Hledat
Svět Isotra
10. prosince 2021

Žaluzie a domácí mazlíčci: které stínění vybrat a jak je ochránit?

Redakce
2
2177 přečtení
Žaluzie a domácí mazlíčci: které stínění vybrat a jak je ochránit?
Máte doma kočičku, pejska, králíka nebo papouška? Domácí mazlíčci přinášejí spoustu radosti, dokážou ale i pořádně potrápit vybavení bytu.

S mazlíčky dejte přednost venkovnímu stínění

Nejlepší je prevence: pokud zvířátko nebudou uvnitř bytu lákat žádné šňůrky a řetízky, nemůže je ani poškodit. S domácími mazlíčky proto vybírejte nejlépe mezi venkovními žaluziemi a exteriérovými screenovými roletami. Předokenní rolety volte jen tehdy, když potřebujete zatemnění pouze na spaní (nebo na nerušené sledování televize) a nevadí vám přes den holá okna.

Jak bránit žaluzie a rolety před mazlíčky

Komíhající se řetízky, provázky, vodicí lanka – to všechno mazlíčky láká. Řešením může být zkrácení ovládacích řetízků a ztížení přístupu k roletám nebo žaluziím. Před okna nebo balkonové dveře umístěte těžké, objemné zábrany – květináče, dekorativní předměty apod. Zvířátko se mezi nimi nebude chtít složitě proplétat a možná se nechá odradit. Existují i odpuzovací spreje nebo generátory velmi vysokého zvuku, který zvířata slyší (a vadí jim), zatímco člověk ne. Kočce, kterou přitahují vodicí lanka a řetízky žaluzií nebo šňůrky od rolet, zkuste vyhradit jedno okno bez stínění nebo s dlouhodobě vytaženou roletou – usnadněte jí k němu přístup, můžete umístit na parapet deku nebo pelíšek, aby věděla, že jde o její prostor, kde může beztrestně pozorovat ptáčky a venkovní svět.

Dopřejte zvířátkům dostatek hraček a jiných zábavných podnětů, aby neměla potřebu zkoumat a ničit stínicí techniku.

Oprava poničených žaluzií

Nejčastějším problémem u horizontálních žaluzií bývá přetržený řetízek, případně silonové vodicí lanko. Neopatrným zkoumáním a hraním mohou vzít za své také některé lamely. Ovládací řetízek většinou není obtížné vyměnit, se zničenými lamelami nebo přetrženým silonem už je to složitější, i když šikovný kutil to může zvládnout. Lepší je ale nepodcenit prevenci a volit buď venkovní stínění, nebo eliminovat šňůrky a řetízky.

Chcete horizontální žaluzie bez řetízku? Existují: například elektricky ovládané žaluzie Isotra Energy.

Nejnovější

Sezónní témata
13. října 2023

Oslavte den čokolády

Redakce
2
2177 přečtení
Oslavte den čokolády
Kdo by neměl rád čokoládu? Praví čokoholici vědí, při jaké teplotě ji skladovat, při jaké konzumovat a proč by rozhodně neměla přijít na přímé slunce.
Sezónní témata
4. října 2023

Říjen: Ideální čas na výlety a dovolené

Redakce
4
2177 přečtení
Říjen: Ideální čas na výlety a dovolené