Hledat
Dům a zahrada
1. června 2018

Jaký typ venkovní žaluzie potřebujete?

Redakce
6 min
8115 přečtení
Jaký typ venkovní žaluzie potřebujete?

Venkovní stínící technika pro rodinné domy a budovy právem bývá součástí projektů a staveb. Představuje funkční, ale i architektonický prvek. Které typy stínící techniky si zákazníci vybírají nejčastěji?

Venkovní žaluzie

V současnosti jsou venkovní žaluzie nejžádanější a nejrozšířenější formou venkovního stínění. Oblíbené jsou mezi uživateli a také mezi architekty, kteří je rádi navrhují do velkých prosklených ploch fasád, posuvných dveří — tzv. HS portálů, oken i balkonových dveří moderních funkcionalistických domů a budov.

Venkovní žaluzie jsou výjimečné díky možnosti stahovaní a naklápění hliníkových lamel. Ty dovolují regulovat jak vnitřní intenzitu denního světla, tak interiérové teplo, resp. tepelné zisky ze slunečního záření.

Typy venkovních žaluzií podle tvaru lamely

Venkovní žaluzie ISOTRA se liší profilem použitých lamel.

Existují tři typy profilů

  • Lamela tvaru C
  • Lamela tvaru Z
  • Lamela tvaru S

Při volbě venkovních žaluzií hraje roli také šíře (hloubka) lamely.
ISOTRA nabízí šíře: • 50 mm • 65 mm • 70 mm • 80 mm • 90 mm.

V praxi se venkovní žaluzie označují dle tvaru lamely a její šíře.

ISOTRA nabízí tyto základní typy

  • Cetta 50, Cetta 65, Cetta 80, Cetta 80 Flexi
  • Zetta 70, Zetta 90
  • Setta 65, Setta 90
  • Titan 90
  • (Jiní výrobci mohou mít i nepatrně odlišné šíře např. 63, nebo 93 mm.)

Který typ venkovní žaluzie je pro můj dům nejlepší?

Každý typ venkovní žaluzie má svoje výhody a nevýhody. Základním typem značky ISOTRA je Cetta 80, nejžádanějším Zetta 90, designovým provedením vyniká Setta 90 a nejdokonalejší ochranu proti násilnému vniknutí do interiéru představují nové žaluzie Titan 90.

3

Cetta 80
Tvar lamely dobře odráží a rozptylují sluneční paprsky, nevýhodou bývá to, že při silném větru o sebe mohou konce lamel „cinkat“. Tato žaluzie může být vedena ve vodících lištách nebo lankách. Lanka jsou méně opticky rušivá než vodící lišty, proto je mnoho zákazníků a architektů upřednostňuje.

Zetta 90
V současnosti nejvíce používaným typem venkovní žaluzie z nabídky společnosti ISOTRA je Zetta 90. Její lamely tvaru Z jsou nejen vysoce odolné proti větru, ale jsou vybaveny těsnícím gumovým profilem, který zabraňuje cinkání lamel o sebe. Žaluzie dokonale stíní také díky tvaru lamely; v uzavřeném stavu nepropouštějí do interiéru prakticky žádné světlo.

Setta 90
Tento typ používá obdobu lamelu ve tvaru Z, ale její křivky jsou zaoblené a mají tvar písmene S nebo vlnky. Jednotlivé lamely jsou rovněž vybaveny těsnícím gumovým, který zabraňuje cinkání sklopených žaluzií ve větrném počasí.

Titan 90
Nejnovější typ žaluzií je Titan 90, který vyniká tím, že objekt chrání před násilným vniknutím zvenčí. V uzavřeném stavu se lamely uzamknou do sebe, a to tak, že mezi nimi nevzniknou žádné mezery. Ovládání žaluzií je bezpečně ukryto ve vodicích lištách, takže není volně přístupné. S žaluzií nelze zvenčí jakkoli manipulovat.

Podomítkové, nebo přiznané venkovní žaluzie?

