Hledat
Dům a zahrada
12. září 2019

Jak nejlépe připravit bylinky na zimu

Redakce
6
11036 přečtení
Jak nejlépe připravit bylinky na zimu

Podzimní počasí na sebe letos nenechalo čekat a ochlazení, deště a lezavý vítr přišly hned na začátku září. Pokud vám na zahrádce nebo na terase přes léto rozbujely bylinky, už možná pomalu přemýšlíte, jak je co nejlépe zazimovat a ochránit před mrazy a plískanicemi až do jara.

Bylinky, které přežijí zimu venku

Většina bylinek je proti mrazu do značné míry odolná a přezimování venku zvládnou, dá se jim ale několika jednoduchými způsoby pomoci. Vlhkost zadrží a kořínky před mrazem ochrání mulčovací kůra rozprostřená kolem rostlin, případně je lze zakrýt netkanou textilií, chvojím, slámou nebo suchým spadaným listím. Jako přirozená izolace v zimě funguje sníh, který můžete na rostliny přihrnout i z okolí.

Bylinkám pěstovaným v nádobách hrozí promrznutí vlivem nedostatečné vrstvy půdy kolem kořínků. Květináče můžete před zimou zapustit do země, pokud máte tu možnost – v opačném případě izolujte jak dno, tak stěny nádob polystyrenem nebo bublinkovou fólií. Pro dodatečnou izolaci a estetičtější vzhled můžete jako svrchní vrstvu přidat jutový pytel nebo rákosovou rohož. Pokud nemrzne, budou bylinky potřebovat občas zalévat, aby kořenový bal úplně nevysychal.

497

Foto: Matt Montgomery

Mrazuvzdorné bylinky

 • máta
 • pažitka
 • petržel
 • šalvěj
 • libeček
 • meduňka
 • oregano
 • estragon
 • saturejka horská
 • levandule

Bylinky, které by měly raději přezimovat v domě

Některé středomořské bylinky, jako především rozmarýn a tymián, mrazy snášejí hůře – v zahradnictvích jsou ale k dispozici i jejich mrazuvzdorné varianty. Při dobré izolaci mohou rozvětvenější rostliny rozmarýnu a tymiánu zimu venku přežít, chcete-li ale mít jistotu, raději je přemístěte dovnitř. 

Květináče s bylinkami v interiéru umístěte klidně rovnou pod okno: budou potřebovat dostatek světla a stálou teplotu, ideálně mezi 10–20 stupni. Zalévejte přibližně jednou za týden (zemina by měla vždy aspoň na den až dva úplně proschnout), čím vyšší je teplota v místnosti, tím důkladněji. S jejich přesunem do bytu nečekejte až na první mrazy, ideální doba právě přichází!

495

Foto: Monika Grabowska

Chránit před mrazem potřebují

 • rozmarýn
 • tymián
 • vavřín (bobkový list)
 • myrta
 • aloisie
 • citronová tráva

Jednoleté bylinky skliďte

Bazalka přes zimu nevydrží, nemusíte ji ale likvidovat najednou – když si přenesete květináč do kuchyně, budete moci čerstvé lístky ještě nějakou dobu směle používat na vaření. Podobně spotřebujte také čerstvý koriandr. Kopr se dá zamrazit nebo naložit, majoránku nebo saturejku zahradní ostříhejte a usušte – na jaře si na balkoně nebo pod zahradní pergolou vše zasadíte znovu.

498

Foto: Vincent Foret

Redakce

Nejnovější

Sezónní témata
14. května 2024

Energetická účinnost a stínicí technika: Snižte spotřebu energií

Redakce
4
11036 přečtení
Energetická účinnost a stínicí technika: Snižte spotřebu energií
V dnešní době, kdy se stále více mluví o udržitelnosti a snižování energetické stopy, hrají klíčovou roli v každé domácnosti i energeticky účinná řešení. Jedním z efektivních způsobů, jak můžete snížit spotřebu energie ve svém domě nebo kanceláři, je použití stínicí techniky. Stínicí systémy, jako jsou žaluzie, rolety, markýzy a pergoly, nejenže zlepšují estetiku prostoru, ale také přinášejí významné energetické úspory. Podívejme se blíže, jak může stínicí technika přispět k lepší energetické efektivitě.
Sezónní témata
30. dubna 2024

Ochrana před UV zářením: Jak stínicí technika chrání vás a váš domov

Redakce
3
11036 přečtení
Ochrana před UV zářením: Jak stínicí technika chrání vás a váš domov
Vliv UV záření na zdraví lidí a životnost domácích interiérů je často podceňovaný. Dlouhodobá expozice UV záření může způsobit poškození kůže, zrychlené stárnutí a dokonce i riziko kožních onemocnění. Stejně tak může UV záření postupně poškodit nábytek, podlahy a další prvky interiéru. Řešením, jak se proti těmto rizikům bránit, je efektivní stínicí technika, která může významně snížit množství UV záření pronikajícího do vašeho domova.