Hledat
Sezónní témata
27. února 2020

Pěstování pokojových rostlin: jak začít?

Redakce
2
4595 přečtení
Pěstování pokojových rostlin: jak začít?

Rádi byste si oživili byt pokojovými rostlinami, ale v dětství vám uschnul i kaktus? Zkuste to s námi: poradíme, jaké rostliny jsou nejlepší pro začátečníky a jak se o ně starat.

Zajděte si do zahradnictví

Pro začátečníky se mohou specializovaná zahradnictví jevit jako nepřehledná džungle, v jaké se nikdy nemohou vyznat. Když ale přijdete do zahradnického obchodu vyzbrojeni alespoň předběžnou představou, personál vám pomůže jednak vybrat konkrétní druh nebo odrůdu, jednak doporučí vhodný substrát a květináč. Pořídíte tak všechno na jednom místě a bez starostí.

Vybranou rostlinu si pečlivě zkontrolujte, jestli má zdravé a neporušené listy, nežloutne, není napadena škůdci nebo neprojevuje jiné známky nemoci.

Kaktusy a sukulenty

Kaktus je synonymem pro málo náročnou pokojovku, která nepotřebuje příliš zálivky a péče. I mezi kaktusy jsou ale rozdíly – pro začátečníky se hodí echinokaktus, mamilárie nebo opuncie. Další druhy nenáročných kaktusů a návod na jejich přesazování najdete v našem článku. Stačí jim dostatek světla a zalévat jen občas – ideální je jednou týdně pořádně provlhčit substrát a slít z misky pod květináčem přebytečnou vodu. Přes zimu (říjen až březen) byste měli každý kaktus zazimovat v místnosti s teplotou kolem 10 °C a zálivku úplně vynechat.

Krásné a přitom jednoduché na pěstování jsou i některé sukulenty, například tlustice. Podobně jako kaktusům jí stačí zálivka zhruba 1× měsíčně. Tlustice nemá ráda stín, v létě jí můžete klidně dopřát slunečné stanoviště na balkoně nebo zahradě.

Fíkusy a ostatní zelené rostliny

Fíkusy (rod Ficus) jsou téměř synonymem pro pokojovky. Existuje mnoho druhů, nejznámějším fíkusem s velkými listy je Ficus elastica, drobnolistým zase Ficus benjamina. Vyžadují velké množství rozptýleného světla a vlhkou půdu – neměla by být ani přemokřená, ani vyschnout.

605

Foto: Masa Zeks (Fíkus)

Oblíbenou „palmou“ je dracéna neboli dračinec – odpustí stinnější umístění i nedostatek zálivky, zato přemokřená půda ji může zahubit. Potřebuje ale vlhčí vzduch, ideálně kolem 85 %, proto je vhodné ji rosit.

Nenápadný pracant zelenec vypadá jako trs zelenobílé trávy, na světlém místě bez přímého slunce bude ale prospívat a navíc účinně čistit vzduch od formaldehydu nebo xylenu. Na začátku léta kvete trsy drobných bílých kvítků, zálivka mu vyhovuje spíš hojnější jednou za 10–14 dnů.

606

Foto: Mike Marquez (Monstera)

Kvetoucí pokojovky

Mezi nejoblíbenější pokojové květiny patří africká fialka – prospívá jí pokojová teplota a nepříliš hojná zálivka. Fialka je citlivá na přemokření, nesnáší vodu na listech a květech, jistota je tedy zalévání do misky pod květináčem (tzv. podmokem). Na jaře a v létě fialky hnojíme 2× měsíčně.

Čínský ibišek by naopak nikdy neměl úplně vyschnout, potřebuje bohatou zálivku a umístění na slunci. V létě ho můžeme dát na zahradu nebo na balkon, ne ale na přímé slunce, které by ho mohlo spálit. Rostlinu přemisťujeme raději na noc nebo při oblačném počasí, aby se lépe aklimatizovala.

Stálicí našich domácností je voskovka s „voskovými“, silně vonícími květy. Prospívá na slunném místě s mírnou zálivkou, hezky vypadá vyvázaná k žebříčku nebo drátěnému oblouku. Převislé druhy jsou vhodným kandidátem pro závěsné květináče.

607

Foto: Nathan Dumlao (Tlustice)

Nejnovější

Sezónní témata
26. září 2022

Výlety pro babí léto: odpočiňte si v podzimní přírodě

Redakce
3
4595 přečtení
Výlety pro babí léto: odpočiňte si v podzimní přírodě
27. září je Světový den turistiky. Ať už jste zvyklí chodit na pěší výlety každý víkend, nebo se do přírody vydáte jen občas, vypravte se koncem září na výlet s naším průvodcem – máme tip pro každý kraj České republiky.
Svět Isotra
14. září 2022

30 let společnosti ISOTRA

Redakce
6
4595 přečtení
30 let společnosti ISOTRA
Když před třiceti lety vznikla opavská společnost ISOTRA, neměla většina Čechů o venkovním stínění ani ponětí a na interiérové žaluzie se čekalo dva roky. Tehdy švagři Erich Stavař a Bohumír Blachut chytli příležitost za pačesy. Z rodinné firmy vyrostla společnost, která zaměstnává 630 lidí, je držitelem 7 patentů a 33 užitných vzorů a exportuje své výrobky, komponenty a technologie pro výrobu do více než 43 zemí světa. Za tři dekády své existence prodali více než 7 miliónů kusů výrobků stínicí techniky, z toho venkovních žaluzií přibližně 1 milion kusů. O složitých začátcích i cestě k úspěchu jsme si povídali s Erichem Stavařem a Lýdií Blachutovou, která je rovněž již od samého začátku neoddělitelnou součástí společnosti ISOTRA.