Hledat
Sezónní témata
20. července 2023

Nenechte se otrávit tropickými vedry

Redakce
3
874 přečtení
Nenechte se otrávit tropickými vedry
Když se řekne tropy, většina z nás si představí především velká vedra. A vypadá to, že i letos bude u nás tropických dnů přes léto více, než by nám bylo příjemné.

Jak se ochladit

Nemáte náladu oslavovat tropy a prostě jen chcete, aby vám nebylo takové vedro? Řešení je několik, a nemusí to znamenat jen využití klimatizace. V první řadě je potřeba zabránit přehřívání interiéru, a v tom vám mohou pomoci venkovní žaluzie nebo rolety a důsledné větrání jen v noci a brzy ráno. Ideálně hned po probuzení vyvětrejte dům nebo byt skrz naskrz pomocí průvanu, zatáhněte předokenní rolety nebo sklopte žaluzie a nechte je co nejvíce stažené, zvlášť na té straně domu, kam se právě opírá slunce. Pokud potřebujete denní světlo i v místnostech, kam svítí slunce přes den, zvažte pořízení izolačních fólií odrážejících světlo.

Nezapomínejte na dostatečný příjem tekutin. Pohybující se vzduch nám připadá chladnější, proto k ochlazení pomůže také větrák, ať už stropní, stojací, stolní nebo alespoň ruční. Pro ještě větší subjektivní ochlazení umístěte v blízkosti ventilátoru namočený ručník, z kterého se tak bude odpařovat vlhkost.

Pokud jste venku, držte se ve stínu. Na zahradě pomohou chladivý stín udržovat zaklápěcí lamely bioklimatické pergoly, případně markýzy nad okny a dveřmi vedoucími na terasu. A nezbývá než doufat, že po oslavě Mezinárodního dne tropů se tropické počasí bude držet v rozumných mezích.

Tropy u nás doma

Léta u nás bývají čím dále teplejší, a tak přibývá i možností k pěstování tropických rostlin, které jsou odolné vůči našim podmínkám a dokážou přežít i mírné zimy. Jakými tropickými rostlinami je možné naši zahradu obohatit?

  • Kafrovka (Canna indica): Kafrovka je efektní rostlina s nápadnými květy a exotickými listy. Může být pěstována venku nebo ve velkých květinových truhlících.
  • Levandule stromková (Lavandula stoechas): Levandule stromková má vonné květy a je oblíbená pro svou schopnost odolávat suchu.
  • Fíkovník (Ficus carica): Fíkovník může být pěstován v Česku, pokud je chráněn před mrazem. Roste nejlépe na slunných místech a vyžaduje dobře odvodněnou půdu.
  • Trpasličí banán (Musa basjoo): Trpasličí banán je odolnější odrůda banánu. Roste nejlépe na slunci a vyžaduje chráněné místo před větrem.
  • Hosta (Hosta spp.): Hosta je trvalka, která má dekorativní listy a květy. Je vhodná do stinných zákoutí zahrady.
  • Agáve (Agave spp.): Některé druhy agáv jsou dostatečně odolné vůči chladu. Agáve preferuje slunná a suchá místa.
  • Vodní lilie (Nymphaea spp.): Pokud máte zahradní jezírko, můžete vysadit tropickou vodní lilii. Tato rostlina má krásné květy, které kvetou na hladině vody.

Je důležité si uvědomit, že i když některé tropické rostliny mohou být odolné vůči chladu, stále mohou potřebovat zvláštní péči nebo ochranu v zimním období. Při výběru tropických rostlin je proto důležité vybrat ty, které jsou vhodné pro váš pěstitelský prostor.

Nejnovější

Sezónní témata
29. května 2024

Mezinárodní den dětí: Oslava radosti a budoucnosti

Redakce
4
874 přečtení
Mezinárodní den dětí: Oslava radosti a budoucnosti
Každý rok 1. června slavíme Mezinárodní den dětí, který je věnován našim nejmladším a nejcennějším členům společnosti. Tento den je příležitostí k oslavě radosti, nevinnosti a naděje, kterou děti přinášejí do našich životů. Zároveň nám připomíná, jak důležité je zajistit pro děti bezpečné, zdravé a stimulující prostředí, ve kterém mohou růst a rozvíjet se.
Sezónní témata
14. května 2024

Energetická účinnost a stínicí technika: Snižte spotřebu energií

Redakce
4
874 přečtení
Energetická účinnost a stínicí technika: Snižte spotřebu energií
V dnešní době, kdy se stále více mluví o udržitelnosti a snižování energetické stopy, hrají klíčovou roli v každé domácnosti i energeticky účinná řešení. Jedním z efektivních způsobů, jak můžete snížit spotřebu energie ve svém domě nebo kanceláři, je použití stínicí techniky. Stínicí systémy, jako jsou žaluzie, rolety, markýzy a pergoly, nejenže zlepšují estetiku prostoru, ale také přinášejí významné energetické úspory. Podívejme se blíže, jak může stínicí technika přispět k lepší energetické efektivitě.