Hledat
Svět Isotra
10. prosince 2021

Žaluzie a domácí mazlíčci: které stínění vybrat a jak je ochránit?

Redakce
2
854 přečtení
Žaluzie a domácí mazlíčci: které stínění vybrat a jak je ochránit?
Máte doma kočičku, pejska, králíka nebo papouška? Domácí mazlíčci přinášejí spoustu radosti, dokážou ale i pořádně potrápit vybavení bytu.

S mazlíčky dejte přednost venkovnímu stínění

Nejlepší je prevence: pokud zvířátko nebudou uvnitř bytu lákat žádné šňůrky a řetízky, nemůže je ani poškodit. S domácími mazlíčky proto vybírejte nejlépe mezi venkovními žaluziemi a exteriérovými screenovými roletami. Předokenní rolety volte jen tehdy, když potřebujete zatemnění pouze na spaní (nebo na nerušené sledování televize) a nevadí vám přes den holá okna.

Jak bránit žaluzie a rolety před mazlíčky

Komíhající se řetízky, provázky, vodicí lanka – to všechno mazlíčky láká. Řešením může být zkrácení ovládacích řetízků a ztížení přístupu k roletám nebo žaluziím. Před okna nebo balkonové dveře umístěte těžké, objemné zábrany – květináče, dekorativní předměty apod. Zvířátko se mezi nimi nebude chtít složitě proplétat a možná se nechá odradit. Existují i odpuzovací spreje nebo generátory velmi vysokého zvuku, který zvířata slyší (a vadí jim), zatímco člověk ne. Kočce, kterou přitahují vodicí lanka a řetízky žaluzií nebo šňůrky od rolet, zkuste vyhradit jedno okno bez stínění nebo s dlouhodobě vytaženou roletou – usnadněte jí k němu přístup, můžete umístit na parapet deku nebo pelíšek, aby věděla, že jde o její prostor, kde může beztrestně pozorovat ptáčky a venkovní svět.

Dopřejte zvířátkům dostatek hraček a jiných zábavných podnětů, aby neměla potřebu zkoumat a ničit stínicí techniku.

Oprava poničených žaluzií

Nejčastějším problémem u horizontálních žaluzií bývá přetržený řetízek, případně silonové vodicí lanko. Neopatrným zkoumáním a hraním mohou vzít za své také některé lamely. Ovládací řetízek většinou není obtížné vyměnit, se zničenými lamelami nebo přetrženým silonem už je to složitější, i když šikovný kutil to může zvládnout. Lepší je ale nepodcenit prevenci a volit buď venkovní stínění, nebo eliminovat šňůrky a řetízky.

Chcete horizontální žaluzie bez řetízku? Existují: například elektricky ovládané žaluzie Isotra Energy.

Nejnovější

Dům a zahrada
10. května 2022

Pět podob využití pergoly

Redakce
3
854 přečtení
Pět podob využití pergoly
Pergola nemusí znamenat jen obytnou terasu nebo přístřešek chránící auto před sněhem. Zjistěte, jak může vypadat pergola a k čemu ji využít na různých místech zahrady.
Svět Isotra
6. května 2022

Bezpečí pro děti: jak vybírat stínicí techniku?

Redakce
3
854 přečtení
Bezpečí pro děti: jak vybírat stínicí techniku?
Několik desítek tisíc dětí se zranilo a přes dvě stě jich dokonce zemřelo ve Spojených státech od 90. let na následky nehody při zacházení se žaluziemi. Jak na to, aby stínění bylo bezpečné?