Hledat
Dům a zahrada
23. června 2020

Nejlepší rostliny, které můžete pěstovat v pergole

Redakce
4
10234 přečtení
Nejlepší rostliny, které můžete pěstovat v pergole

Jaké rostliny vám zpříjemní pobyt pod zahradní pergolou? Její konstrukce přímo vybízí k využití popínavých rostlin, nemusíte se ale bát ani trvalek zasazených do truhlíků nebo okrasných nádob.

Popínavé rostliny k pergole

U popínavek záleží na tom, jestli máte pergolu na přímém slunci, nebo spíš v polostínu. Na slunném místě se bude dařit vinné révě, pnoucím růžím, vistárii, povíjnici nebo trubači. Ve stínu využijete podražec či břečťan, do polostínu se hodí popínavá hortenzie, klematis, hlohyně, zimolezy, přísavníky nebo brslen.

Druhy popínavých rostlin

  • pnoucí dřeviny – nenáročné na péči, obvykle nedorůstají do velké výšky
  • ovíjivé rostliny – nejlépe se pnou po sloupech nebo jiných svislých prvcích
  • popínavé dřeviny s úponky – úponky mají tendenci rozrůstat se i do šířky, nejvhodnější je pro ně husté pletivo nebo pevná konstrukce s horizontálními dráty
  • dřeviny s příchytnými kořínky (přísavníky) – dokážou se chytit i zcela hladkého podkladu a obrostou i velké plochy, mohou však prorůst i omítkou

Kvetoucí, nebo nekvetoucí popínavé rostliny?

Většina popínavých rostlin kvete a v létě tak zdobí pergolu nebo jinou konstrukci výrazným květenstvím a příjemnou vůní. Dají se ale najít i popínavky s drobnými a nenápadnými květy; tou nejznámější je asi břečťan, dále třeba podražec nebo loubinec.

Chcete na pergole sklízet i chutné plody? Vsaďte na fazole, ačokču, vinnou révu, případně aktinidii význačnou (drobnoplodé kiwi).

Rychle rostoucí popínavé rostliny

Téměř všechny popínavky rostou poměrně rychle, mezi rekordmany patří například fazol šarlatový, hrachor, lichořeřišnice či svlačcovec. Do plochy se velmi rychle rozšiřuje opletka.

Trvalky a letničky do truhlíků

Do truhlíků na podlahu pergoly můžete zasadit stejné rostliny jako do truhlíků za okno nebo na terasu. Barevné květy vám poskytnou million bells, petunie, surfinie nebo sanvitálky, netradiční okrasné barevné listy má pochvatec neboli africká kopřiva. Starostí, kam s práznými truhlíky přes zimu, vás zbaví trvalky – například bohyška, bergénie či netřesk.

Zkuste osázet netradiční nádoby – místo truhlíků využijte zahradní kolečko, dřevěný trakař, staré smaltované cedníky, dřevěná korýtka nebo vyřazené holínky.

Závěsné rostliny do pergoly

Mezi nejvděčnější rostliny do závěsných květináčů patří muškáty, převislé lobelky, petunie, surfinie, begonie nebo fuchsie. Závěsné rostliny ozdobí pergolu především v prvních letech, kdy ještě popínavé rostliny nepokryly dostatečně velkou část její plochy.

649

Vertikální zahrada v pergole

Pokud máte pergolu zakotvenou do stěny (jako například MIRA 2), nic vám nebrání kromě popínavek a truhlíků zazelenit ji i formou vertikální zahrady.  Takzvané „zahrady na stěnu“ mohou být okrasné, ale i užitkové – přímo ze stěny pak můžete sklízet jahody, rajčata, hrášek, salát nebo bylinky. Na vertikální zahradu můžete použít speciální truhlíky, ale také postavit vlastní konstrukci třeba z dřevěné palety.

Osázení kolem pergoly 

Okolo pergoly a před ni lze předsadit také keře. Poskytnou vám v pergole soukromí a přitom nebudou zatěžovat její konstrukci. Příjemnou vůni a pohled na krásné květy přinesou šeříky, růže, pustoryl či komule. Jako „jedlý“ živý plot poslouží například aronie, muchovník, zimolez, dřín, rakytník nebo josta. Drobné ptactvo na podzim ocení bobule jeřábu, hlohu a ptačího zobu. Další možností je obklopit pergolu záhony okrasné trávy, levandule nebo hortenzií.

V zimě vaši zahradu zpestří svída krvavá, která svými červenými větvičkami ostře kontrastuje se sněhovou pokrývkou.

Nejnovější

Sezónní témata
6. prosince 2023

Minimalisté žijí šťastněji

Redakce
3
10234 přečtení
Minimalisté žijí šťastněji
Vzorem současných minimalistů je bezpochyby Díogenés ze Sinópé. Podle legendy bydlel v prázdném sudu a vlastnil jen plášť, hůl, mošnu a hrneček – a hrneček zahodil, když u studánky uviděl dítě, jak pije z dlaní. Dnes i ti největší minimalisté potřebují bezpochyby více věcí, zastánci tohoto životního stylu se však shodují, že s méně věcmi je člověk šťastnější a svobodnější. Jak se zdravému minimalismu aspoň přiblížit?
Sezónní témata
1. prosince 2023

Domov jako wellness centrum: Jak design ovlivňuje zdraví a pohodu

Redakce
3
10234 přečtení
Domov jako wellness centrum: Jak design ovlivňuje zdraví a pohodu
Doma trávíme velkou část dne a během té doby neustále vnímáme atmosféru našeho bydlení, i v tom případě, že se zrovna soustředíme na něco jiného. Zařízení a design našeho domova tak bezprostředně ovlivňuje naši psychickou pohodu a zprostředkovaně také naše psychické i fyzické zdraví. Jak na to, aby nám doma bylo co nejlépe?