Hledat
Sezónní témata
31. května 2023

Relaxace doma – odplavte starosti ve vaně

Redakce
3
960 přečtení
Relaxace doma – odplavte starosti ve vaně
Vana nebo i sprcha je pro spoustu z nás synonymem relaxace. Teplá voda odplavuje starosti a pomáhá nám se uvolnit. Jak nejlépe relaxovat v koupelně?

Koupel všemi smysly

Péče o sebe je základem psychického i fyzického zdraví a bez pravidelného odpočinku nemůžete čekat, že dlouhodobě vydržíte fit. Relaxace v prostředí vlastní koupelny se nabízí: napuštěná vana k odpočinku přímo svádí. Při odpočívání ve vaně můžete zapojit všechny smysly:

  • Hmat. Přidejte do vany pěnu nebo šumivou kouli, hrajte si s ní a sledujte její proměnlivé textury. Kůží vnímáme i teplotu vody: měla by být teplá, ale ne nepříjemně horká. Když je vedro, může přinést příjemnou pohodu i chladnější lázeň. A pokud máte ve vaně nebo na sprchové hlavici masážní trysky, můžete si pohrát i s intenzitou vodního proudu.
  • Čich. Zaměstnat nos můžete prostřednictvím voňavých solí do koupele, dalších koupelových přípravků, ale i vonných svíček, aromalamp nebo difuzérů. Vyberte si vůni, která se vám líbí, nebo zvolte podle jejích vlastností: levandule nebo meduňka uklidní, santal a pačuli povzbuzuje, citron nebo bazalka pomáhají od bolesti hlavy…
  • Chuť. Připravte si do vany občerstvení, ideálně něco, u čeho nevadí, kdyby náhodou spadlo do vody. Ideální je třeba ovoce, společnou lázeň ve dvou si pak můžete zpestřit třeba i skleničkou sektu.
  • Sluch. K příjemné koupeli je ideální pustit si relaxační hudbu. Pokud ale chcete místo úplného vypnutí trochu zaměstnat hlavu, zkuste poslouchat podcasty nebo audioknihy.
  • Zrak. Knížky v koupelně navlhnou, ale časopis si do vany klidně vezměte. Po vizuální stránce můžete podpořit odpočinek příjemným prostředím v koupelně, například sladěním obkladů, textilií a doplňků.

Meditace a hluboké dýchání

Čas ve vaně můžete využít i k meditaci nebo dechovým cvičením. Zavřete oči, soustřeďte se na svůj dech a pomalu, zhluboka vdechujte a vydechujte. S každým výdechem si představujte, jak se z vašeho těla odplavuje veškeré napětí a stres. Výhodou meditace ve vaně je, že máte dopředu zajištěné vhodné a nerušené prostředí, vyhradíte si čas a teplá voda vás pomůže uvolnit i fyzicky.

Okno v koupelně

Máte v koupelně okno? Denní světlo zpříjemňuje například čtení ve vaně, usnadňuje líčení a díky možnosti větrání brání vzniku plísní. I okno v koupelně je ale potřeba vhodně zastínit. O stínění do koupelny jsme už psali. Obecně je kvůli vlhku v koupelně nejvhodnější využít venkovní stínění, v rámci regulace světla nejlépe venkovní žaluzie. Ale i pokud chcete vnitřní stínění, není nic ztraceno. Na koupelnové okno můžete použít vnitřní horizontální žaluzie, elegantní plisse nebo rolety den a noc, které vám poskytnou soukromí při koupání za tmy.

Redakce

Nejnovější

Svět Isotra
26. února 2024

Původ termínů rolet, žaluzií a pergol: Cesta slov k jejich významu

Redakce
3
960 přečtení
Původ termínů rolet, žaluzií a pergol: Cesta slov k jejich významu
21. února jsme si připomněli Mezinárodní den mateřského jazyka. Víte, odkud pocházejí některé termíny, které v oblasti stínění běžně používáme?
Sezónní témata
8. února 2024

Oáza klidu: Jak najít rovnováhu a klid ve světě plném shonu

Redakce
3
960 přečtení
Oáza klidu: Jak najít rovnováhu a klid ve světě plném shonu
V dnešním zrychleném světě je důležitější než kdy jindy najít si čas pro sebe. Objevte, jak můžete vytvořit svou osobní oázu klidu a udržet si duševní rovnováhu každý den.