Hledat
Sezónní témata
20. července 2023

Nenechte se otrávit tropickými vedry

Redakce
3
744 přečtení
Nenechte se otrávit tropickými vedry
Když se řekne tropy, většina z nás si představí především velká vedra. A vypadá to, že i letos bude u nás tropických dnů přes léto více, než by nám bylo příjemné.

Jak se ochladit

Nemáte náladu oslavovat tropy a prostě jen chcete, aby vám nebylo takové vedro? Řešení je několik, a nemusí to znamenat jen využití klimatizace. V první řadě je potřeba zabránit přehřívání interiéru, a v tom vám mohou pomoci venkovní žaluzie nebo rolety a důsledné větrání jen v noci a brzy ráno. Ideálně hned po probuzení vyvětrejte dům nebo byt skrz naskrz pomocí průvanu, zatáhněte předokenní rolety nebo sklopte žaluzie a nechte je co nejvíce stažené, zvlášť na té straně domu, kam se právě opírá slunce. Pokud potřebujete denní světlo i v místnostech, kam svítí slunce přes den, zvažte pořízení izolačních fólií odrážejících světlo.

Nezapomínejte na dostatečný příjem tekutin. Pohybující se vzduch nám připadá chladnější, proto k ochlazení pomůže také větrák, ať už stropní, stojací, stolní nebo alespoň ruční. Pro ještě větší subjektivní ochlazení umístěte v blízkosti ventilátoru namočený ručník, z kterého se tak bude odpařovat vlhkost.

Pokud jste venku, držte se ve stínu. Na zahradě pomohou chladivý stín udržovat zaklápěcí lamely bioklimatické pergoly, případně markýzy nad okny a dveřmi vedoucími na terasu. A nezbývá než doufat, že po oslavě Mezinárodního dne tropů se tropické počasí bude držet v rozumných mezích.

Tropy u nás doma

Léta u nás bývají čím dále teplejší, a tak přibývá i možností k pěstování tropických rostlin, které jsou odolné vůči našim podmínkám a dokážou přežít i mírné zimy. Jakými tropickými rostlinami je možné naši zahradu obohatit?

  • Kafrovka (Canna indica): Kafrovka je efektní rostlina s nápadnými květy a exotickými listy. Může být pěstována venku nebo ve velkých květinových truhlících.
  • Levandule stromková (Lavandula stoechas): Levandule stromková má vonné květy a je oblíbená pro svou schopnost odolávat suchu.
  • Fíkovník (Ficus carica): Fíkovník může být pěstován v Česku, pokud je chráněn před mrazem. Roste nejlépe na slunných místech a vyžaduje dobře odvodněnou půdu.
  • Trpasličí banán (Musa basjoo): Trpasličí banán je odolnější odrůda banánu. Roste nejlépe na slunci a vyžaduje chráněné místo před větrem.
  • Hosta (Hosta spp.): Hosta je trvalka, která má dekorativní listy a květy. Je vhodná do stinných zákoutí zahrady.
  • Agáve (Agave spp.): Některé druhy agáv jsou dostatečně odolné vůči chladu. Agáve preferuje slunná a suchá místa.
  • Vodní lilie (Nymphaea spp.): Pokud máte zahradní jezírko, můžete vysadit tropickou vodní lilii. Tato rostlina má krásné květy, které kvetou na hladině vody.

Je důležité si uvědomit, že i když některé tropické rostliny mohou být odolné vůči chladu, stále mohou potřebovat zvláštní péči nebo ochranu v zimním období. Při výběru tropických rostlin je proto důležité vybrat ty, které jsou vhodné pro váš pěstitelský prostor.

Nejnovější

Sezónní témata
1. prosince 2023

Domov jako wellness centrum: Jak design ovlivňuje zdraví a pohodu

Redakce
3
744 přečtení
Domov jako wellness centrum: Jak design ovlivňuje zdraví a pohodu
Doma trávíme velkou část dne a během té doby neustále vnímáme atmosféru našeho bydlení, i v tom případě, že se zrovna soustředíme na něco jiného. Zařízení a design našeho domova tak bezprostředně ovlivňuje naši psychickou pohodu a zprostředkovaně také naše psychické i fyzické zdraví. Jak na to, aby nám doma bylo co nejlépe?
Sezónní témata
13. října 2023

Oslavte den čokolády

Redakce
2
744 přečtení
Oslavte den čokolády
Kdo by neměl rád čokoládu? Praví čokoholici vědí, při jaké teplotě ji skladovat, při jaké konzumovat a proč by rozhodně neměla přijít na přímé slunce.