Hledat
Dům a zahrada
18. března 2022

Co si do jara předpěstovat na záhony?

Redakce
2
1167 přečtení
Co si do jara předpěstovat na záhony?
Už před začátkem jara je možné předpěstovat si ze semínek choulostivější rostliny. Až se teploty zvednou, přesunete je ven. Jakou zeleninu nebo letničky si můžete do jara vysít do truhlíku nebo sadbovače?

Zelenina k březnovému výsevu

V březnu je ideální čas na předpěstování paprik, rajčat, salátových okurek, brokolice, celeru, lilku nebo raného salátu.

Semínka jemně vtlačte do lehkého substrátu, nemusí být hluboko. Stačí na ně lehce přihrnout zeminu nebo je vložit do malé jamky vyhloubené párátkem. Truhlíky nebo misky zakryjte fólií a nezapomeňte pravidelně rosit a zároveň větrat

Šikovnější než truhlík je speciální sadbovač – klíčící rostlinky mají místa právě tolik, kolik potřebují, a snadno se pak přepichují do záhonu.

Co už v březnu vysadit na záhony?

Už v březnu bývá možné vysít nebo vysadit některé rostlinky přímo na záhony. Obvykle to snese hrášek, mangold, špenát, kedlubny, mrkev, petržel, česnek nebo cibule. Ke konci měsíce můžete při vhodném počasí vysévat některé odrůdy salátu.

Zasazené rostliny obvykle nemusíte příliš zalévat, půda bývá ještě vlhká. Překrytí bílou netkanou textilií klíčící rostlinky ochrání před výkyvy teplot i škůdci.

Předpěstování letniček

Letničky potřebují pro růst hodně světla, proto je vysévejte nejlépe do truhlíku nebo misky za okno. V únoru a začátkem března předpěstovávejte hledíky, lobelky, petúnie nebo dosny, později i astry, hvozdíky, afrikány, cínie či gazánie.

Pokud si je nechcete předpěstovat nebo se vám sadba nepodaří, zasijte semínka v dubnu rovnou do záhonů. Půda už bude teplejší a bude se jim dařit lépe, jen pokvetou později. Jiné druhy si zase můžete v dubnu koupit předpěstované ze zahradnictví a jen je přesadit.

Víte, kterými letničkami nejlépe zkrášlíte pergolu?

Nejnovější

Udělej si sám
24. ledna 2023

Životní změny – když děti vylétnou z hnízda

Redakce
3
1167 přečtení
Životní změny – když děti vylétnou z hnízda
Když děti dospějí a odstěhují se, řešíme opačný problém, než před jejich narozením. Zanechat jim jejich pokoj pro budoucí návraty, nebo ho přebudovat na pracovnu, dílnu či pokoj pro hosty? Anebo se rovnou přestěhovat do menšího? Další díl seriálu o životních změnách.
Udělej si sám
5. ledna 2023

Relaxace doma 4 – odreagování v kuchyni

Redakce
3
1167 přečtení
Relaxace doma 4 – odreagování v kuchyni
Kuchyň vnímáme každý jinak. Co jsou pro jednoho galeje neustálého vymýšlení jídel, vaření a umývání nádobí, tam si jiný odpočine u kreativního vytváření dobrot a nenáročné fyzické práce, u které nepotřebuje přemýšlet. Jak na to, aby pro nás byl čas strávený v kuchyni příjemným oddechem od ostatních povinností?