnovější

Sezónní témata
26. září 2022

Výlety pro babí léto: odpočiňte si v podzimní přírodě

Redakce
3
3816 přečtení
Výlety pro babí léto: odpočiňte si v podzimní přírodě
27. září je Světový den turistiky. Ať už jste zvyklí chodit na pěší výlety každý víkend, nebo se do přírody vydáte jen občas, vypravte se koncem září na výlet s naším průvodcem – máme tip pro každý kraj České republiky.
Svět Isotra
14. září 2022

30 let společnosti ISOTRA

Redakce
6
3816 přečtení
30 let společnosti ISOTRA
Když před třiceti lety vznikla opavská společnost ISOTRA, neměla většina Čechů o venkovním stínění ani ponětí a na interiérové žaluzie se čekalo dva roky. Tehdy švagři Erich Stavař a Bohumír Blachut chytli příležitost za pačesy. Z rodinné firmy vyrostla společnost, která zaměstnává 630 lidí, je držitelem 7 patentů a 33 užitných vzorů a exportuje své výrobky, komponenty a technologie pro výrobu do více než 43 zemí světa. Za tři dekády své existence prodali více než 7 miliónů kusů výrobků stínicí techniky, z toho venkovních žaluzií přibližně 1 milion kusů. O složitých začátcích i cestě k úspěchu jsme si povídali s Erichem Stavařem a Lýdií Blachutovou, která je rovněž již od samého začátku neoddělitelnou součástí společnosti ISOTRA.