Hledat
Sezónní témata
18. dubna 2023

Den Země: co můžeme udělat pro naši planetu?

Redakce
3
958 přečtení
Den Země: co můžeme udělat pro naši planetu?
V sobotu 22. dubna si znovu připomínáme, že naše planeta není nevyčerpatelným zdrojem surovin a nevydrží jakékoli zacházení. Zemi můžeme pomoci i my a k ekologičtějšímu způsobu života často není potřeba drastických změn, jen více přemýšlet o našich životních volbách.

Drobné volby, velký dopad

Nápad na oslavy dne pro Zemi vznikl už koncem 60. let a na mezinárodní úrovni si ho připomínáme od roku 1990. Na naši planetu ale můžeme – a měli bychom – myslet klidně každý den. Drobné volby, jako například nepoužívat jednorázové kelímky a igelitové nákupní tašky, mohou mít v součtu velký dopad.

Základem šetření je snížit spotřebu, a to platí jak pro přírodu, tak pro naši peněženku. Používejte věci, dokud slouží, opravujte je a využijte všechen jejich potenciál. Místo levných nástrojů a spotřebičů raději investujte do dražších, které vydrží. Zásada rozumného využívání platí i pro potraviny: dobře plánujte a nakupujte jen jídlo, které opravdu sníte. Planetě i své kapse odlehčíte i méně častou konzumací masa a mléčných výrobků.

Plast je dobrý sluha, ale zlý pán

Rozšíření plastů znamenalo malou revoluci: hygienické a lehké balení potravin, drogerie i dalšího zboží. Pohodlí nám ale přerostlo přes hlavu. Dnes najdeme tuny plastů i na dně oceánů a ročně zkonzumujeme desetitisíce plastových mikročástic.

Často přitom jednorázové plasty používáme i tehdy, když existuje plnohodnotná znovupoužitelná náhrada. Krabičky na jídlo mohou být ze skla nebo z nerezu, nákupní tašky a sáčky látkové, potraviny lze nakupovat do vlastních nádob v bezobalových obchodech. Zkusme se před každým použitím plastových nástrojů zamyslet, jestli jsou nutné.

Šetření v domácnosti

O způsobech, jak žít ekologičtěji, jsme už na našem blogu psali. Prozkoumejte ekologičtější varianty hygienických a úklidových pomůcek a noste s sebou nákupní tašky nebo nádoby na jídlo a pití. Nastavte topení na rozumnou úroveň, spotřebiče místo stand-by režimu vypínejte a používejte úsporné programy na praní a mytí nádobí. K úspoře energií také pomůže důkladná izolace a kvalitní venkovní stínění: předokenní rolety nebo venkovní žaluzie. Ty pomáhají v létě ušetřit za klimatizaci, protože díky nim nepronikne okny tolik pálících slunečních paprsků, a v zimě zase za topení, jelikož se teplo zevnitř zbytečně nevyzáří okny ven. Venkovní žaluzie navíc váš dům nebo byt stylově doplní. Který tvar lamel bude nejvíce vyhovovat právě vám?

Nejnovější

Svět Isotra
16. dubna 2024

Jak pergoly a markýzy oživují exteriéry

Redakce
3
958 přečtení
Jak pergoly a markýzy oživují exteriéry
Zlepšení exteriéru vašeho domu může mít obrovský vliv na jeho celkový vzhled a funkčnost. Pergoly a markýzy jsou dvě stínící řešení, která nejenže přidávají estetický rozměr, ale také zvyšují životní komfort. V tomto článku se podíváme na to, jak pergoly a markýzy oživují exteriéry a přinášejí nové možnosti pro vaše venkovní prostory.
Svět Isotra
16. dubna 2024

5 důvodů, proč přidat venkovní žaluzie do vašeho domova

Redakce
3
958 přečtení
5 důvodů, proč přidat venkovní žaluzie do vašeho domova
Venkovní žaluzie nejsou jen estetickým doplňkem. Jsou multifunkčním řešením, které může vylepšit váš domov mnoha způsoby. Zde je pět klíčových důvodů, proč byste měli zvážit jejich instalaci.