Co je jarní únava
Pocit vyčerpání a oslabení organismu v prvních týdnech jara souvisí se stavem hormonů. V zimě se díky delším nocím tvoří ve zvýšené míře melatonin, který napomáhá správnému spánku. Když se začne oteplovat a více svítit slunce, nějakou dobu trvá, než se hormonální hladiny upraví a začne se tvořit více serotoninu, který nás probere. Našemu tělu také po zimě s nedostatkem slunečního svitu chybí vitamin D a kvůli nižšímu množství čerstvé zeleniny a ovoce také další vitaminy a živiny.
Zvyšte na jaře přísun čerstvé zeleniny a ovoce, ale klidně i syntetických doplňků stravy – zásadní jsou vitaminy skupiny B, C, D a E, hořčík, vápník, selen nebo zinek.
Jak bojovat proti jarní únavě
Základem je co nejvíce se vystavovat slunečnímu svitu a pozvolna zvyšovat délku doby, kterou trávíme venku na čerstvém vzduchu. Majitelé zahrádky to mají jednodušší, protože v březnu začíná sezona zahradních prací (link na minulý článek o přípravě zahrádky na jaro). Až se zvýší venkovní teploty, bude příjemnější i posezení pod pergolou. Pokud ještě pergolu na zahradě nemáte, březen je ideální čas začít plánovat její pořízení. Obyvatelé bytů a domů bez zahrádky by měli myslet na každodenní pohyb venku, nápady na vycházky s dětmi jsme sepsali zde.
Nemáte každý den dostatek času na procházku? Sestavili jsme pro vás přehled dalších způsobů, jak zvýšit příjem denního světla. Vyzkoušejte i naše tipy na prosvětlení interiéru.
Zima je sice pryč, ale právě na začátku jara využijete i tipy z našeho článku o dobíjení energie pomocí jasných barev v interiéru.
Získejte energii novým projektem
Jarní únavu můžete překonat i vědomým zkoušením nových koníčků nebo projektů, které vás nadchnou a vtáhnou. Zkuste vymyslet a zrealizovat nový projekt v domácnosti – třeba oddělit japonskou stěnou část místnosti a vytvořit si pracovnu nebo čtecí koutek.