Hledat
Dům a zahrada
25. července 2022

Léto na zahrádce: práce i odpočinek

Redakce
3
1411 přečtení
Léto na zahrádce: práce i odpočinek
Léto budiž pochváleno. Světlo dlouho do večera, teploty lákající k opalování na lehátku nebo svlažení v bazénu a bohatá sklizeň z ovocné a zeleninové zahrady. Na co bychom v letních měsících neměli na zahrádce zapomenout – a jakou relaxaci si naopak nenechat ujít?

Letní zahradní práce

Sklizeň. Každý, kdo v létě vkročí do zahrady, najde na každém kroku nějaké plody. Sklizeň a zpracování úrody je odměnou za naše celoroční snažení, ale nemůžeme podcenit ani čas, který jí musíme věnovat. Jinak ovoce a zelenina zbytečně shnijí na záhonech nebo na větvích. Více si můžete přečíst v článku o červencové nebo srpnové péči o zahrádku.

Nevíte si rady, jak zpracovat přebytky úrody? Připravili jsme pro vás obsáhlý článek.

Během srpna se vybavte nůžkami a zastřihněte ovocné stromy a keře, prořežte maliník a příliš rozrostlé větve hrušní a jabloní podepřete, aby je dozrávající úroda nepřetížila a nepolámala. Ostříhejte i živý plot. Opatrně se sekáním trávy – přes léto nesekejte na menší výšku než zhruba 3–4 cm. Kratší tráva by v letních vedrech mohla snadněji uschnout.

Naučte se odpočívat

Správná zahrada by měla zahrnovat aspoň část prostoru určeného pro odpočinek a společenské setkávání. V jakém poměru to bude, záleží na každém majiteli – někdo relaxuje i při okopávání záhonů, jiný si přeje zahradu čistě odpočinkovou. Alespoň malé posezení by ale nemělo chybět.

V létě můžete na zahradě trávit většinu dne, pokud ji k tomu aspoň trochu uzpůsobíte. Na zahradě se dá vařit, sprchovat se, pracovat, odpočívat a v teplých nocích dokonce i spát.

Ideální přístřeší pro odpolední spánek na čerstvém vzduchu, čtení knížek u kávy nebo popovídání se sousedy na zahradě poskytne pergola. Může sousedit s domem nebo stát uprostřed zahrady, moderní bioklimatické hliníkové pergoly navíc nabídnou úplné zaklopení lamel a ochranu před deštěm, nebo nezávislé naklápění lamel v několika oddělených sekcích střechy pergoly.

Pokud je ještě nemáte, pořiďte si pro venkovní odpočinek polohovatelná lehátka. Jsou ideální na čtení, opalování i prostou relaxaci. Ještě příjemnější pocit nabídne houpací síť.

Nejnovější

Svět Isotra
26. února 2024

Původ termínů rolet, žaluzií a pergol: Cesta slov k jejich významu

Redakce
3
1411 přečtení
Původ termínů rolet, žaluzií a pergol: Cesta slov k jejich významu
21. února jsme si připomněli Mezinárodní den mateřského jazyka. Víte, odkud pocházejí některé termíny, které v oblasti stínění běžně používáme?
Sezónní témata
8. února 2024

Oáza klidu: Jak najít rovnováhu a klid ve světě plném shonu

Redakce
3
1411 přečtení
Oáza klidu: Jak najít rovnováhu a klid ve světě plném shonu
V dnešním zrychleném světě je důležitější než kdy jindy najít si čas pro sebe. Objevte, jak můžete vytvořit svou osobní oázu klidu a udržet si duševní rovnováhu každý den.