Hledat
Dům a zahrada
8. června 2020

Tipy pro útulnou předsíň a chodbu

Redakce
3
3243 přečtení
Tipy pro útulnou předsíň a chodbu

Obvykle jimi jenom procházíme a pořádně si jich nevšímáme, což je škoda. Chodbu nebo předsíň můžeme povýšit na místo, kde nám bude příjemně a můžeme ho využít k účelům, k jakým se jiné místnosti nehodí. Jak na to?

Okna v chodbě a v předsíni

V případě, že máte v předsíni nebo spojovacích chodbách okna, jde o velkou výhodu: kromě příjemného přirozeného světla pro každodenní činnosti vám také například umožní umístit zde pokojové rostliny. Nevytápěné chodby jsou pak ideální pro zazimování některých populárních pokojových rostlin, které v zimě potřebují dostatek světla a teploty kolem 10 °C.

Jaké rostliny dobře přezimují ve světlé, chladné chodbě?

 • muškáty
 • azalky
 • oleandry
 • kaktusy
 • citrusy
 • fíkovník
 • granátovník

U oken v chodbě a v předsíni není zastínění tak klíčové jako v obytných místnostech, přesto i zde potřebujeme zablokovat nechtěné pohledy zvenčí a rozptýlit případné přímé světlo, aby nás neoslňovalo. Pokud máte okna v celém domě vybavena venkovními žaluziemi, není důvod je nenainstalovat i na ta předsíňová – kromě soukromí vám také pomohou dům lépe ochránit proti vniknutí nezvaných návštěvníků. Pro rozptýlení přímého slunečního světla se hodí plisse žaluzie, kterými můžete zastínit i okna atypických rozměrů.

Zajímá vás, které druhy stínicí techniky jsou vhodné do obývacího pokoje, kuchyně, ložnice nebo dětského pokoje? Projděte si předchozí díly našeho seriálu.

Chodby, především ty úzké a dlouhé, jsou ideálním prostorem pro rozvěšení obrazů nebo vyvolaných fotografií.

Více světla v chodbě bez oken

Ve většině bytů okna v chodbě nenajdete. V jednopatrových rodinných domech a podkrovních bytech můžete využít světlovody – dokážou vést sluneční paprsky z plochých i šikmých střech až do hloubky 6 metrů. Pokud tuto možnost nemáte, zaměřte se na světlou výmalbu a dobré osvětlení. Na chodbu se hodí především nástěnná svítidla – v nižších chodbách je lze zabudovat do stropnice, v těch vyšších si můžete dovolit i závěsné lustry. Snažte se v chodbě používat svítidla s podobnou intenzitou jako v ostatních místnostech, abyste při průchodu bytem zbytečně nenamáhali oči.

636

Přirozené světlo do chodby nejsnáze dodáte prostřednictvím prosklených interiérových dveří.

Jak opticky rozšířit předsíň

Vchodová místnost, kde se obouváme, zouváme a v zimě manipulujeme s bundami a kabáty, nebývá z největších. Abychom se v ní cítili příjemně a poskytli návštěvám co nejlepší první dojem, je vhodné ji opticky zvětšit velkoplošnými zrcadly a výmalbou v neutrálních, spíše světlejších a teplejších tónech.

635

Čemu se vyhnout v malé předsíni?

 • tmavým a křiklavým barvám
 • výrazným vzorům
 • méně odolným podlahám (korek, PVC)
 • nadbytečným kusům nábytku

Nejnovější

Dům a zahrada
10. května 2022

Pět podob využití pergoly

Redakce
3
3243 přečtení
Pět podob využití pergoly
Pergola nemusí znamenat jen obytnou terasu nebo přístřešek chránící auto před sněhem. Zjistěte, jak může vypadat pergola a k čemu ji využít na různých místech zahrady.
Svět Isotra
6. května 2022

Bezpečí pro děti: jak vybírat stínicí techniku?

Redakce
3
3243 přečtení
Bezpečí pro děti: jak vybírat stínicí techniku?
Několik desítek tisíc dětí se zranilo a přes dvě stě jich dokonce zemřelo ve Spojených státech od 90. let na následky nehody při zacházení se žaluziemi. Jak na to, aby stínění bylo bezpečné?