Hledat
Dům a zahrada
29. května 2021

Rozkvetlá zahrada pro začátečníky: jaké letničky a trvalky vysadit?

Redakce
2
5098 přečtení
Rozkvetlá zahrada pro začátečníky: jaké letničky a trvalky vysadit?

Začínáte se zahradničením? Poradíme vám, jaké květiny vám ledacos odpustí a pomohou vám prožít spoustu pohodových chvil uprostřed vaší vlastní krásně rozkvetlé zahrady.

Nenáročné letničky

Některé letničky můžete předpěstovat nebo koupit ve formě sazeniček; jiné přesazování nesnášejí a musejí se vysít přímo na záhony. Když se zahrádkou začínáte, zbytečně si start nekomplikujte a pořiďte si sazeničky v zahradnictví. Vysazujte v druhé polovině května na vypletý záhon, který může být obohacen humusem.

Pokud budete zkoušet předpěstovávat, kupte si speciální typ substrátu pro výsevy a množení.

Mezi nejrozšířenější letničky patří aksamitníky (afrikány), měsíček lékařský, žlutě a oranžově kvetoucí lichořeřišnice, různobarevné „tlamičky“ hledíků nebo minikarafiáty hvozdíku čínského. Vyzkoušet ale můžete určitě i ostálky, laskavec (amarant), netýkavku, šalvěj nebo krásenku. Záhony doplní třeba originální fialová květenství česneku obrovského nebo okrasná tráva kavyl. 

864

Jak kombinovat květiny?

Při plánování květinového záhonu je dobré mít na paměti tři věci: výšku, barvu a dobu kvetení jednotlivých druhů. 

Záplava květů téměř bez práce

Žádné každoroční vysévání – trvalky vydrží krásné mnoho let a budou se postupně trsovitě rozrůstat, takže je budete moci rozesadit na různá místa nebo s nimi podarovat přátele. Osvědčené jsou různé kultivary kosatců, pivoněk nebo denivek. Pro začátečníky se hodí také třapatka, zvonky, rozrazil, vlčinec, kuklík a další. 

865

I odolné trvalky ale budou zhruba první dva roky vyžadovat o něco více péče než jen zalévání: nezapomínejte plít, po výsadbě je obklopte kvalitním, dobře rozloženým kompostem a dejte k nim tyčky (pomohou vám udržet přehled, kde rostou, když v prvních několika letech v zimě ztratí listy a stáhnou se do země). Nenechte je zarůst plevelem – mulčujte záhony nejlépe uleželou štěpkou. A samozřejmě si ještě před výsadbou zjistěte, jaké podmínky vybraným květinám vyhovují a jestli pro ně máte stanoviště s vhodným množstvím slunečního svitu a odpovídající půdou.

Máte nebo plánujete zahradní pergolu? Podívejte se, jaké rostliny se do ní nejvíc hodí!

866
Redakce

Nejnovější

Svět Isotra
16. dubna 2024

Jak pergoly a markýzy oživují exteriéry

Redakce
3
5098 přečtení
Jak pergoly a markýzy oživují exteriéry
Zlepšení exteriéru vašeho domu může mít obrovský vliv na jeho celkový vzhled a funkčnost. Pergoly a markýzy jsou dvě stínící řešení, která nejenže přidávají estetický rozměr, ale také zvyšují životní komfort. V tomto článku se podíváme na to, jak pergoly a markýzy oživují exteriéry a přinášejí nové možnosti pro vaše venkovní prostory.
Svět Isotra
16. dubna 2024

5 důvodů, proč přidat venkovní žaluzie do vašeho domova

Redakce
3
5098 přečtení
5 důvodů, proč přidat venkovní žaluzie do vašeho domova
Venkovní žaluzie nejsou jen estetickým doplňkem. Jsou multifunkčním řešením, které může vylepšit váš domov mnoha způsoby. Zde je pět klíčových důvodů, proč byste měli zvážit jejich instalaci.