Hledat
Udělej si sám
8. června 2022

Životní změny: Jak si zařídit první samostatné bydlení

Redakce
3
2122 přečtení
 Životní změny: Jak si zařídit první samostatné bydlení
Škola skončila a je tu první stěhování do vlastního. Druhý díl seriálu o zařizování bydlení se dotýká začátku samostatného života.

Zařizujte pomalu a s rozmyslem

Startovací byt vám nemusí vydržet navždycky, ale nikdy nevíte, jak se bude vyvíjet situace na realitním trhu. Možná v něm zůstanete déle, než si představujete. Na rozdíl od bezstarostného zařizování studentského bytu nebo pokoje levným nábytkem, u kterého není potřeba vyšší životnost než několik let, je lepší zařizovat startovací byt pomaleji, s rozmyslem a raději si našetřit na kvalitnější vybavení, především nábytek. Díky pomalejšímu tempu se navíc do značné míry vyhnete nákupu zbytečností, které nevyužijete.

Postel je základ

Pohodlné spaní se vám může prozatím zdát jako nepotřebný luxus, ale věřte, že za několik let vám vaše záda poděkují. Kvalitní rošt i matrace by měla být samozřejmost – a i pokud bydlíte zatím sami, je příjemnější pořídit si širší lůžko, například 140 cm. Na oblečení ze začátku postačí štendr plus komoda na prádlo, skříně můžete pořídit i později. Moc dlouho naopak neodkládejte nákup kuchyňského stolu se židlemi. U stolu mohou sedět i návštěvy a vytváří dojem zabydleného, pohodlného bytu.

Investujte do stínění

Když začnete chodit pravidelně do práce, je ještě důležitější se vyspat, než to bylo za studentských let. Kromě kvalitní postele a matrace se tak vyplatí investovat i do stínění. Nerušený spánek vám zajistí venkovní rolety, které vytvoří perfektní zatemnění ložnice. Celistvou plochu a tedy i nulový průnik nežádoucích slunečních paprsků po stranách zajistí i některé tvary lamel venkovních žaluzií, například Zetta nebo Setta.

Nemůžete nic instalovat na fasádu? K dispozici je i zatemňovací screenová roleta k montáži do interiéru.

Vytvářejte multifunkční místnosti

Startovací byt obvykle bývá skromný – co do počtu místností i obyvatelné plochy. Aby se do něj vešly všechny potřebné zóny, bývá potřeba jich sloučit několik do jedné místnosti. Máte několik možností, jak takový pokoj rozdělit. Buď jen opticky, například pomocí kusových koberců, případně předělem v podobě otevřené knihovny či nábytkové stěny. Elegantní a originální cestou je přepažení místnosti pomocí japonských stěn. O rozdělování jednotlivých pokojů na různé funkční zóny jsme psali například zde.

Redakce

Nejnovější

Sezónní témata
14. května 2024

Energetická účinnost a stínicí technika: Snižte spotřebu energií

Redakce
4
2122 přečtení
Energetická účinnost a stínicí technika: Snižte spotřebu energií
V dnešní době, kdy se stále více mluví o udržitelnosti a snižování energetické stopy, hrají klíčovou roli v každé domácnosti i energeticky účinná řešení. Jedním z efektivních způsobů, jak můžete snížit spotřebu energie ve svém domě nebo kanceláři, je použití stínicí techniky. Stínicí systémy, jako jsou žaluzie, rolety, markýzy a pergoly, nejenže zlepšují estetiku prostoru, ale také přinášejí významné energetické úspory. Podívejme se blíže, jak může stínicí technika přispět k lepší energetické efektivitě.
Sezónní témata
30. dubna 2024

Ochrana před UV zářením: Jak stínicí technika chrání vás a váš domov

Redakce
3
2122 přečtení
Ochrana před UV zářením: Jak stínicí technika chrání vás a váš domov
Vliv UV záření na zdraví lidí a životnost domácích interiérů je často podceňovaný. Dlouhodobá expozice UV záření může způsobit poškození kůže, zrychlené stárnutí a dokonce i riziko kožních onemocnění. Stejně tak může UV záření postupně poškodit nábytek, podlahy a další prvky interiéru. Řešením, jak se proti těmto rizikům bránit, je efektivní stínicí technika, která může významně snížit množství UV záření pronikajícího do vašeho domova.