Hledat
Svět Isotra
6. května 2022

Bezpečí pro děti: jak vybírat stínicí techniku?

Redakce
3
1826 přečtení
Bezpečí pro děti: jak vybírat stínicí techniku?
Několik desítek tisíc dětí se zranilo a přes dvě stě jich dokonce zemřelo ve Spojených státech od 90. let na následky nehody při zacházení se žaluziemi. Jak na to, aby stínění bylo bezpečné?

Pozor na řetízky a šňůrky u vnitřního stínění

Uškrcení na řetízku od žaluzií může být otázkou několika málo minut a nepomůže pak ani okamžitý převoz do nemocnice. Podle nové normy musí být ovládání rolet a žaluzií v domovech s malými dětmi zajištěno pomocí ovládací tyče, kliky nebo elektronického ovládacího zařízení – problém však je ve starších stavbách, kde se podobná norma nemusela dodržovat.

Pokud máte rolety nebo žaluzie od společnosti ISOTRA, nemusíte se bát. Dbáme na bezpečnost dětí a naše výrobky mají hned několik bezpečnostních prvků:

  • Spojka. Díky spojce dojde při působení síly větší než 6 kg k roztržení řetízku.
  • Kladka. Při použití kladky se ovládací šňůry napnou tak, aby se mezi nimi nemohla vytvořit smyčka.
  • Naviják a dvě kolečka.  Zabrání vytváření smyček a zároveň udrží šňůrky v dostatečné výši mimo dosah dětských rukou.

Od září 2014 platí v České republice norma ČSN EN 13120, která zajišťuje bezpečnost malých dětí v souvislost s ovládáním žaluzií pomocí řetízků a podobných mechanismů. Je závazná pro všechny novostavby, kam budou mít přístup děti do 3,5 roku věku (42 měsíců).

Venkovní stínění pomůže zabezpečit domov před vloupáním

Venkovní žaluzie nebo předokenní rolety samy o sobě dům před vloupáním nezabezpečí. Mohou ale k jeho bezpečnosti významně přispět, ať už samotným ztížením vstupu do bytu, nebo i psychologicky pomocí další viditelné bariéry.

Okna jsou nejčastějším místem vniknutí do bytu a na jejich ochranu se specializuje model venkovních žaluzií Titan. Při odjezdu na delší dobu se však nedoporučuje nechat venkovní žaluzie trvale zatažené – působí to podezřele a mohlo by to nalákat zloděje. Vhodnější je nastavení časového spínače na rolety i okna.

Bezpečnostní žaluzie pro případ živelní katastrofy

Tohle vás možná nenapadne: co když bude hořet, přijde povodeň nebo jiná živelní pohroma a někdo zůstane uvězněný v místnosti se zataženým venkovním stíněním? Můžeme předpokládat, že v takovém případě vypadne elektřina a například venkovní žaluzie tak nepůjdou ovládat.

Existuje řešení i pro takovou situaci. Systém bezpečnostních žaluzií Emergency v případě náhlého nebezpečí žaluzie okamžitě vytáhne a zpřístupní únikový východ. Je kompatibilní se všemi venkovními žaluziemi ISOTRA v provedení s vodicími lištami. Ovládá se pomocí pružinového mechanismu a je nezávislý na elektřině, funguje tedy i v případě výpadku elektrického proudu.

Nejnovější

Svět Isotra
26. února 2024

Původ termínů rolet, žaluzií a pergol: Cesta slov k jejich významu

Redakce
3
1826 přečtení
Původ termínů rolet, žaluzií a pergol: Cesta slov k jejich významu
21. února jsme si připomněli Mezinárodní den mateřského jazyka. Víte, odkud pocházejí některé termíny, které v oblasti stínění běžně používáme?
Sezónní témata
8. února 2024

Oáza klidu: Jak najít rovnováhu a klid ve světě plném shonu

Redakce
3
1826 přečtení
Oáza klidu: Jak najít rovnováhu a klid ve světě plném shonu
V dnešním zrychleném světě je důležitější než kdy jindy najít si čas pro sebe. Objevte, jak můžete vytvořit svou osobní oázu klidu a udržet si duševní rovnováhu každý den.