Hledat
Sezónní témata
20. října 2020

Co s dětmi v říjnu doma, když nevyjde počasí?

Redakce
3
2752 přečtení
Co s dětmi v říjnu doma, když nevyjde počasí?

Upršený a lezavý říjnový víkend nebo nečekané prázdniny. Co podniknout, když jste chtěli vyrazit na výlet, ale počasí vám hází klacky pod nohy? Tipy na podzimní aktivity s dětmi pod střechou.

Podzimní prázdniny byly letos prodlouženy na celý týden a omezena je zatím i velká většina volnočasových aktivit, které se dají provozovat mimo domov. Pokud tedy nebude počasí na výpravu do lesa či jinam do přírody, inspirujte se naším článkem z jara nebo novými, podzimními tipy.

Zvedněte děti z gauče: provázkové bludiště a domácí divadlo

Nevyběhané děti bývají mrzuté a protivné. Navíc si obvykle neuvědomí, v čem je problém, a budou chtít zůstat zalezlé ve svém pokoji u nějaké pasivní zábavy. Zkuste je zvednout z gauče provázkovým bludištěm.

Na domácí „laserové“ bludiště potřebujete jen úzkou chodbu, krepový papír a maskovací (malířskou) pásku – obyčejná izolepa by mohla poškodit stěny. Natáhněte papír cik cak od stěny ke stěně tak, aby nebylo příliš lehké se bludištěm dostat (tj. nejde například celé jednoduše podlézt), ale zároveň aby bylo v dětských silách překážku zvládnout. Úkol je jasný – dostat se na druhou stranu chodby bez stržení pásky.

736

Credit: itsalwaysautumn.com

Jestli nemáte vhodnou chodbu nebo fanoušky prolézaček, navrhněte dětem, ať pro vás připraví divadelní představení – seženou nebo vyrobí loutky, postaví scénu a vymyslí příběh. Děti se budou bavit při tvoření a vy při sledování!

Klidnější aktivity: malování na sklo nebo turnaj v deskovkách

S dětmi, které rády malují a tvoří, máte vyhráno – ale i ty, které se pastelkám vyhýbají, nadchnete třeba podzimními dekoracemi vytvořenými s pomocí foukacích fixů. Nasbírejte spadané listy zajímavých tvarů, přiložte je na papír a foukáním přes ně nastříkejte barvu. Vznikne bílý obrys listu orámovaný zvolenou barvou fixu. Nemáte-li foukací fixy, můžete barvu stříkat na papír prostřednictvím kartáčku na zuby.

737

Credit: Google

Podzim také zve k ozdobení oken slupovacími obrázky. V našem článku  najdete podrobný návod. A jestli s dětmi rádi hrajete deskové hry, zkuste turnaj – u menšího počtu členů rodiny zvolte systém každý s každým a výsledky zapisujte do tabulky (za každé vítězství je bod), pokud je vás více, použijte turnajového „pavouka“. Turnaj lze pořádat v jedné hře, nebo před každým utkáním vybrat jinou deskovku.

Příroda doma: vypěstujte si řeřichu nebo hrachové klíčky

Dejte naklíčit řeřichu, hrášek nebo jiná semínka – děti bude bavit pozorovat, jak rostlinky rostou, a řeřichu si pak mohou nastříhat na namazaný krajíc chleba nebo například na vařené brambory. Z hrášku se dá připravit pražená staročeská pučálka.

Recept na pučálku

Přebraný sušený hrách (celá zrna) nasypte do sklenice a zalijte vodou do dvojnásobku výšky hrachu. Nechte nabobtnat 24 hodin, vodu slijte, propláchněte čerstvou vodou a v zakryté sklenici bez vody nechte stát dalších 24 hodin. Třetí den znovu propláchněte a můžete nechat ještě jeden den stát, nebo rovnou připravovat – na hrášcích by měly být 0,5–1 cm dlouhé klíčky. Naklíčená semena opražte na másle 3–5 minut do křupava, osolte a opepřete a podávejte v misce se lžičkou. Můžete je také syrová přidávat do salátu.

Děti v kuchyni: domácí sušenky

Že děti rády pečou a pomáhají v kuchyni, jsme si ukázali už v našem jarním článku. V něm najdete i několik osvědčených receptů a nápadů na vaření s dětmi. Teď na podzim si můžete upéct navíc například domácí sušenky.

Domácí koka sušenky

  • 240 g hladké mouky
  • 220 g másla
  • 2 žloutky
  • 100 g moučkového cukru
  • 1 vanilkový cukr
  • 2 lžíce kakaa
  • 100 g strouhaného kokosu

Povolené máslo utřeme s oběma cukry. Přidáme žloutky a po částech zapracujeme mouku, kokos a kakao. Těsto necháme asi půl hodiny odpočinout v lednici, předehřejeme troubu na 180 °C a tvarujeme sušenky – malé kuličky těsta rozmáčkneme na plechu vidličkou, dostaneme kulatou placičku se vzorkem velmi podobným kupovaným koka sušenkám. Pečeme 15 minut a necháme vychladnout na plechu.

Redakce

Nejnovější

Sezónní témata
14. května 2024

Energetická účinnost a stínicí technika: Snižte spotřebu energií

Redakce
4
2752 přečtení
Energetická účinnost a stínicí technika: Snižte spotřebu energií
V dnešní době, kdy se stále více mluví o udržitelnosti a snižování energetické stopy, hrají klíčovou roli v každé domácnosti i energeticky účinná řešení. Jedním z efektivních způsobů, jak můžete snížit spotřebu energie ve svém domě nebo kanceláři, je použití stínicí techniky. Stínicí systémy, jako jsou žaluzie, rolety, markýzy a pergoly, nejenže zlepšují estetiku prostoru, ale také přinášejí významné energetické úspory. Podívejme se blíže, jak může stínicí technika přispět k lepší energetické efektivitě.
Sezónní témata
30. dubna 2024

Ochrana před UV zářením: Jak stínicí technika chrání vás a váš domov

Redakce
3
2752 přečtení
Ochrana před UV zářením: Jak stínicí technika chrání vás a váš domov
Vliv UV záření na zdraví lidí a životnost domácích interiérů je často podceňovaný. Dlouhodobá expozice UV záření může způsobit poškození kůže, zrychlené stárnutí a dokonce i riziko kožních onemocnění. Stejně tak může UV záření postupně poškodit nábytek, podlahy a další prvky interiéru. Řešením, jak se proti těmto rizikům bránit, je efektivní stínicí technika, která může významně snížit množství UV záření pronikajícího do vašeho domova.