Hledat
Svět Isotra
10. prosince 2021

Žaluzie a domácí mazlíčci: které stínění vybrat a jak je ochránit?

Redakce
2
1220 přečtení
Žaluzie a domácí mazlíčci: které stínění vybrat a jak je ochránit?
Máte doma kočičku, pejska, králíka nebo papouška? Domácí mazlíčci přinášejí spoustu radosti, dokážou ale i pořádně potrápit vybavení bytu.

S mazlíčky dejte přednost venkovnímu stínění

Nejlepší je prevence: pokud zvířátko nebudou uvnitř bytu lákat žádné šňůrky a řetízky, nemůže je ani poškodit. S domácími mazlíčky proto vybírejte nejlépe mezi venkovními žaluziemi a exteriérovými screenovými roletami. Předokenní rolety volte jen tehdy, když potřebujete zatemnění pouze na spaní (nebo na nerušené sledování televize) a nevadí vám přes den holá okna.

Jak bránit žaluzie a rolety před mazlíčky

Komíhající se řetízky, provázky, vodicí lanka – to všechno mazlíčky láká. Řešením může být zkrácení ovládacích řetízků a ztížení přístupu k roletám nebo žaluziím. Před okna nebo balkonové dveře umístěte těžké, objemné zábrany – květináče, dekorativní předměty apod. Zvířátko se mezi nimi nebude chtít složitě proplétat a možná se nechá odradit. Existují i odpuzovací spreje nebo generátory velmi vysokého zvuku, který zvířata slyší (a vadí jim), zatímco člověk ne. Kočce, kterou přitahují vodicí lanka a řetízky žaluzií nebo šňůrky od rolet, zkuste vyhradit jedno okno bez stínění nebo s dlouhodobě vytaženou roletou – usnadněte jí k němu přístup, můžete umístit na parapet deku nebo pelíšek, aby věděla, že jde o její prostor, kde může beztrestně pozorovat ptáčky a venkovní svět.

Dopřejte zvířátkům dostatek hraček a jiných zábavných podnětů, aby neměla potřebu zkoumat a ničit stínicí techniku.

Oprava poničených žaluzií

Nejčastějším problémem u horizontálních žaluzií bývá přetržený řetízek, případně silonové vodicí lanko. Neopatrným zkoumáním a hraním mohou vzít za své také některé lamely. Ovládací řetízek většinou není obtížné vyměnit, se zničenými lamelami nebo přetrženým silonem už je to složitější, i když šikovný kutil to může zvládnout. Lepší je ale nepodcenit prevenci a volit buď venkovní stínění, nebo eliminovat šňůrky a řetízky.

Chcete horizontální žaluzie bez řetízku? Existují: například elektricky ovládané žaluzie Isotra Energy.

Nejnovější

Sezónní témata
26. září 2022

Výlety pro babí léto: odpočiňte si v podzimní přírodě

Redakce
3
1220 přečtení
Výlety pro babí léto: odpočiňte si v podzimní přírodě
27. září je Světový den turistiky. Ať už jste zvyklí chodit na pěší výlety každý víkend, nebo se do přírody vydáte jen občas, vypravte se koncem září na výlet s naším průvodcem – máme tip pro každý kraj České republiky.
Svět Isotra
14. září 2022

30 let společnosti ISOTRA

Redakce
6
1220 přečtení
30 let společnosti ISOTRA
Když před třiceti lety vznikla opavská společnost ISOTRA, neměla většina Čechů o venkovním stínění ani ponětí a na interiérové žaluzie se čekalo dva roky. Tehdy švagři Erich Stavař a Bohumír Blachut chytli příležitost za pačesy. Z rodinné firmy vyrostla společnost, která zaměstnává 630 lidí, je držitelem 7 patentů a 33 užitných vzorů a exportuje své výrobky, komponenty a technologie pro výrobu do více než 43 zemí světa. Za tři dekády své existence prodali více než 7 miliónů kusů výrobků stínicí techniky, z toho venkovních žaluzií přibližně 1 milion kusů. O složitých začátcích i cestě k úspěchu jsme si povídali s Erichem Stavařem a Lýdií Blachutovou, která je rovněž již od samého začátku neoddělitelnou součástí společnosti ISOTRA.