Hledat
Sezónní témata
6. prosince 2023

Minimalisté žijí šťastněji

Redakce
3
416 přečtení
Minimalisté žijí šťastněji
Vzorem současných minimalistů je bezpochyby Díogenés ze Sinópé. Podle legendy bydlel v prázdném sudu a vlastnil jen plášť, hůl, mošnu a hrneček – a hrneček zahodil, když u studánky uviděl dítě, jak pije z dlaní. Dnes i ti největší minimalisté potřebují bezpochyby více věcí, zastánci tohoto životního stylu se však shodují, že s méně věcmi je člověk šťastnější a svobodnější. Jak se zdravému minimalismu aspoň přiblížit?

Minimalismus v bydlení

V dnešní době na nás neustále útočí nové podněty a čím větší množství věcí vlastníme, tím více jich zaměstnává naši mysl. Stále více lidí tak tíhne ke klidu a jednoduchosti a minimalistický životní styl se stává stále populárnějším trendem v bydlení. Nejde přitom jen o odstranění věcí, ale o to, aby vše, co máme, bylo užitečné a účelné. Minimalismus je přístup k životu, který zdůrazňuje kvalitu nad kvantitou, jednoduchost nad složitostí a vzdušný prostor nad přeplněným.

Jak poznat, které věci vyřadit?

  • Pokud jste věc nepoužili déle než rok, zbavte se jí.
  • Vyhoďte vše, co si schováváte jen proto, že „by se to mohlo hodit“.
  • Můžete využít i přístup Marie Kondo. Dělá vám tato věc radost (případně ji tak nutně potřebujete, že by se bez ní váš život zásadně zkomplikoval)? Nechte si ji. V opačném případě musí pryč.
  • Přestěhujte se nebo nafingujte, že se balíte na stěhování. Co se vám nechce balit, brát s sebou do nového bytu a rozbalovat, můžete směle vyhodit.

Nábytek, barvy a doplňky

Minimalistický interiér je především funkční. Nábytku by mělo být co nejméně, měl by mít jednoduché tvary a jeho povrch by měl být prázdný. Minimalisté se krotí i v používání barev: v místnostech by měly být použité dvě, maximálně tři tlumené barvy, ideálně odstíny béžové, šedé a bílé. Zkuste sladit nábytek s podlahou.

Asi největším oříškem je kuchyně, kde přece jen používáme poměrně velké množství přístrojů a vybavení. Zkuste co nejvíce spotřebičů uchovávat ve skříňkách nebo je mít rovnou vestavěné.

Efektivní stínění v minimalistickém prostoru

Otevřené prostory a velká okna, to znamená hodně světla a tím pádem i zvýšené nároky na efektivní stínicí techniku. Do takového interiéru nejlépe zapadnou látkové rolety, případně plisse žaluzie v neutrálních barvách, které rozptýlí denní světlo a umožní příjemný pobyt v obytných místnostech. Ložnice můžete důkladně zastínit pomocí předokenních rolet.

V každém případě by minimalismus neměl být o extrémech a askezi. Vzdušnější a prázdnější prostor bez neustálých rušivých vjemů nám ale může být jedině k užitku, přispět ke snížení hladiny stresu a proměnit náš domov v oázu harmonie a odpočinku.

Nejnovější

Svět Isotra
26. února 2024

Původ termínů rolet, žaluzií a pergol: Cesta slov k jejich významu

Redakce
3
416 přečtení
Původ termínů rolet, žaluzií a pergol: Cesta slov k jejich významu
21. února jsme si připomněli Mezinárodní den mateřského jazyka. Víte, odkud pocházejí některé termíny, které v oblasti stínění běžně používáme?
Sezónní témata
8. února 2024

Oáza klidu: Jak najít rovnováhu a klid ve světě plném shonu

Redakce
3
416 přečtení
Oáza klidu: Jak najít rovnováhu a klid ve světě plném shonu
V dnešním zrychleném světě je důležitější než kdy jindy najít si čas pro sebe. Objevte, jak můžete vytvořit svou osobní oázu klidu a udržet si duševní rovnováhu každý den.