• hledat
  • facebook
Dům a zahrada 17. červenec 2020

Na co myslet při výběru střechy pro novostavbu?

redakce 4 80 přečtení
Na co myslet při výběru střechy pro novostavbu?

Rozhodujete se, jakou střechu na novostavbu? Je lepší plochá, nebo šikmá? A jsou pálené tašky tou nejlepší krytinou? Zjistěte, jak vybírat a na co si dát pozor.

Šikmá, nebo plochá střecha?

Výstavba ploché střechy (se sklonem do 10 °) je obecně finančně méně náročná, jelikož není potřeba stavět krovy. Díky menší ploše je také snazší ji kvalitně izolovat a ušetřit tím peníze za vytápění, a v neposlední řadě umožňuje plochá střecha lepší využití prostoru v posledním patře domu. Je ale třeba dohlédnout na dostatečné vyspádování, aby se na střeše nedělaly louže, a kvalitní utěsnění především spár a okrajů

Šikmá střecha je u nás stále nejoblíbenější. Její výhodou je lepší odolnost vůči povětrnostním vlivům, méně namáhaný plášť má tím pádem delší životnost. Nevýhodou je nutnost konstrukce krovu a omezení vnitřního prostoru v podkroví.

Tip: Na pomezí obou typů stojí střecha pultová, která je zkosená jen na jedné straně. Někdy se zaměňuje se střechou plochou, pultová má však sklon větší než 10 °. Je konstrukčně jednoduchá a nabízí velké množství prostoru pro střešní okna nebo například sluneční kolektory.

Výběr střešní krytiny

Pálené tašky patří mezi dlouhodobě nejoblíbenější střešní krytinu. Vyrábějí se z přírodních materiálů, jsou mrazuvzdorné, ohnivzdorné, nehořlavé a odolají i extrémním vlivům počasí. Na povrchu mohou být pálené tašky opatřeny navíc glazurou nebo engobou, což je tenký povlak z keramické směsi nanesené na vysušenou tašku a vypálené spolu s ní. Engobované tašky mají hladší povrch a matný až pololesklý vzhled, na rozdíl od lesklých glazovaných.

Kromě pálených tašek existují i betonové, jejichž největším benefitem je vysoká pevnost, životnost zhruba odpovídá životnosti pálené krytiny a cenově vycházejí i o několik desítek procent levněji. Na oblibě získávají také plechové střechy – těm byla dříve vyčítána hlučnost, to už ale díky pokrokům v procesu výroby i v izolaci střechy není problém. Jejich velkou výhodou je pak nízká hmotnost. 

672

Populární barvy střešní krytiny

  • tradiční režná (klasická tmavší červená)
  • černá
  • hnědá
  • červená
  • tmavě šedá

 

Nízká hmotnost je plusem také asfaltových krytin. Ty jsou mimoto velmi dobře tvarovatelné a nejsou hlučné. Často je jim však vytýkána neekologičnost, kromě toho se z asfaltu časem vymývají drobné kamínky, které ucpávají okapy, a vlivem opotřebení asfaltové šindele po čase nehezky „plešatí“. Další alternativou jsou vláknocementové desky.

Tip: Pokud plánujete co největší přiblížení přírodě, můžete zvážit přírodní střešní krytinu, tj. slaměné došky, lámané dřevěné šindele nebo břidlici. Došková střecha má výborné izolační vlastnosti a vydrží i 40 let, šindelová podle typu a pečlivosti údržby 30 až 60 let. Štípaná břidlice pak sice patří mezi těžší krytiny, je ale mrazuvzdorná a odolná vůči větru i dešti.

Střešní okna a jejich zastínění

Nezapomeňte na zastínění střešních oken – na výběr je mnoho variant, od venkovních screenových rolet Screen Sky přes vnitřní žaluzie, rolety nebo plisse

Přímo do střešních oken jsou určeny žaluzie V-lite nebo rolety R-lite, přehledný článek o možnostech zastínění střešních oken jsme přinesli zde.

669

Tip: Do střešního okna je možné nainstalovat i vertikální žaluzie, pokud jsou vedené ve dvou lištách (systém plafond).

Zelené střechy

Jako zelená střecha se označuje taková, která je alespoň částečně pokrytá půdou (nebo pěstebním substrátem) a vegetací. Zatravněné střechy nejsou jen módním výstřelkem posledních let – časté jsou už po staletí například ve Skandinávii. Mezi jejich výhody patří lepší tepelná a zvuková izolace, zachycování škodlivin ze vzduchu a produkce kyslíku, lze na nich pěstovat květiny a dokonce i zeleninu. Nevýhodou je větší náročnost na nosnou konstrukci a dokonalou izolaci střechy.

673

Související
Nejnovější