Hledat
Sezónní témata
18. listopadu 2019

Jak zazimovat pergolu

Redakce
4
5015 přečtení
Jak zazimovat pergolu

Co všechno potřebuje pergola před zimou? Nezapomeňte schovat zahradní nábytek, ošetřit podlahu a přestěhovat rostliny, které venku nepřezimují. Přehled všeho, co je zapotřebí!

Příprava pergoly na zimu

Už jsme se postarali o balkon a užitkovou zahradu, svoji pozornost bychom před zimou ale měli věnovat také pergole. Dobrá zpráva na úvod: hliníková pergola je prakticky bezúdržbová, takže například majitelé pergol ISOTRA  mohou samotné konstrukci pergoly věnovat bez obav pouze základní péči.

Údržba hliníkové pergoly před zimou

  • ošetřete gumové těsnění lamel speciálním přípravkem, který je přímo k tomu určen
  • odstraňte (a v průběhu zimy průběžně odstraňujte) hrubé nečistoty, jako například větve napadané na zastřešenou plochu
  • vyčistěte odtokové kanálky od listí, aby se neucpávaly (opět je potřeba přes zimu občas zkontrolovat)
  • pokud je potřeba, konstrukci pergoly omeťte nebo umyjte šetrným čisticím prostředkem – nepoužívejte agresivní přípravky (organická ředidla, rozpouštědla, čisticí pasty, písky a silné alkalické čisticí prostředky)
  • nastavte lamely na 90 °, aby nepřimrzly nebo je neponičil sníh
  • případné boční stěny, rolety, posuvnou střechu nebo jiné látkové prvky úplně vytáhněte

A kromě samotné konstrukce? Určitě skliďte nebo zakryjte zahradní nábytek. U rostlin postupujte stejně jako na zahradě nebo na balkoně – ty, které by venkovní mrazy nepřečkaly, přeneste do kryté, ale nevytápěné místnosti, kde s omezenou zálivkou přečkají chladné roční období. Dohlédněte na to, aby pod pergolou nezůstaly žádné spotřebiče připojené do zásuvky, a uložte všechny kovové či plechové nádoby a doplňky, aby přes zimu nezrezly. Naopak ponechat v pergole můžete lopatu na sníh, aby byla v zimě po ruce. S podlahou pergoly zacházíme podle jejího materiálu: kámen, beton nebo dlaždice jen opláchneme proudem vody z hadice, podlahu z dřevoplastu očistíme zametením ve směru prken a omytím mýdlovou vodou. Dřevěná podlaha vyžaduje impregnaci speciálním olejem.

547

Plachty na pergoly – jak připravit dřevěnou pergolu na zimu?

Dřevo je materiál, který podléhá povětrnostním podmínkám, proto i dřevěné pergoly je potřeba před zimou buď speciálně ošetřit, nebo zakrýt plachtou. Jedním ze způsobů ochrany dřevěné konstrukce je tlaková impregnace, ta však mění barvu dřeva (zelená patina s bílou krupicí na povrchu) a známky jejího použití lze překrýt pouze tmavými odstíny nátěrů. Alternativně lze pergolu natřít tenkovrstvou lazurou či lakem, to je ale možné u většiny přípravků pouze při teplotách cca do 8–10 °C.

Plachty na dřevěné pergoly částečně chrání jejich konstrukci před vlivy počasí a o něco prodlužují sezónu, kdy lze pergolu využívat. Nevypadají však obvykle příliš esteticky. Pokud vaše dřevěná pergola dosluhuje nebo se teprve rozhodujete, jakou si na jaře pořídíte, zvažte hliníkovou konstrukci – o pergolách ARTOSI  nebo LUKA jsme psali také na našem blogu.

Redakce

Nejnovější

Dům a zahrada
17. června 2025

Biofilní pergola: Jak se lépe propojit s přírodou?

Redakce
4
5015 přečtení
Biofilní pergola: Jak se lépe propojit s přírodou?
Setkali jste se už s výrazem biofilní? Vyjadřuje lásku k přírodě a potřebu dostat co nejvíce přírodních prvků do běžného života. Biofilní design je architektonický přístup, který propojuje náš životní prostor a přírodu. Jde o stále populárnější trend – a v pergole si ho můžete užít nejsnáze.
Svět Isotra
16. června 2025

Jak si vybrat venkovní stínění: Žaluzie, nebo rolety?

Redakce
3
5015 přečtení
Jak si vybrat venkovní stínění: Žaluzie, nebo rolety?
Nejde jen o regulaci světla: venkovní stínění dokáže zlepšit i tepelnou a hlukovou izolaci, ušetřit energii a zvýšit bezpečnost. Které řešení je pro vás vhodnější – předokenní rolety, nebo venkovní žaluzie?