Hledat
Dům a zahrada
1. srpna 2023

Zázračná dešťovka – jak ji jímat a využít

Redakce
3
1343 přečtení
Zázračná dešťovka – jak ji jímat a využít
Zaprší, nebo nezaprší? Když už nějaká ta životodárná tekutina spadne na náš pozemek, byla by škoda nechat přebytky zbůhdarma odtéct do kanálu. Jak dešťovou vodu jímat a k čemu se nejlépe hodí?

Kde jímat dešťovou vodu

Naše babičky postavily pod okap sud nebo jinou nádobu. Nadzemní nádrže na dešťovou vodu mají ale celou řadu nevýhod – jednak zabírají místo, jednak v nich voda vydrží jen krátce a pak se začne kazit. Problém bývá také s jejich nedostatečnou kapacitou a kromě pravidelného čištění musíte před zimou musíte myslet i na jejich vypuštění. Většina z nás navíc řeší i vizuální podobu příslušenství do zahrady a plastový barel příliš parády nenadělá. Retro dřevěný sud je zase dost těžký a snadno se poškodí.

Rádi si krášlíte zahradu květinami? Tyhle rostliny nejlépe ozdobí a doplní vaši pergolu.

U podzemních nádrží žádné z podobných problémů nemusíte řešit. Jejich pořízení je ale na druhou stranu spojené se stavebními úpravami, proto je lepší naplánovat jejich velikost a umístění ještě před stavbou nebo rekonstrukcí.

Spočítejte si, jak velkou nádrž potřebujete, v některé z online kalkulaček na internetu.

Příspěvky od státu

Na efektivní zachycování a využívání dešťové nebo i odpadní vody lze čerpat státní dotace. Podmínky se liší, aktuálně je možné dotaci na využití dešťové a odpadní vody využít pouze v kombinaci se zateplením, novostavbou nebo s výměnou a instalací zdrojů energie. Pokud se vás to týká, zapátrejte na internetu.

K čemu se dešťovka hodí a k čemu ne

Odpověď na první otázku je snadná: samozřejmě na zalévání. To ale není jediné možné využití pro shromážděnou dešťovou vodu.

Z hygienických důvodů není vhodné používat dešťovou vodu k mytí nádobí, sprchování nebo vaření, a to ani po přečištění. Naopak je ale možné v domácnosti jímat tzv. šedou vodu, tedy odpadní vodu ze sprchy, umyvadel a pračky, vyčistit ji v domácí čističce a poté využít pro zalévání zahrady, mytí auta nebo splachování toalety. Skladovat a rozvádět se ale musí odděleně od dešťové vody. Šedá voda nesmí obsahovat moč, tuky ani zbytky jídla.

Dá se dešťovou vodou napustit bazén? Vodou běžně jímanou do povrchových nádrží ne, jelikož má obvykle výrazně větší kyselost, než by bylo žádoucí, a mohou se v ní vyskytovat choroboplodné zárodky, pyly rostlin nebo třeba ptačí trus. Voda z podzemní nádrže, která je vybavena filtrací, ale k napuštění bazénu sloužit může.

Nejnovější

Svět Isotra
26. února 2024

Původ termínů rolet, žaluzií a pergol: Cesta slov k jejich významu

Redakce
3
1343 přečtení
Původ termínů rolet, žaluzií a pergol: Cesta slov k jejich významu
21. února jsme si připomněli Mezinárodní den mateřského jazyka. Víte, odkud pocházejí některé termíny, které v oblasti stínění běžně používáme?
Sezónní témata
8. února 2024

Oáza klidu: Jak najít rovnováhu a klid ve světě plném shonu

Redakce
3
1343 přečtení
Oáza klidu: Jak najít rovnováhu a klid ve světě plném shonu
V dnešním zrychleném světě je důležitější než kdy jindy najít si čas pro sebe. Objevte, jak můžete vytvořit svou osobní oázu klidu a udržet si duševní rovnováhu každý den.