Hledat
Dům a zahrada
18. března 2022

Co si do jara předpěstovat na záhony?

Redakce
2
2247 přečtení
Co si do jara předpěstovat na záhony?
Už před začátkem jara je možné předpěstovat si ze semínek choulostivější rostliny. Až se teploty zvednou, přesunete je ven. Jakou zeleninu nebo letničky si můžete do jara vysít do truhlíku nebo sadbovače?

Zelenina k březnovému výsevu

V březnu je ideální čas na předpěstování paprik, rajčat, salátových okurek, brokolice, celeru, lilku nebo raného salátu.

Semínka jemně vtlačte do lehkého substrátu, nemusí být hluboko. Stačí na ně lehce přihrnout zeminu nebo je vložit do malé jamky vyhloubené párátkem. Truhlíky nebo misky zakryjte fólií a nezapomeňte pravidelně rosit a zároveň větrat

Šikovnější než truhlík je speciální sadbovač – klíčící rostlinky mají místa právě tolik, kolik potřebují, a snadno se pak přepichují do záhonu.

Co už v březnu vysadit na záhony?

Už v březnu bývá možné vysít nebo vysadit některé rostlinky přímo na záhony. Obvykle to snese hrášek, mangold, špenát, kedlubny, mrkev, petržel, česnek nebo cibule. Ke konci měsíce můžete při vhodném počasí vysévat některé odrůdy salátu.

Zasazené rostliny obvykle nemusíte příliš zalévat, půda bývá ještě vlhká. Překrytí bílou netkanou textilií klíčící rostlinky ochrání před výkyvy teplot i škůdci.

Předpěstování letniček

Letničky potřebují pro růst hodně světla, proto je vysévejte nejlépe do truhlíku nebo misky za okno. V únoru a začátkem března předpěstovávejte hledíky, lobelky, petúnie nebo dosny, později i astry, hvozdíky, afrikány, cínie či gazánie.

Pokud si je nechcete předpěstovat nebo se vám sadba nepodaří, zasijte semínka v dubnu rovnou do záhonů. Půda už bude teplejší a bude se jim dařit lépe, jen pokvetou později. Jiné druhy si zase můžete v dubnu koupit předpěstované ze zahradnictví a jen je přesadit.

Víte, kterými letničkami nejlépe zkrášlíte pergolu?

Nejnovější

Dům a zahrada
7. července 2025

Zahrada jako letní obývák: Jak stínicí technika promění venkovní prostor

Redakce
4
2247 přečtení
Zahrada jako letní obývák: Jak stínicí technika promění venkovní prostor
Zahrada nebo terasa dnes už dávno neslouží jen k pěstování květin a zeleniny. V posledních letech se stále více proměňují v prodloužený obytný prostor, téměř letní obývák, kde se odpočívá, stoluje, pracuje i baví s přáteli. Aby však byla tato venkovní zóna pohodlná a využitelná během celého dne, nestačí jen zahradní nábytek a gril. Klíčovou roli hraje stínicí technika, která pomáhá regulovat teplotu, chrání před ostrým sluncem, deštěm nebo větrem a dodává prostoru útulnost i styl.
Dům a zahrada
17. června 2025

Biofilní pergola: Jak se lépe propojit s přírodou?

Redakce
4
2247 přečtení
Biofilní pergola: Jak se lépe propojit s přírodou?
Setkali jste se už s výrazem biofilní? Vyjadřuje lásku k přírodě a potřebu dostat co nejvíce přírodních prvků do běžného života. Biofilní design je architektonický přístup, který propojuje náš životní prostor a přírodu. Jde o stále populárnější trend – a v pergole si ho můžete užít nejsnáze.