Hledat
Svět Isotra
10. prosince 2021

Žaluzie a domácí mazlíčci: které stínění vybrat a jak je ochránit?

Redakce
2
1505 přečtení
Žaluzie a domácí mazlíčci: které stínění vybrat a jak je ochránit?
Máte doma kočičku, pejska, králíka nebo papouška? Domácí mazlíčci přinášejí spoustu radosti, dokážou ale i pořádně potrápit vybavení bytu.

S mazlíčky dejte přednost venkovnímu stínění

Nejlepší je prevence: pokud zvířátko nebudou uvnitř bytu lákat žádné šňůrky a řetízky, nemůže je ani poškodit. S domácími mazlíčky proto vybírejte nejlépe mezi venkovními žaluziemi a exteriérovými screenovými roletami. Předokenní rolety volte jen tehdy, když potřebujete zatemnění pouze na spaní (nebo na nerušené sledování televize) a nevadí vám přes den holá okna.

Jak bránit žaluzie a rolety před mazlíčky

Komíhající se řetízky, provázky, vodicí lanka – to všechno mazlíčky láká. Řešením může být zkrácení ovládacích řetízků a ztížení přístupu k roletám nebo žaluziím. Před okna nebo balkonové dveře umístěte těžké, objemné zábrany – květináče, dekorativní předměty apod. Zvířátko se mezi nimi nebude chtít složitě proplétat a možná se nechá odradit. Existují i odpuzovací spreje nebo generátory velmi vysokého zvuku, který zvířata slyší (a vadí jim), zatímco člověk ne. Kočce, kterou přitahují vodicí lanka a řetízky žaluzií nebo šňůrky od rolet, zkuste vyhradit jedno okno bez stínění nebo s dlouhodobě vytaženou roletou – usnadněte jí k němu přístup, můžete umístit na parapet deku nebo pelíšek, aby věděla, že jde o její prostor, kde může beztrestně pozorovat ptáčky a venkovní svět.

Dopřejte zvířátkům dostatek hraček a jiných zábavných podnětů, aby neměla potřebu zkoumat a ničit stínicí techniku.

Oprava poničených žaluzií

Nejčastějším problémem u horizontálních žaluzií bývá přetržený řetízek, případně silonové vodicí lanko. Neopatrným zkoumáním a hraním mohou vzít za své také některé lamely. Ovládací řetízek většinou není obtížné vyměnit, se zničenými lamelami nebo přetrženým silonem už je to složitější, i když šikovný kutil to může zvládnout. Lepší je ale nepodcenit prevenci a volit buď venkovní stínění, nebo eliminovat šňůrky a řetízky.

Chcete horizontální žaluzie bez řetízku? Existují: například elektricky ovládané žaluzie Isotra Energy.

Nejnovější

Udělej si sám
24. ledna 2023

Životní změny – když děti vylétnou z hnízda

Redakce
3
1505 přečtení
Životní změny – když děti vylétnou z hnízda
Když děti dospějí a odstěhují se, řešíme opačný problém, než před jejich narozením. Zanechat jim jejich pokoj pro budoucí návraty, nebo ho přebudovat na pracovnu, dílnu či pokoj pro hosty? Anebo se rovnou přestěhovat do menšího? Další díl seriálu o životních změnách.
Udělej si sám
5. ledna 2023

Relaxace doma 4 – odreagování v kuchyni

Redakce
3
1505 přečtení
Relaxace doma 4 – odreagování v kuchyni
Kuchyň vnímáme každý jinak. Co jsou pro jednoho galeje neustálého vymýšlení jídel, vaření a umývání nádobí, tam si jiný odpočine u kreativního vytváření dobrot a nenáročné fyzické práce, u které nepotřebuje přemýšlet. Jak na to, aby pro nás byl čas strávený v kuchyni příjemným oddechem od ostatních povinností?