Hledat
Dům a zahrada
18. března 2022

Co si do jara předpěstovat na záhony?

Redakce
2
1557 přečtení
Co si do jara předpěstovat na záhony?
Už před začátkem jara je možné předpěstovat si ze semínek choulostivější rostliny. Až se teploty zvednou, přesunete je ven. Jakou zeleninu nebo letničky si můžete do jara vysít do truhlíku nebo sadbovače?

Zelenina k březnovému výsevu

V březnu je ideální čas na předpěstování paprik, rajčat, salátových okurek, brokolice, celeru, lilku nebo raného salátu.

Semínka jemně vtlačte do lehkého substrátu, nemusí být hluboko. Stačí na ně lehce přihrnout zeminu nebo je vložit do malé jamky vyhloubené párátkem. Truhlíky nebo misky zakryjte fólií a nezapomeňte pravidelně rosit a zároveň větrat

Šikovnější než truhlík je speciální sadbovač – klíčící rostlinky mají místa právě tolik, kolik potřebují, a snadno se pak přepichují do záhonu.

Co už v březnu vysadit na záhony?

Už v březnu bývá možné vysít nebo vysadit některé rostlinky přímo na záhony. Obvykle to snese hrášek, mangold, špenát, kedlubny, mrkev, petržel, česnek nebo cibule. Ke konci měsíce můžete při vhodném počasí vysévat některé odrůdy salátu.

Zasazené rostliny obvykle nemusíte příliš zalévat, půda bývá ještě vlhká. Překrytí bílou netkanou textilií klíčící rostlinky ochrání před výkyvy teplot i škůdci.

Předpěstování letniček

Letničky potřebují pro růst hodně světla, proto je vysévejte nejlépe do truhlíku nebo misky za okno. V únoru a začátkem března předpěstovávejte hledíky, lobelky, petúnie nebo dosny, později i astry, hvozdíky, afrikány, cínie či gazánie.

Pokud si je nechcete předpěstovat nebo se vám sadba nepodaří, zasijte semínka v dubnu rovnou do záhonů. Půda už bude teplejší a bude se jim dařit lépe, jen pokvetou později. Jiné druhy si zase můžete v dubnu koupit předpěstované ze zahradnictví a jen je přesadit.

Víte, kterými letničkami nejlépe zkrášlíte pergolu?

Nejnovější

Sezónní témata
29. května 2024

Mezinárodní den dětí: Oslava radosti a budoucnosti

Redakce
4
1557 přečtení
Mezinárodní den dětí: Oslava radosti a budoucnosti
Každý rok 1. června slavíme Mezinárodní den dětí, který je věnován našim nejmladším a nejcennějším členům společnosti. Tento den je příležitostí k oslavě radosti, nevinnosti a naděje, kterou děti přinášejí do našich životů. Zároveň nám připomíná, jak důležité je zajistit pro děti bezpečné, zdravé a stimulující prostředí, ve kterém mohou růst a rozvíjet se.
Sezónní témata
14. května 2024

Energetická účinnost a stínicí technika: Snižte spotřebu energií

Redakce
4
1557 přečtení
Energetická účinnost a stínicí technika: Snižte spotřebu energií
V dnešní době, kdy se stále více mluví o udržitelnosti a snižování energetické stopy, hrají klíčovou roli v každé domácnosti i energeticky účinná řešení. Jedním z efektivních způsobů, jak můžete snížit spotřebu energie ve svém domě nebo kanceláři, je použití stínicí techniky. Stínicí systémy, jako jsou žaluzie, rolety, markýzy a pergoly, nejenže zlepšují estetiku prostoru, ale také přinášejí významné energetické úspory. Podívejme se blíže, jak může stínicí technika přispět k lepší energetické efektivitě.