Hledat
Dům a zahrada
18. března 2022

Co si do jara předpěstovat na záhony?

Redakce
2
1391 přečtení
Co si do jara předpěstovat na záhony?
Už před začátkem jara je možné předpěstovat si ze semínek choulostivější rostliny. Až se teploty zvednou, přesunete je ven. Jakou zeleninu nebo letničky si můžete do jara vysít do truhlíku nebo sadbovače?

Zelenina k březnovému výsevu

V březnu je ideální čas na předpěstování paprik, rajčat, salátových okurek, brokolice, celeru, lilku nebo raného salátu.

Semínka jemně vtlačte do lehkého substrátu, nemusí být hluboko. Stačí na ně lehce přihrnout zeminu nebo je vložit do malé jamky vyhloubené párátkem. Truhlíky nebo misky zakryjte fólií a nezapomeňte pravidelně rosit a zároveň větrat

Šikovnější než truhlík je speciální sadbovač – klíčící rostlinky mají místa právě tolik, kolik potřebují, a snadno se pak přepichují do záhonu.

Co už v březnu vysadit na záhony?

Už v březnu bývá možné vysít nebo vysadit některé rostlinky přímo na záhony. Obvykle to snese hrášek, mangold, špenát, kedlubny, mrkev, petržel, česnek nebo cibule. Ke konci měsíce můžete při vhodném počasí vysévat některé odrůdy salátu.

Zasazené rostliny obvykle nemusíte příliš zalévat, půda bývá ještě vlhká. Překrytí bílou netkanou textilií klíčící rostlinky ochrání před výkyvy teplot i škůdci.

Předpěstování letniček

Letničky potřebují pro růst hodně světla, proto je vysévejte nejlépe do truhlíku nebo misky za okno. V únoru a začátkem března předpěstovávejte hledíky, lobelky, petúnie nebo dosny, později i astry, hvozdíky, afrikány, cínie či gazánie.

Pokud si je nechcete předpěstovat nebo se vám sadba nepodaří, zasijte semínka v dubnu rovnou do záhonů. Půda už bude teplejší a bude se jim dařit lépe, jen pokvetou později. Jiné druhy si zase můžete v dubnu koupit předpěstované ze zahradnictví a jen je přesadit.

Víte, kterými letničkami nejlépe zkrášlíte pergolu?

Nejnovější

Sezónní témata
1. prosince 2023

Domov jako wellness centrum: Jak design ovlivňuje zdraví a pohodu

Redakce
3
1391 přečtení
Domov jako wellness centrum: Jak design ovlivňuje zdraví a pohodu
Doma trávíme velkou část dne a během té doby neustále vnímáme atmosféru našeho bydlení, i v tom případě, že se zrovna soustředíme na něco jiného. Zařízení a design našeho domova tak bezprostředně ovlivňuje naši psychickou pohodu a zprostředkovaně také naše psychické i fyzické zdraví. Jak na to, aby nám doma bylo co nejlépe?
Sezónní témata
13. října 2023

Oslavte den čokolády

Redakce
2
1391 přečtení
Oslavte den čokolády
Kdo by neměl rád čokoládu? Praví čokoholici vědí, při jaké teplotě ji skladovat, při jaké konzumovat a proč by rozhodně neměla přijít na přímé slunce.