Hledat
Dům a zahrada
26. června 2019

Markýzy bez nosného profilu, nebo s ním? Jak si správně vybrat

Redakce
4
1898 přečtení
Markýzy bez nosného profilu, nebo s ním? Jak si správně vybrat

Markýzy dokážou zpříjemnit posezení na terase, balkonu nebo předzahrádce; neobejde se bez nich také řada restaurací se zahrádkami na chodníku. Při jejich výběru je kromě designu látky nejdůležitějším faktorem konstrukce.

Stažená markýza může být chráněna kazetou (u kazetových markýz včetně ramen, u polokazetových pouze hřídel s narolovanou látkou) nebo umístěna volně (u otevřených markýz). Otevřené markýzy je vhodné jako ochranu proti vlivům počasí nebo např. znečištění ptáky umístit pod převis (případně balkon souseda nad vámi) nebo zastínit stříškou. Druhy otevřených markýz jsou pak dva: bez nosného profilu a s nosným profilem.

Markýzy bez nosného profilu

Tyto markýzy mají nejjednodušší konstrukci a používají se spíše v menších rozměrech. Jejich výhodou je nízká hmotnost a vzdušnost. Hodí se především pro zastínění menších balkonů a teras, zvládnou ale i zakrytí zahrádek restaurací. V nabídce ISOTRA tento typ reprezentuje markýza JASMINA. Její konstrukci tvoří dvě boční konzoly, mezi kterými je uchycen válec z pozinkované oceli pro navíjení látky. Na těchto konzolách jsou připevněna ramena zakončená výpadovým profilem s okapničkou pro odtok dešťové vody.

231

Markýzy s nosným profilem

Nosný profil umožňuje zastínit i větší terasy a verandy díky využití zkřížených ramen. Ta jsou připevněna právě na nosný profil, který dodává markýze robustnost a lepší stabilitu proti větru. ISOTRA má takovou markýzu v nabídce jako typ STELA. Konstrukci tvoří konzoly s nosným ocelovým profilem, kloubová ramena, válec pro navíjení látky, výpadový profil a ovládací mechanismus. Výpadový profil je opatřen okapničkou, která zabraňuje tvorbě vodní kapsy na rozvinuté markýze a slouží k odtoku dešťové vody. STELA nabízí variantu křížových ramen, kterou lze docílit většího výsuvu markýzy, než je její samotná šíře.

230

Jak vybrat markýzu

Oba konstrukční typy markýz je možné doplnit ochrannou mřížkou z pozinkovaného plechu. Vzorník látek je také pro oba typy stejný – můžete vybírat ze vzorníku markýzových látek DICKSON a SATTLER, které zvládnou nejen odstínit sluneční paprsky, ale vydrží i mírný déšť, jsou odolné proti plesnivění a udržují si vysokou barevnou stálost. Na přání lze zajistit i potisk markýzy. Ovládání můžete zvolit buď manuální pomocí kliky, nebo elektrické v několika verzích: motorem, motorem s nouzovou havarijní klikou, na dálkové ovládání nebo s využitím automatického čidla větru a slunce. Výběr markýzy tedy závisí především na tom, zda chcete konstrukci vzdušnější, nebo naopak robustnější. Markýzu s nosným profilem zvolte také tehdy, pokud potřebujete větší výsuv, než je její šíře.

232

Nejnovější

Dům a zahrada
10. května 2022

Pět podob využití pergoly

Redakce
3
1898 přečtení
Pět podob využití pergoly
Pergola nemusí znamenat jen obytnou terasu nebo přístřešek chránící auto před sněhem. Zjistěte, jak může vypadat pergola a k čemu ji využít na různých místech zahrady.
Svět Isotra
6. května 2022

Bezpečí pro děti: jak vybírat stínicí techniku?

Redakce
3
1898 přečtení
Bezpečí pro děti: jak vybírat stínicí techniku?
Několik desítek tisíc dětí se zranilo a přes dvě stě jich dokonce zemřelo ve Spojených státech od 90. let na následky nehody při zacházení se žaluziemi. Jak na to, aby stínění bylo bezpečné?