Hledat
Udělej si sám
20. ledna 2022

Místnost na hraní: jednoduché oddělení herny pro děti

Redakce
3
640 přečtení
Místnost na hraní: jednoduché oddělení herny pro děti
Dětské hračky po celém bytě. Nebo překážející klidnému spánku a učení. Dětská herna nebo oddělený hrací kout přinášejí výhody všem členům rodiny. Jak je začlenit do bytu, kde není prostoru nazbyt?

Samostatná herna

Pokud máte místnost navíc, máte vyhráno. Na hernu nejsou tak velké nároky jako na pravý dětský pokoj – klidně ji můžete zřídit ze sklepa, půdy nebo komory. Nemusí jít tak dobře vyvětrat, jako místnost, ve které se spí, ani nemusí mít tak dobré osvětlení jako pracovní kout.

Jako herna může dočasně sloužit i pokoj, který později předěláte na ložnici. Když jsou sourozenci věkově blízko u sebe, budou pravděpodobně do nějakého věku chtít spát ve stejném pokoji. Jeden dětský pokoj tak vyhradíte na spaní a z druhého bude herna. Až děti začnou dorůstat do puberty, herna ztratí význam a naopak posílí důraz na soukromí. Herna se potom vyklidí a zařídí jako běžný studentský pokoj.

Hrací kout v obýváku

Herní oblast v obývacím pokoji má pro děti tu výhodu, že mají rodiče na dosah, a pro rodiče naopak, že mají děti pod kontrolou. Nevýhodou je množství hraček v obýváku. I „obýváková hernička“ se ale dá alespoň vizuálně oddělit, podobně, jako oddělujeme pracovní kout nebo jinou funkční zónu. Do obýváku se obvykle nejlépe hodí rozdělení japonskou stěnou. Barevné ladění i vzor látky můžete přizpůsobit ostatním textiliím, nebo naopak celý pokoj ozvláštnit a osvěžit neobvyklou barvou. Hrací oblast oddělená pomocí vertikálních žaluzií má tu výhodu, že nemusí mít pravoúhlý tvar – vertikální žaluzie se mohou shrnovat klidně do oblouku.

Znáte všechny způsoby rozdělení místnosti?

Hrací kout v dětském pokoji

Herní oblast v dětském pokoji je nejjednodušší oddělit pomocí nábytku, například knihovny. I v pokojíčku ale může být hrací kout oddělen japonskými roletami, shrnovacími dveřmi, případně jako dočasné řešení alespoň zástěnou nebo paravánem. Je dobré mít na paměti, že děti rychle rostou. Proto při stavebně a finančně náročnějších řešeních uvažujte, jaké využití bude mít oddělený koutek do budoucna – třeba jako klidný koutek pro cvičení.

Víte, jak nejlépe zastínit dětský pokoj?

Nejnovější

Dům a zahrada
10. května 2022

Pět podob využití pergoly

Redakce
3
640 přečtení
Pět podob využití pergoly
Pergola nemusí znamenat jen obytnou terasu nebo přístřešek chránící auto před sněhem. Zjistěte, jak může vypadat pergola a k čemu ji využít na různých místech zahrady.
Svět Isotra
6. května 2022

Bezpečí pro děti: jak vybírat stínicí techniku?

Redakce
3
640 přečtení
Bezpečí pro děti: jak vybírat stínicí techniku?
Několik desítek tisíc dětí se zranilo a přes dvě stě jich dokonce zemřelo ve Spojených státech od 90. let na následky nehody při zacházení se žaluziemi. Jak na to, aby stínění bylo bezpečné?