Hledat
Sezónní témata
21. prosince 2022

Relaxace doma 3: minimalismus a předvánoční úklid

Redakce
4
1022 přečtení
Relaxace doma 3: minimalismus a předvánoční úklid
Minimalismus s úklidem velmi úzce souvisí. Pokud máte moc věcí, bude dokonalý úklid vždy extrémně obtížný, ne-li nemožný. Předvánoční úklid si nejlépe usnadníte tak, že se zbavíte přebytečných věcí.

Minimalismus: mám jen to, co potřebuji

Před Vánoci není čas na hloubkový průzkum bytu a vyřazování nepotřebných věcí. Pokud se ale minimalismu věnujete dlouhodobě, bude vám doma jednak příjemněji, jednak bude předvánoční úklid o hodně jednodušší. Pro minimalisty může být i vánoční úklid relaxací – nezabere příliš času a  rychle jsou vidět výsledky. Pak stačí řídit se naším návodem a během týdne až dvou máte po částech sváteční úklid hotový.

Při uklízení si pusťte vánoční písničky nebo nějaký zajímavý podcast.

Jak nemít příliš mnoho věcí

Generace našich prarodičů a často ještě i rodičů schraňovaly obvykle téměř vše. Jakýkoli předmět se mohl hodit, ve sklepích a na půdách bylo spousta místa, zatímco různé nástroje a hračky byly vzácné, nebyly na ně peníze a vyplatilo se je schovávat, i když třeba aktuálně nebyly potřeba. Dnes žijeme v úplně opačné situaci: většina věcí je snadno dostupná, zatímco místa v našich bytech se nedostává. Proto je potřeba nemilosrdně třídit a zbavovat se nepotřebných věcí, i když při pomyšlení na odkaz našich shánčlivých babiček vnitřně trpíme.

Je ale možné žít minimalisticky a zároveň neplýtvat. Prvním krokem je vždy zamyšlení, zda danou věc potřebujeme. Je nutné ji pořizovat? A pokud ano, nestačí si ji vypůjčit? Nebo nemůžu místo toho použít něco, co už mám? V případě, že už si novou věc pořídíte, využívejte ji opakovaně, půjčujte ostatním a když doslouží, nezapomeňte ji zodpovědně vytřídit a zrecyklovat.

Vánoce pro minimalisty

Podobné principy můžete využít i při vánočních oslavách. Místo jednorázových dekorací raději pořiďte znovuvyužitelné ozdoby, pečlivě naplánujte množství jídla, ať ho nevyhazujete a dohodněte se s ostatními na darování symbolických dárků, služeb nebo zážitků.

Blížící se konec roku svádí ke snaze „dotáhnout“ co nejvíc projektů, ať už v práci, v soukromém životě nebo v domácnosti. Přitom asi neexistuje horší období: svátky, na které je potřeba se připravit, se spojují s respiračními chorobami a celkovou zpomaleností organismu související se začátkem zimy. Raději se předem připravte na to, že nestihnete ani polovinu toho, co máte v plánu. Stanovte si priority – jsou to pro vás spíš umytá okna, pět dárků pro každého nebo napečené cukroví na dětské besídky? – a snažte se najít v předvánočním shonu každý den aspoň chvilku příjemného odpočinku, ať už to budou koledy do sluchátek cestou na autobus, kousek čerstvě upečeného cukroví k snídani nebo svařák před spaním.

Přejeme vám krásné svátky!

Redakce

Nejnovější

Sezónní témata
6. prosince 2023

Minimalisté žijí šťastněji

Redakce
3
1022 přečtení
Minimalisté žijí šťastněji
Vzorem současných minimalistů je bezpochyby Díogenés ze Sinópé. Podle legendy bydlel v prázdném sudu a vlastnil jen plášť, hůl, mošnu a hrneček – a hrneček zahodil, když u studánky uviděl dítě, jak pije z dlaní. Dnes i ti největší minimalisté potřebují bezpochyby více věcí, zastánci tohoto životního stylu se však shodují, že s méně věcmi je člověk šťastnější a svobodnější. Jak se zdravému minimalismu aspoň přiblížit?
Sezónní témata
1. prosince 2023

Domov jako wellness centrum: Jak design ovlivňuje zdraví a pohodu

Redakce
3
1022 přečtení
Domov jako wellness centrum: Jak design ovlivňuje zdraví a pohodu
Doma trávíme velkou část dne a během té doby neustále vnímáme atmosféru našeho bydlení, i v tom případě, že se zrovna soustředíme na něco jiného. Zařízení a design našeho domova tak bezprostředně ovlivňuje naši psychickou pohodu a zprostředkovaně také naše psychické i fyzické zdraví. Jak na to, aby nám doma bylo co nejlépe?