Hledat
Dům a zahrada
12. září 2019

Jak nejlépe připravit bylinky na zimu

Redakce
6
4758 přečtení
Jak nejlépe připravit bylinky na zimu

Podzimní počasí na sebe letos nenechalo čekat a ochlazení, deště a lezavý vítr přišly hned na začátku září. Pokud vám na zahrádce nebo na terase přes léto rozbujely bylinky, už možná pomalu přemýšlíte, jak je co nejlépe zazimovat a ochránit před mrazy a plískanicemi až do jara.

Bylinky, které přežijí zimu venku

Většina bylinek je proti mrazu do značné míry odolná a přezimování venku zvládnou, dá se jim ale několika jednoduchými způsoby pomoci. Vlhkost zadrží a kořínky před mrazem ochrání mulčovací kůra rozprostřená kolem rostlin, případně je lze zakrýt netkanou textilií, chvojím, slámou nebo suchým spadaným listím. Jako přirozená izolace v zimě funguje sníh, který můžete na rostliny přihrnout i z okolí.

Bylinkám pěstovaným v nádobách hrozí promrznutí vlivem nedostatečné vrstvy půdy kolem kořínků. Květináče můžete před zimou zapustit do země, pokud máte tu možnost – v opačném případě izolujte jak dno, tak stěny nádob polystyrenem nebo bublinkovou fólií. Pro dodatečnou izolaci a estetičtější vzhled můžete jako svrchní vrstvu přidat jutový pytel nebo rákosovou rohož. Pokud nemrzne, budou bylinky potřebovat občas zalévat, aby kořenový bal úplně nevysychal.

497

Foto: Matt Montgomery

Mrazuvzdorné bylinky

 • máta
 • pažitka
 • petržel
 • šalvěj
 • libeček
 • meduňka
 • oregano
 • estragon
 • saturejka horská
 • levandule

Bylinky, které by měly raději přezimovat v domě

Některé středomořské bylinky, jako především rozmarýn a tymián, mrazy snášejí hůře – v zahradnictvích jsou ale k dispozici i jejich mrazuvzdorné varianty. Při dobré izolaci mohou rozvětvenější rostliny rozmarýnu a tymiánu zimu venku přežít, chcete-li ale mít jistotu, raději je přemístěte dovnitř. 

Květináče s bylinkami v interiéru umístěte klidně rovnou pod okno: budou potřebovat dostatek světla a stálou teplotu, ideálně mezi 10–20 stupni. Zalévejte přibližně jednou za týden (zemina by měla vždy aspoň na den až dva úplně proschnout), čím vyšší je teplota v místnosti, tím důkladněji. S jejich přesunem do bytu nečekejte až na první mrazy, ideální doba právě přichází!

495

Foto: Monika Grabowska

Chránit před mrazem potřebují

 • rozmarýn
 • tymián
 • vavřín (bobkový list)
 • myrta
 • aloisie
 • citronová tráva

Jednoleté bylinky skliďte

Bazalka přes zimu nevydrží, nemusíte ji ale likvidovat najednou – když si přenesete květináč do kuchyně, budete moci čerstvé lístky ještě nějakou dobu směle používat na vaření. Podobně spotřebujte také čerstvý koriandr. Kopr se dá zamrazit nebo naložit, majoránku nebo saturejku zahradní ostříhejte a usušte – na jaře si na balkoně nebo pod zahradní pergolou vše zasadíte znovu.

498

Foto: Vincent Foret

Redakce

Nejnovější

Sezónní témata
26. září 2022

Výlety pro babí léto: odpočiňte si v podzimní přírodě

Redakce
3
4758 přečtení
Výlety pro babí léto: odpočiňte si v podzimní přírodě
27. září je Světový den turistiky. Ať už jste zvyklí chodit na pěší výlety každý víkend, nebo se do přírody vydáte jen občas, vypravte se koncem září na výlet s naším průvodcem – máme tip pro každý kraj České republiky.
Svět Isotra
14. září 2022

30 let společnosti ISOTRA

Redakce
6
4758 přečtení
30 let společnosti ISOTRA
Když před třiceti lety vznikla opavská společnost ISOTRA, neměla většina Čechů o venkovním stínění ani ponětí a na interiérové žaluzie se čekalo dva roky. Tehdy švagři Erich Stavař a Bohumír Blachut chytli příležitost za pačesy. Z rodinné firmy vyrostla společnost, která zaměstnává 630 lidí, je držitelem 7 patentů a 33 užitných vzorů a exportuje své výrobky, komponenty a technologie pro výrobu do více než 43 zemí světa. Za tři dekády své existence prodali více než 7 miliónů kusů výrobků stínicí techniky, z toho venkovních žaluzií přibližně 1 milion kusů. O složitých začátcích i cestě k úspěchu jsme si povídali s Erichem Stavařem a Lýdií Blachutovou, která je rovněž již od samého začátku neoddělitelnou součástí společnosti ISOTRA.