Hledat
Udělej si sám
8. dubna 2020

Vaříme a pečeme s dětmi v karanténě: jednoduché a zábavné recepty

Redakce
3657 přečtení
Vaříme a pečeme s dětmi v karanténě: jednoduché a zábavné recepty

Docházejí vám nápady, jak zabavit děti? Společné vaření přináší hned několik výhod: udržíte je na chvíli od obrazovek, vytvoříte spolu něco užitečného a navíc se mohou poučit o fyzikálních vlastnostech různých surovin nebo si procvičit vážení a měření. Jaké recepty u dětí bodují?

Okamžitě měkké perníčky

Při přípravě perníčků nebo i jiného cukroví mohou děti přisypávat navážené ingredience do těsta, rozvalovat i vykrajovat. Připravte si vykrajovátka s jarními motivy – vajíčka, kuřátka, zajíčky nebo ovečky.

Těsto na perníčky

 • 500 g hladké mouky
 • 200 g moučkového cukru
 • 100 g tekutého medu
 • 100 g másla
 • 2 vejce
 • 1 lžička sody
 • 1–2 lžíce kakaa
 • 1 lžíce koření do perníku

Sypké suroviny důkladně promícháme. V druhé míse utřeme povolené máslo s cukrem a medem, přidáme vajíčka a zapracujeme suchou směs – buď ručně, nebo s pomocí hnětače. Těsto necháme v lednici v mikrotenovém sáčku nebo potravinové fólii jeden až dva dny odpočívat.

Druhý nebo třetí den vyvalujeme těsto na tloušťku cca 5 mm a vykrajujeme libovolné tvary. Na plechu vyloženém pečicím papírem pečeme při 170 °C  zhruba 10 minut, po více než 12 minutách hrozí, že se perníčky přepečou a ztvrdnou. Hned po upečení potřeme rozšlehaným vajíčkem a po vychladnutí můžeme zdobit klasickou bílkovou polevou nebo například čokoládou. Perníčky jsou ihned měkké a u dětí velmi oblíbené.

Rohlíky

Sice už se dnes prodávají převážně balené, i tak ale řada rodin preferuje domácí pečivo.

Těsto na rohlíky

 • 500 g hladké mouky
 • 60 g sádla, másla nebo oleje
 • 300 ml vody
 • 5 gramů soli
 • 1/2 lžičky cukru
 • 15 g droždí
 • + mák nebo hrubozrnná sůl na posypání

Droždí smícháme se 100 ml vlažné vody, cukrem a lžící z odměřeného množství mouky na kvásek. Necháme vzejít asi deset minut – směs by měla tvořit bubliny, pokud „nežije“, budeme potřebovat jiné droždí. Zbytek mouky promícháme se solí, tuk rozpustíme a spolu se zbytkem vody vše dáme do nádoby robota (ruční hnětení těsta na rohlíky je poměrně namáhavé, pokud robota nemáme, čeká nás hodně práce s vařečkou). Hnětacím hákem necháme důkladně prohníst asi 10 minut. Vzniklé těsto necháme na teplém místě kynout asi hodinu, dokud nezdvojnásobí objem. Tvarujeme rohlíky, housky nebo jiné tvary, na plechu je potřeme vodou, posypeme mákem nebo solí a necháme ještě 15–20 minut kynout. Pečeme v troubě rozpálené na 190 °C (nebo horkovzdušné na 170 °C), po upečení necháme vychladnout na mřížce.

Šneci z listového těsta

Další z receptů, který dětem chutná a zároveň je baví ho připravovat: rozválený plát listového těsta potřeme kečupem od kraje ke kraji, můžeme posypat oreganem a poklademe plátky šunky a sýra tak, aby byla pokrytá celá delší strana (ta kratší se při rolování trochu shrne, takže stačí sýr a šunku naklást třeba jen do poloviny). Po delší straně srolujeme a (už raději s pomocí dospělého) nakrájíme na kolečka, která upečeme na pečicím papíru v horké troubě. Zarolovaný rukáv také můžeme dát do trouby vcelku a nakrájet až po upečení – budeme mít místo šneků slaný závin.

626

Foto: Nicolas Perondi

Zdobení chlebů, toustů a pizzy

I ti nejmenší mohou namazat pečivo pomazánkou a ozdobit ho připravenou nakrájenou zeleninou. A pokud děláte domácí pizzu, ať už z kynutého, nebo z listového těsta, budou s nadšením mazat podklad rajčatovou omáčkou, sypat oreganem a pokládat sýrem, šunkou a dalšími ingrediencemi.

Redakce

Nejnovější

Sezónní témata
26. září 2022

Výlety pro babí léto: odpočiňte si v podzimní přírodě

Redakce
3
3657 přečtení
Výlety pro babí léto: odpočiňte si v podzimní přírodě
27. září je Světový den turistiky. Ať už jste zvyklí chodit na pěší výlety každý víkend, nebo se do přírody vydáte jen občas, vypravte se koncem září na výlet s naším průvodcem – máme tip pro každý kraj České republiky.
Svět Isotra
14. září 2022

30 let společnosti ISOTRA

Redakce
6
3657 přečtení
30 let společnosti ISOTRA
Když před třiceti lety vznikla opavská společnost ISOTRA, neměla většina Čechů o venkovním stínění ani ponětí a na interiérové žaluzie se čekalo dva roky. Tehdy švagři Erich Stavař a Bohumír Blachut chytli příležitost za pačesy. Z rodinné firmy vyrostla společnost, která zaměstnává 630 lidí, je držitelem 7 patentů a 33 užitných vzorů a exportuje své výrobky, komponenty a technologie pro výrobu do více než 43 zemí světa. Za tři dekády své existence prodali více než 7 miliónů kusů výrobků stínicí techniky, z toho venkovních žaluzií přibližně 1 milion kusů. O složitých začátcích i cestě k úspěchu jsme si povídali s Erichem Stavařem a Lýdií Blachutovou, která je rovněž již od samého začátku neoddělitelnou součástí společnosti ISOTRA.