Hledat
Sezónní témata
24. února 2020

Zima končí, vyrazte s dětmi do lesa! Hry a nápady na první jarní procházky

Redakce
3
2415 přečtení
Zima končí, vyrazte s dětmi do lesa! Hry a nápady na první jarní procházky

Hrát si v lese samozřejmě jde i ve sněhu, ale při teplejším počasí je to přece jen příjemnější. Podle dlouhodobé předpovědi už velké mrazy nepřijdou, a tak můžeme s dětmi začít vyrážet i na dlouhé lesní procházky. A jak je v lese nebo jinde v přírodě zabavit?

Pomozte batolatům poznávat svět

Děti, které sotva odrostly kočárku, bude v lese pravděpodobně fascinovat úplně všechno – větvičky, kamínky i broučci. Pobyt v lese ale můžete využít i k nenásilnému vzdělávání: děti se mohou učit názvy stromů, zvířat nebo hmyzu, případně i barvy všeho okolo. Pokud po cestě narazíte na malý most přes potok, máte o zábavu postaráno – batolata i předškoláky většinou dlouho baví pouštět po vodě listy stromů nebo soutěžit, čí kamínek nejvíc žbluňkne.

Oznamte barvu a pověřte dítě, ať přinese předmět dané barvy. Když máte s sebou víc dětí, mohou soutěžit, kdo takovou věc najde jako první.

Předškoláci: hra na schovávanou nebo domečky pro skřítky

S předškoláky se už v lese zabavíte nesčetným množstvím způsobů. Ke klasické hře na babu nebo na schovávanou nepotřebujete žádné pomůcky a můžete ji hrát kdykoli, pokud si ale chcete lesní procházku trochu zpestřit, vezměte s sebou třeba kolíček na prádlo a zahrajte si na klíště: hráč, který má kolíček, se ho snaží nepozorovaně připnout na oblečení někomu jinému. Kdo zjistí, že má na sobě kolíček, se ho opět nenápadně pokouší předat dál. Kdo přijde s kolíčkem do cíle, prohrává. Do lesa si také můžete vzít papír a pastelky a metodou frotáže prokreslovat na papír vzorky na kůře stromů. A evergreenem jsou domečky pro skřítky – v okolí stromů určitě najdete spoustu kamenů, větviček, mechu nebo kůry pro vytvoření těch nejfantastičtějších obydlí.

601

Foto: Annie Spratt

Zadejte dětem počet předmětů určitého druhu, který mají donést (např. 5 šišek). Kdo donese jako první správné množství, vyhrává.

Školákům můžete uspořádat bojovku nebo lesní olympiádu

Starší předškoláci a mladší školní děti obvykle milují různé pátrání a soutěže – můžeme jim proto předem připravit lesní bojovku. Na vhodných místech během cesty nenápadně schovejte části mapy s cestou k pokladu a pomáhejte dětem s jejich hledáním; na konci výletu můžete ukrýt například sáček čokoládových mincí. Pokud máte ke hře i vhodnou legendu („někde v tomhle lese si známý loupežník ukryl svůj poslední lup a na naší chalupě jsme našli nápovědu, jak se k němu dostat“), o to budou děti nadšenější.

Nebo zkuste lesní olympiádu a připravit si v lese několik stanovišť – na lesní cestě se dají narýsovat dvě čáry jako start a cíl běžeckého závodu, na mýtince zase házet šiškami na cíl (třeba na pařez). Pro vítěze jednotlivých disciplín je hezké mít v batohu připravenou malou sladkou odměnu.

603

Bez pomůcek se obejde klasická dotazovací hra, kdy se hráči snaží dobrat výsledku pokládáním otázek, na které lze odpovědět ano nebo ne. Do lesa se hodí varianta „co vidím?“. Mladším dětem můžete hádání zjednodušit upřesněním počátečního písmene, např. „Koukám se kolem sebe a vidím něco, co začíná na písmeno K.“

Jestli bydlíte ve městě, nezapomeňte, že i na území velkých měst se nacházejí lesní komplexy, často dost rozsáhlé. Zkuste se podívat na mapu! Výčet těch nejznámějších lesů v Praze najdete zde:

Kam do lesa v Praze? Několik tipů na zalesněné oblasti na území Prahy

 • Petřín
 • Divoká Šárka
 • Prokopské údolí
 • obora Hvězda
 • Stromovka
 • Kunratický (Krčský) les
 • Hostivařský lesopark (malá ZOO)
 • Chuchelský háj
 • Klánovický les
 • Modřanská rokle
 • Xaverovský háj
 • Břežanské údolí

A když se přece jen počasí zhorší, zpestřete si pobyt doma například malováním na okna.

Redakce

Nejnovější

Dům a zahrada
10. května 2022

Pět podob využití pergoly

Redakce
3
2415 přečtení
Pět podob využití pergoly
Pergola nemusí znamenat jen obytnou terasu nebo přístřešek chránící auto před sněhem. Zjistěte, jak může vypadat pergola a k čemu ji využít na různých místech zahrady.
Svět Isotra
6. května 2022

Bezpečí pro děti: jak vybírat stínicí techniku?

Redakce
3
2415 přečtení
Bezpečí pro děti: jak vybírat stínicí techniku?
Několik desítek tisíc dětí se zranilo a přes dvě stě jich dokonce zemřelo ve Spojených státech od 90. let na následky nehody při zacházení se žaluziemi. Jak na to, aby stínění bylo bezpečné?