Hledat
Sezónní témata
27. července 2020

Srpen na zahradě: ovocné hody a výsadba pozdní zeleniny

Redakce
3
3639 přečtení
Srpen na zahradě: ovocné hody a výsadba pozdní zeleniny

Zahrada nepřestává s produkcí šťavnatého ovoce a zeleniny, stihneme ale ještě také zasít zeleninu s krátkou vegetační lhůtou. Po sklizni prořezáváme ovocné keře a stříháme živý plot. Co vše je potřeba udělat na zahradě v srpnu?

Srpnová sklizeň

V srpnu dozrávají poslední pozdní meruňky a višně. Plodí polorané až pozdní broskve a nektarinky, blumy a švestky, začínají ostružiny a podzimní odrůdy jablek. Sklízíme také většinu odrůd letních hrušek nebo zahradní borůvky. Ze zeleniny na sklizeň a zpracování čekají například cukety, pórek, bílé zelí, červená řepa, okurky, papriky, rajčata nebo kukuřice. Ze záhonů můžeme vytahat i česnek a cibuli – správnou dobu poznáme podle toho, že jejich nať začne poléhat. Bylinky je dobré ostříhat a usušit, než začnou ztrácet sílu.

Po sklizni seřezáváme odplozené výhony maliníku (mají tmavší barvu). U keřů rybízu odstraňujeme u země čtyřleté a starší výhony, nejkvalitnější úroda je na dvou- až tříletých větvích. Angrešt zbavíme suchých a nemocných větví a prosvětlíme korunu. Seřežeme po sklizni také ovocné stromy (peckoviny).

685

Péče o zahradu v srpnu

I během srpna musíme pokračovat se sekáním trávníku, ale pozor – pokud meteorologové očekávají vedro a sucho, necháme trávu trochu vyšší, aby ji nespálilo slunce. Nezapomeneme ještě před zimou přihnojit, jen místo hnojiva s obsahem dusíku hnojíme prostředky s vyšším obsahem draslíku, který později pomáhá rostlinám bojovat s mrazem. Až do konce měsíce můžeme stříkat jabloně chloridem vápenatým proti fyziologické skvrnitosti a ošetřit je přípravkem proti obaleči jablečnému. Srpen je také vhodné období pro zastřižení živého plotu, jelikož končí doba možného hnízdění ptáků. Do konce měsíce očkujeme všechny druhy ovocných dřevin, na meruzalku zlatou můžeme roubovat angrešt.

Srpnové pranostiky

  • V srpnu již nelze slunci mnoho věřit.
  • Moc hub srpnových – moc vánic sněhových.
  • Na svatého Vavřince (10. 8.) brambory do hrnce.
  • Ke svatému Rochu (16. 8.) bývá hojnost hrachu.
  • Bartoloměj svatý (24. 8.) odpoledne krátí.
  • O svatém Augustinu (28. 8.) léto opouští krajinu.

Co zasít a zasadit v srpnu

V druhém měsíci prázdnin je vhodná příležitost zasít ozimou cibulku, špenát, ředkvičky, vodnici nebo rychle rostoucí odrůdy salátů, například polníček. Koncem srpna ale můžeme do skleníku nebo pařeniště zasít i přezimující salát (odrůda Humil nebo Altenburský) pro časnou jarní sklizeň.

Vysazujeme předpěstované sazenice fenyklu, brokolice a pekingského zelí, dělením trsů můžeme rozmnožit rebarboru, meduňku nebo šalvěj. S koncem léta přichází vhodné období zasadit sazenice jahodníku.

683

Foto: Tunafish Mayonnaise

Jahodník nesmíme sázet ani příliš hluboko, ani mělce. Tzv. srdíčko sazenice, které ovlivní výšku sklizně, musí vystupovat na povrch, naopak kořenový krček by měl být asi 1 cm pod povrchem.

Květinová zahrada v srpnu

Velké množství květin již sice odkvetlo, ale není důvod nemít i v srpnu krásně kvetoucí okrasnou zahradu. Kvete především královna květin – růže, ale také silně vonící lilie, mečíky, jiřiny, begonie, zvonky, slunečnice, astry, hledíky, hvozdíky i macešky. Skalku nám ozdobí rozkvetlá protěž, netřesk nebo lomikámen. Pokud se chceme kochat kvetoucí zahradou i na přelomu září a října, vysazujeme ocúny.

682

Foto: Jonas Jacobsson

Kvetoucí truhlíky v srpnu

  • muškáty
  • pelargonie
  • petunie
  • hortenzie

Trvalkám i letničkám odstraňujeme odkvetlá květenství, aby se příliš nevysilovaly. V srpnu můžeme také začít vysazovat cibuloviny a hlíznaté rostliny, které vykvetou brzy na jaře, ať už to jsou něžné sněženky a bledule, pestré krokusy a modřence nebo důstojné narcisky. 

S tulipány je potřeba počkat do října, v případě teplého podzimu až na začátek listopadu – snadno se ujímají, a proto by mohly nechtěně vykvést ještě během podzimu.

Nejnovější

Sezónní témata
14. května 2024

Energetická účinnost a stínicí technika: Snižte spotřebu energií

Redakce
4
3639 přečtení
Energetická účinnost a stínicí technika: Snižte spotřebu energií
V dnešní době, kdy se stále více mluví o udržitelnosti a snižování energetické stopy, hrají klíčovou roli v každé domácnosti i energeticky účinná řešení. Jedním z efektivních způsobů, jak můžete snížit spotřebu energie ve svém domě nebo kanceláři, je použití stínicí techniky. Stínicí systémy, jako jsou žaluzie, rolety, markýzy a pergoly, nejenže zlepšují estetiku prostoru, ale také přinášejí významné energetické úspory. Podívejme se blíže, jak může stínicí technika přispět k lepší energetické efektivitě.
Sezónní témata
30. dubna 2024

Ochrana před UV zářením: Jak stínicí technika chrání vás a váš domov

Redakce
3
3639 přečtení
Ochrana před UV zářením: Jak stínicí technika chrání vás a váš domov
Vliv UV záření na zdraví lidí a životnost domácích interiérů je často podceňovaný. Dlouhodobá expozice UV záření může způsobit poškození kůže, zrychlené stárnutí a dokonce i riziko kožních onemocnění. Stejně tak může UV záření postupně poškodit nábytek, podlahy a další prvky interiéru. Řešením, jak se proti těmto rizikům bránit, je efektivní stínicí technika, která může významně snížit množství UV záření pronikajícího do vašeho domova.