Hledat
Sezónní témata
27. července 2020

Srpen na zahradě: ovocné hody a výsadba pozdní zeleniny

Redakce
3
2176 přečtení
Srpen na zahradě: ovocné hody a výsadba pozdní zeleniny

Zahrada nepřestává s produkcí šťavnatého ovoce a zeleniny, stihneme ale ještě také zasít zeleninu s krátkou vegetační lhůtou. Po sklizni prořezáváme ovocné keře a stříháme živý plot. Co vše je potřeba udělat na zahradě v srpnu?

Srpnová sklizeň

V srpnu dozrávají poslední pozdní meruňky a višně. Plodí polorané až pozdní broskve a nektarinky, blumy a švestky, začínají ostružiny a podzimní odrůdy jablek. Sklízíme také většinu odrůd letních hrušek nebo zahradní borůvky. Ze zeleniny na sklizeň a zpracování čekají například cukety, pórek, bílé zelí, červená řepa, okurky, papriky, rajčata nebo kukuřice. Ze záhonů můžeme vytahat i česnek a cibuli – správnou dobu poznáme podle toho, že jejich nať začne poléhat. Bylinky je dobré ostříhat a usušit, než začnou ztrácet sílu.

Po sklizni seřezáváme odplozené výhony maliníku (mají tmavší barvu). U keřů rybízu odstraňujeme u země čtyřleté a starší výhony, nejkvalitnější úroda je na dvou- až tříletých větvích. Angrešt zbavíme suchých a nemocných větví a prosvětlíme korunu. Seřežeme po sklizni také ovocné stromy (peckoviny).

685

Péče o zahradu v srpnu

I během srpna musíme pokračovat se sekáním trávníku, ale pozor – pokud meteorologové očekávají vedro a sucho, necháme trávu trochu vyšší, aby ji nespálilo slunce. Nezapomeneme ještě před zimou přihnojit, jen místo hnojiva s obsahem dusíku hnojíme prostředky s vyšším obsahem draslíku, který později pomáhá rostlinám bojovat s mrazem. Až do konce měsíce můžeme stříkat jabloně chloridem vápenatým proti fyziologické skvrnitosti a ošetřit je přípravkem proti obaleči jablečnému. Srpen je také vhodné období pro zastřižení živého plotu, jelikož končí doba možného hnízdění ptáků. Do konce měsíce očkujeme všechny druhy ovocných dřevin, na meruzalku zlatou můžeme roubovat angrešt.

Srpnové pranostiky

  • V srpnu již nelze slunci mnoho věřit.
  • Moc hub srpnových – moc vánic sněhových.
  • Na svatého Vavřince (10. 8.) brambory do hrnce.
  • Ke svatému Rochu (16. 8.) bývá hojnost hrachu.
  • Bartoloměj svatý (24. 8.) odpoledne krátí.
  • O svatém Augustinu (28. 8.) léto opouští krajinu.

Co zasít a zasadit v srpnu

V druhém měsíci prázdnin je vhodná příležitost zasít ozimou cibulku, špenát, ředkvičky, vodnici nebo rychle rostoucí odrůdy salátů, například polníček. Koncem srpna ale můžeme do skleníku nebo pařeniště zasít i přezimující salát (odrůda Humil nebo Altenburský) pro časnou jarní sklizeň.

Vysazujeme předpěstované sazenice fenyklu, brokolice a pekingského zelí, dělením trsů můžeme rozmnožit rebarboru, meduňku nebo šalvěj. S koncem léta přichází vhodné období zasadit sazenice jahodníku.

683

Foto: Tunafish Mayonnaise

Jahodník nesmíme sázet ani příliš hluboko, ani mělce. Tzv. srdíčko sazenice, které ovlivní výšku sklizně, musí vystupovat na povrch, naopak kořenový krček by měl být asi 1 cm pod povrchem.

Květinová zahrada v srpnu

Velké množství květin již sice odkvetlo, ale není důvod nemít i v srpnu krásně kvetoucí okrasnou zahradu. Kvete především královna květin – růže, ale také silně vonící lilie, mečíky, jiřiny, begonie, zvonky, slunečnice, astry, hledíky, hvozdíky i macešky. Skalku nám ozdobí rozkvetlá protěž, netřesk nebo lomikámen. Pokud se chceme kochat kvetoucí zahradou i na přelomu září a října, vysazujeme ocúny.

682

Foto: Jonas Jacobsson

Kvetoucí truhlíky v srpnu

  • muškáty
  • pelargonie
  • petunie
  • hortenzie

Trvalkám i letničkám odstraňujeme odkvetlá květenství, aby se příliš nevysilovaly. V srpnu můžeme také začít vysazovat cibuloviny a hlíznaté rostliny, které vykvetou brzy na jaře, ať už to jsou něžné sněženky a bledule, pestré krokusy a modřence nebo důstojné narcisky. 

S tulipány je potřeba počkat do října, v případě teplého podzimu až na začátek listopadu – snadno se ujímají, a proto by mohly nechtěně vykvést ještě během podzimu.

Nejnovější

Sezónní témata
26. září 2022

Výlety pro babí léto: odpočiňte si v podzimní přírodě

Redakce
3
2176 přečtení
Výlety pro babí léto: odpočiňte si v podzimní přírodě
27. září je Světový den turistiky. Ať už jste zvyklí chodit na pěší výlety každý víkend, nebo se do přírody vydáte jen občas, vypravte se koncem září na výlet s naším průvodcem – máme tip pro každý kraj České republiky.
Svět Isotra
14. září 2022

30 let společnosti ISOTRA

Redakce
6
2176 přečtení
30 let společnosti ISOTRA
Když před třiceti lety vznikla opavská společnost ISOTRA, neměla většina Čechů o venkovním stínění ani ponětí a na interiérové žaluzie se čekalo dva roky. Tehdy švagři Erich Stavař a Bohumír Blachut chytli příležitost za pačesy. Z rodinné firmy vyrostla společnost, která zaměstnává 630 lidí, je držitelem 7 patentů a 33 užitných vzorů a exportuje své výrobky, komponenty a technologie pro výrobu do více než 43 zemí světa. Za tři dekády své existence prodali více než 7 miliónů kusů výrobků stínicí techniky, z toho venkovních žaluzií přibližně 1 milion kusů. O složitých začátcích i cestě k úspěchu jsme si povídali s Erichem Stavařem a Lýdií Blachutovou, která je rovněž již od samého začátku neoddělitelnou součástí společnosti ISOTRA.