Pokud je to možné, tak se již ve fázi projekce domu počítá s uložením boxu pro venkovní žaluzii pod omítku budoucí fasády a to v úrovni nadokenního překladu. Tento box slouží ke skrytí venkovní žaluzie ve staženém stavu nad oknem pod omítkou tak, aby stínicí systém nerušil vzhled fasády ani neomezoval volný výhled z oken, případně nesnižoval výšku dveřního či okenního otvoru.

Stejně tak lze do fasády skrýt podomítkové lišty bočního vedení žaluzií, aby nerušily vzhled a nemusely se montovat na rámy oken, ostění či přímo na fasádu.

V případě, že nelze boxy a lišty zabudovat pod fasádu, například u hotové stavby, při rekonstrukci domu nebo z jiných důvodů, používá se tzv. přiznané provedení s viditelným krycím plechem boxu žaluzie a vodícími lištami montovanými na rám okna.

Pohon venkovní žaluzie

2

Dnes už prakticky každá stavba ve fázi projektu počítá s instalací motorických venkovních žaluzií. Motor venkovní žaluzie je umístěn uvnitř horního nosiče venkovní žaluzie. K elektrické sítí s napětím 230 V je připojen kabelem a Hirschmann konektorem.

Existují motory buď bez přijímače dálkového ovládání, nebo s přijímačem. Motory s přijímačem je možné uvádět do chodu dálkovým ovladačem. Ovladače od firmy Somfy patří k nejpoužívanějším.

1

Pro motorový pohon je potřeba přivést kabel s napájením k místu pro uložení boxu.

Venkovní žaluzie lze ovládat také klikou, ale je to značně nepraktické a někdy i montážně těžko proveditelné. U typu venkovní žaluzie Cetta 50 je možné i ovládání nekonečnou šňůrou.

Řízení venkovních žaluzií

Jak již bylo zmíněno, většina venkovních žaluzií je ovládána motorem uvnitř žaluzie, který stahuje nebo vytahuje lamely a také je naklápí. Tyto motory mohou být řízeny řídicím systémem od různých výrobců, například Loxone, ABB, Schneider, Jablotron, atd. V podstatě se jen napojí na řídicí systém domu a pracují tak, jak jim systém určí.

Existují také motory s přijímačem dálkového ovládání od firmy Somfy a to s protokolem RTS a nejnovějším protokolem IO. Tyto motory poté uživatel ovládá bezdrátově pomocí dálkového ovladače a popřípadě bezdrátového řídicího systému Somfy TaHoma, který umožňuje řídit veškeré žaluzie a mnoho jiných zařízení v domě prostřednictvím PC nebo Smartphonu.

Výběr venkovní žaluzie vždy konzultujte s profesionály. Vždy je lepší nechat si poradit, jaká varianta je pro váš exteriér ta nejlepší.

Doporučujeme proto kontaktovat některého z ISOTRA partnerů, s výsledkem budete zaručeně spokojeni.

Nejnovější

Svět Isotra
20. března 2023

Den stínicí techniky připadá na začátek jara

Redakce
3
8115 přečtení
Den stínicí techniky připadá na začátek jara
Dne 21. března 2023 vyhlašuje nezisková organizace ES-SO (European Solar Shading Organisation) první "Global Shading Day“ (Světový den stínicí techniky). Cílem je, aby si široká veřejnost a politici na nejvyšší úrovni uvědomili lidské, ekologické a ekonomické přínosy stínicí techniky. Zavedení norem ve stavebních právních předpisech by bylo logickým krokem právě nyní, kdy se změna klimatu nezvratně zrychluje.
Svět Isotra
15. března 2023

Nezávislé solární napájení pro venkovní žaluzie

Redakce
3
8115 přečtení
Nezávislé solární napájení pro venkovní žaluzie
Solární panely už dávno nejsou určeny pouze pro solární elektrárny, velké firmy nebo střechy rodinných domů. Malý solární panel dnes může mít každá venkovní žaluzie, screenová roleta a nově i exteriérová roleta.