Hledat
Dům a zahrada
22. července 2020

Jednoduchá cesta k ekologičtějšímu životu: začněte hned!

Redakce
3
1323 přečtení
Jednoduchá cesta k ekologičtějšímu životu: začněte hned!

Česko je na špičce ve třídění odpadu – podle loňských statistik aktivně třídí 73 % z nás. Můžeme se ale chovat ještě ekologičtěji, a to bez větší námahy: užitečné a snadné tipy najdete v našem článku.

Princip RRR: reduce, reuse, recycle

Princip, který se označuje RRR podle anglických slov reduce (zredukovat), reuse (znovu použít) a recycle (recyklovat), umožňuje omezit tvorbu odpadu. Nákup nových věcí si rozmyslíme (reduce), už zakoupené znovu používáme, dokud je to možné (reuse), a teprve když doslou ží, odneseme je do tříděného odpadu (recycle). Poradíme vám, jakými znovupoužitelnými výrobky nahradit ty jednorázové, a jak zbytečně neplýtvat.

Čemu se vyhnout

Zjednodušeně řečeno: omezte jednorázové obaly a nerecyklovatelné výrobky. Přírodě škodí plastová brčka, plastové vatové tyčinky, aerosolové spreje (ty nezávadné na sobě mají označení ekologické certifikace) a zbytečná chemie v čisticích prostředcích. Hromadu zbytečného odpadu vyprodukuje také používání menstruačních vložek nebo tamponů a jednorázových dětských plen.

676

Používání látkových plen je dnes mnohem jednodušší, než jak si pamatují naše maminky nebo babičky. Přebalování není díky systému svrchních kalhotek složitější než u jednorázovek, a na cesty existují ekologičtější, rozložitelné varianty papírových plen.

Pokud se váš oblíbený nápoj prodává ve skle i v plastu, skleněný obal je jasnou volbou. Nekupujte domů vodu v PET lahvích – jestli nemáte dobrou kohoutkovou, zkuste raději filtrační konvici. Neměli bychom také způsobovat utrpení jiným živým tvorům nákupem výrobků testovaných na zvířatech.

Ekologické varianty, které stojí za vyzkoušení

V kuchyni lze nahradit jednorázové houbičky pratelnými a místo jednorázových utěrek používat klasické látkové, na „špinavou práci“ pak pratelné hadry. Plastové nádobí a nářadí, které už v kuchyni máte, využijte podle principu RRR do konce jeho životnosti, nové ale nakupujte pokud možno jen dřevěné, nerezové nebo bambusové. Pečlivěji plánujte nákupy potravin, abyste nemuseli prošlé suroviny nebo zbylé jídlo vyhazovat.

I potraviny můžete nakupovat ekologičtěji – zkuste objevit ve svém okolí bezobalový obchod a co můžete, odebírejte od lokálních výrobců. Kde je to možné, volte bio potraviny, které se  vyrábějí šetrněji k životnímu prostředí. Vaši ekologickou stopu také zmenší, když omezíte konzumaci masa.

Ekologičtější může být i naše koupelna: Zkuste místo nerecyklovatelného plastového rozložitelný bambusový kartáček. Z bambusu nebo ze dřeva se vyrábějí také hezké hřebeny. Dejte přednost tuhým mýdlům a šamponům před tekutými a vyzkoušejte přírodní deodoranty. K dispozici dnes máme pratelné odličovací tampony nebo menstruační kalíšky.

675

Látkové kapesníky – ano či ne?

V době epidemií respiračních chorob je o něco bezpečnější používat jednorázové papírové kapesníky, ale stále jde o výrazně méně ekologickou i ekonomickou volbu, než jsou látkové. U nich se dají viry a bakterie zničit vyvářkou na 95 °C a přežehlením, takže pokud chcete šetřit přírodu i vlastní peněženku, nemusíte se bát je používat, pokud je budete často měnit a po manipulaci s nimi si vždy umyjete ruce.

V celém bytě můžete šetřit vodu buď aktivně (zavíráním vody u holení nebo čištění zubů, zkrácením doby sprchování), nebo si pořídit spořiče na kohoutky a úsporné sprchové hlavice. Přírodu i vlastní peněženku šetříme také používáním nabíjecích baterií, úsporných spotřebičů a LED žárovek, jak jsme psali v tomto článku. Ekologické a ekonomické jde v tomhle případě ruku v ruce.

Nevyhazujte, co jde opravit nebo co je sice funkční, ale „vyšlo to z módy“. Věci bychom měli používat až do konce jejich životnosti a ty, které potřebujeme jen občas, si raději půjčit. Opravdu je nutné vlastnit vrtačku, když ji vytáhnete jednou do roka?

Pokud zatím netřídíte odpad, nebo ne všechny kategorie, mohou vám pomoci speciální koše nebo boxy na tříděný odpad. Ty stohovatelné se vejdou i do úzké niky, nízké zase do spodních poliček v kuchyni nebo komoře. Existuje mnoho variant.

A mimo domov? Asi tušíte: místo auta více chodit pěšky, jezdit na kole a využívat hromadnou dopravu. Hodí se zamyslet také při výběru dárků pro vaše blízké – darujte jen to, co víte, že opravdu využijí. Nejlepší variantou je darovat zážitek, z kterého se určitě nestane překážející lapač prachu.

Co nosit všude s sebou v batohu, tašce nebo kabelce?

  • látkovou nákupní tašku
  • sáčky na pečivo a ovoce, když jdete nakupovat
  • vlastní láhev na vodu
  • cestovní kelímek na kávu (ideálně skleněný nebo nerezový)
  • vlastní příbor, pokud často jíte na místech, kde se používají jen plastové

Jak ušetřit za topení a klimatizaci

Přílišné vytápění, ale i ochlazování našeho příbytku není ani ekonomické, ani ekologické. Zkuste se nejprve více obléknout, zkontrolovat izolaci oken a dveří nebo dům lépe zateplit. V létě zase můžete využít průvan nebo ochladit domácnost zelenými rostlinami. S izolací proti horku i zimě vám pomohou například i venkovní žaluzie a rolety.

677

Nejnovější

Sezónní témata
26. září 2022

Výlety pro babí léto: odpočiňte si v podzimní přírodě

Redakce
3
1323 přečtení
Výlety pro babí léto: odpočiňte si v podzimní přírodě
27. září je Světový den turistiky. Ať už jste zvyklí chodit na pěší výlety každý víkend, nebo se do přírody vydáte jen občas, vypravte se koncem září na výlet s naším průvodcem – máme tip pro každý kraj České republiky.
Svět Isotra
14. září 2022

30 let společnosti ISOTRA

Redakce
6
1323 přečtení
30 let společnosti ISOTRA
Když před třiceti lety vznikla opavská společnost ISOTRA, neměla většina Čechů o venkovním stínění ani ponětí a na interiérové žaluzie se čekalo dva roky. Tehdy švagři Erich Stavař a Bohumír Blachut chytli příležitost za pačesy. Z rodinné firmy vyrostla společnost, která zaměstnává 630 lidí, je držitelem 7 patentů a 33 užitných vzorů a exportuje své výrobky, komponenty a technologie pro výrobu do více než 43 zemí světa. Za tři dekády své existence prodali více než 7 miliónů kusů výrobků stínicí techniky, z toho venkovních žaluzií přibližně 1 milion kusů. O složitých začátcích i cestě k úspěchu jsme si povídali s Erichem Stavařem a Lýdií Blachutovou, která je rovněž již od samého začátku neoddělitelnou součástí společnosti ISOTRA.