Hledat
Sezónní témata
24. listopadu 2022

Advent

Redakce
3
444 přečtení
Advent
Adventní období vítají nejen děti jako připomínku blížících se Vánoc. Co o něm ale víme a jak ho slavit jinak než jen vyjídáním čokoládek z adventního kalendáře?

Čtyři adventní neděle

Adventní období začíná čtyři neděle před Štědrým dnem. Datum je pohyblivé, protože jde vždy o neděli – první adventní nedělí začíná liturgický rok a do Vánoc proběhnou celkem čtyři. Neděle se počítají do svátku Narození Páně 25. prosince, poslední adventní neděle tedy může být i na Štědrý den. Advent vždy končí na Štědrý večer při západu slunce.

Jen jednou za čas tedy křesťanský advent začíná ve stejné datum jako adventní kalendáře prodávané v obchodech. Připadá na neděli mezi 27. listopadem a 3. prosincem, letos tedy začíná v nejdřívější možné datum. Křesťané neslaví advent nijak okázale, jde především o období vnitřní přípravy na příchod Ježíše Krista. Liturgická barva se mění ze zelené na fialovou, konají se speciální mše – českým specifikem je důraz na roráty, ranní bohoslužby k poctě Panny Marie.

Adventní dekorace

Přelom listopadu a prosince, kdy je před námi několik týdnů velmi dlouhých nocí a nedostatku světla, přímo vybízí k vyzdobení bytu a domu svíčkami, LED dekoracemi a světelnými řetězy. Základem je adventní věnec, který si můžete vyrobit i doma. Další tipy, jak si doma užít advent, najdete v našem loňském článku.

Můžeme se radovat z toho, že na rozdíl od loňského i předloňského adventu nám letos nezasahují do života protipandemická opatření. Radost nám tedy udělá i procházka osvětleným městem nebo návštěva vánočních trhů, ať už v Česku, nebo za hranicemi. Proslulé adventní trhy se konají v Dráždanech, Vídni nebo v Norimberku, zážitkem ale určitě bude výlet do jakéhokoli německého nebo rakouského města. Šanci můžete dát i polským nebo slovenským trhům.

Předvánoční úklid

I když se navzájem utěšujeme prohlášeními, že Ježíšek se narodil ve chlévě a my přece chceme, aby si u nás připadal jako doma, ve skutečnosti nikdo nechce trávit svátky ve špíně a nepořádku. Jak na to, abyste se nestrhali? Máme plán: rozdělte si dům nebo byt na jednotlivé místnosti a každý měsíc důkladně ukliďte jednu. Těsně před Štědrým dnem stačí provést běžný povrchový úklid a domácnost bude zářit.

Zmocňuje se vás s blížícími se svátky a koncem roku sklíčenost? Budete letos na Vánoce sami? Nebojte se požádat o pomoc. Vánoce se mohou stát svátky radosti i pro vás.

Redakce

Nejnovější

Sezónní témata
26. října 2022

Halloween a Dušičky: pocta těm, kteří nás opustili

Redakce
3
444 přečtení
Halloween a Dušičky: pocta těm, kteří nás opustili
Mnoho kultur po celém světě na přelomu října a listopadu nějakou formou vzpomíná na své předky a zesnulé členy rodiny. Jaké tradice provozujete okolo svátku Všech svatých vy a čím se můžete inspirovat?
Dům a zahrada
19. října 2022

Bezpečnost před lupiči: zabezpečte okna, dveře i balkony

Redakce
3
444 přečtení
Bezpečnost před lupiči: zabezpečte okna, dveře i balkony
Čeká vás během podzimu ještě pozdní dovolená? Nebo se už pomalu připravujete na příští rok? Přečtěte si, jak nezanedbat bezpečnost, když necháváte dům nebo byt bez dozoru.