Hledat
Sezónní témata
28. června 2023

Mezinárodní den tropů: nenechte se otrávit tropickými vedry

Redakce
3
572 přečtení
Mezinárodní den tropů: nenechte se otrávit tropickými vedry
Na 29. červen připadá Mezinárodní den tropů. Slaví se proto, aby přitáhl světovou pozornost k tropickým regionům a stavu jejich ekosystémů, ale když se řekne tropy, většina z nás si představí především velká vedra. A vypadá to, že i letos bude u nás tropických dnů přes léto více, než by nám bylo příjemné.

Tropy u nás doma

Léto teprve začíná a tropické dny nás ještě úplně nesemlely. Můžeme proto Den tropů využít k tropické oslavě se vším všudy.

Vytvořte si doma nebo na zahradě tropickou atmosféru s pomocí světlých a výrazných barev, jako jsou žlutá, zelená, oranžová a růžová. Rozvěste dekorace s motivy tropického ovoce a palem.

Pořiďte si tropické rostliny v květináčích, například palmy, banánovníky, monstery nebo kvetoucí bromélie. Pomůžou doladit atmosféru a přidají do prostoru příjemný stín.

Zajistěte tropické občerstvení: exotické ovoce, grilované maso a osvěžující limonády nebo ledové čaje.

Jak se ochladit

Nemáte náladu oslavovat tropy a prostě jen chcete, aby vám nebylo takové vedro? Řešení je několik, a nemusí to znamenat jen využití klimatizace. V první řadě je potřeba zabránit přehřívání interiéru, a v tom vám mohou pomoci venkovní žaluzie nebo rolety a důsledné větrání jen v noci a brzy ráno. Ideálně hned po probuzení vyvětrejte dům nebo byt skrz naskrz pomocí průvanu, zatáhněte předokenní rolety nebo sklopte žaluzie a nechte je co nejvíce stažené, zvlášť na té straně domu, kam se právě opírá slunce. Pokud potřebujete denní světlo i v místnostech, kam svítí slunce přes den, zvažte pořízení izolačních fólií odrážejících světlo.

Nezapomínejte na dostatečný příjem tekutin. Pohybující se vzduch nám připadá chladnější, proto k ochlazení pomůže také větrák, ať už stropní, stojací, stolní nebo alespoň ruční. Pro ještě větší subjektivní ochlazení umístěte v blízkosti ventilátoru namočený ručník, z kterého se tak bude odpařovat vlhkost.

Pokud jste venku, držte se ve stínu. Na zahradě pomohou chladivý stín udržovat zaklápěcí lamely bioklimatické pergoly, případně markýzy nad okny a dveřmi vedoucími na terasu. A nezbývá než doufat, že po oslavě Mezinárodního dne tropů se tropické počasí bude držet v rozumných mezích.

Redakce

Nejnovější

Sezónní témata
1. prosince 2023

Domov jako wellness centrum: Jak design ovlivňuje zdraví a pohodu

Redakce
3
572 přečtení
Domov jako wellness centrum: Jak design ovlivňuje zdraví a pohodu
Doma trávíme velkou část dne a během té doby neustále vnímáme atmosféru našeho bydlení, i v tom případě, že se zrovna soustředíme na něco jiného. Zařízení a design našeho domova tak bezprostředně ovlivňuje naši psychickou pohodu a zprostředkovaně také naše psychické i fyzické zdraví. Jak na to, aby nám doma bylo co nejlépe?
Sezónní témata
13. října 2023

Oslavte den čokolády

Redakce
2
572 přečtení
Oslavte den čokolády
Kdo by neměl rád čokoládu? Praví čokoholici vědí, při jaké teplotě ji skladovat, při jaké konzumovat a proč by rozhodně neměla přijít na přímé slunce.