Hledat
Sezónní témata
30. března 2021

Jarní únava

Redakce
1417 přečtení
Jarní únava

Trpíte jarní únavou? Není to žádný fenomén moderní doby – pocit nedostatku energie, malátnosti a vyčerpání na přelomu zimy a jara zažívali už naši předkové. Jaké jsou příčiny jarní únavy a jak proti ní bojovat?

Co je jarní únava

Pocit vyčerpání a oslabení organismu v prvních týdnech jara souvisí se stavem hormonů. V zimě se díky delším nocím tvoří ve zvýšené míře melatonin, který napomáhá správnému spánku. Když se začne oteplovat a více svítit slunce, nějakou dobu trvá, než se hormonální hladiny upraví a začne se tvořit více serotoninu, který nás probere. Našemu tělu také po zimě s nedostatkem slunečního svitu chybí vitamin D a kvůli nižšímu množství čerstvé zeleniny a ovoce také další vitaminy a živiny.

Zvyšte na jaře přísun čerstvé zeleniny a ovoce, ale klidně i syntetických doplňků stravy – zásadní jsou vitaminy skupiny B, C, D a E, hořčík, vápník, selen nebo zinek.

Jak bojovat proti jarní únavě

811

Základem je co nejvíce se vystavovat slunečnímu svitu a pozvolna zvyšovat délku doby, kterou trávíme venku na čerstvém vzduchu. Majitelé zahrádky to mají jednodušší, protože v březnu začíná sezona zahradních prací (link na minulý článek o přípravě zahrádky na jaro). Až se zvýší venkovní teploty, bude příjemnější i posezení pod pergolou. Pokud ještě pergolu na zahradě nemáte, březen je ideální čas začít plánovat její pořízení. Obyvatelé bytů a domů bez zahrádky by měli myslet na každodenní pohyb venku, nápady na vycházky s dětmi jsme sepsali zde.

Nemáte každý den dostatek času na procházku? Sestavili jsme pro vás přehled dalších způsobů, jak zvýšit příjem denního světla. Vyzkoušejte i naše tipy na prosvětlení interiéru.

Zima je sice pryč, ale právě na začátku jara využijete i tipy z našeho článku o dobíjení energie pomocí jasných barev v interiéru.

Získejte energii novým projektem

Jarní únavu můžete překonat i vědomým zkoušením nových koníčků nebo projektů, které vás nadchnou a vtáhnou. Zkuste vymyslet a zrealizovat nový projekt v domácnosti – třeba oddělit japonskou stěnou část místnosti a vytvořit si pracovnu nebo čtecí koutek.

Redakce

Nejnovější

Sezónní témata
24. listopadu 2022

Advent

Redakce
3
1417 přečtení
Advent
Adventní období vítají nejen děti jako připomínku blížících se Vánoc. Co o něm ale víme a jak ho slavit jinak než jen vyjídáním čokoládek z adventního kalendáře?
Sezónní témata
26. října 2022

Halloween a Dušičky: pocta těm, kteří nás opustili

Redakce
3
1417 přečtení
Halloween a Dušičky: pocta těm, kteří nás opustili
Mnoho kultur po celém světě na přelomu října a listopadu nějakou formou vzpomíná na své předky a zesnulé členy rodiny. Jaké tradice provozujete okolo svátku Všech svatých vy a čím se můžete inspirovat?