Hledat
Udělej si sám
12. června 2023

Výměna oken: co vás všechno čeká?

Redakce
3
1460 přečtení
Výměna oken: co vás všechno čeká?
Rozhodli jste se netěsnící okna vyměnit sami, nebo probíhá výměna ve vašem bytovém domě hromadně? Na co nezapomenout, co pohlídat a v jakém případě potřebujete stavební povolení?

Jak se připravit na výměnu oken

Stavební povolení na výměnu oken potřebujete v takovém případě, když jsou nová okna větší nebo menší než ta původní a zasahujete tím pádem do konstrukce objektu. Pokud jste vlastníkem rodinného domu, okna jednoduše vyměníte, ať už s povolením, v případě, že je to potřeba, případně bez něj. U výměny oken v bytě je situace složitější. U bytových domů rozdělených na jednotky před  1. lednem 2014 jsou okna součástí jednotky, za jejich výměnu tedy odpovídá vlastník – buďto přímý majitel, nebo bytové družstvo, pokud jde o družstevní byt. Na druhou stranu u domů rozdělených na jednotky od roku 2014 dál jsou okna společnou částí domu a rozhoduje o nich SVJ.

Dohodli jste se s družstvem nebo se společenstvím vlastníků, případně vlastníte samostatnou nemovitost a rozhodli jste se vyměnit okna. Rozhodně to nedoporučujeme dělat svépomocí, už kvůli záruce, která je vázaná na odbornou montáž. Raději se dohodněte se specializovanou firmou. Jako první na místo přijede zaměřovací technik, který vyměří velikost oken a také se s ním dohodnete na typu rámů i skel.

Druhým krokem je příjezd montérů, kteří během jednoho dne demontují stará okna a nainstalují nová. Je potřeba vše od oken a přilehlých stěn odklidit a nechat jim manévrovací prostor, zbytek místnosti zakryjte malířskými plachtami nebo podobným krycím materiálem.

Co udělat po výměně oken

Určitě to bude chtít uklidit. I když si stará okna montážní firma odveze, bude všude množství prachu. Pokud bude potřeba vymalovat, musíte několik dnů počkat, než zaschne zednické začištění. Po výměně se také hodí zaprášená okna umýt.

Dopředu byste také měli mít rozmyšleno, jak nová okna zastínit. Garnýže na záclony nebo závěsy budete moci vrátit zpátky, pokud jste ale měli na starých oknech horizontální žaluzie nebo rolety, chce to pořídit nové. Když už budete mít vybouraná okna, informujte se, jestli je možné rovnou namontovat i venkovní žaluzie nebo předokenní rolety. Zvažte i instalaci sítí proti hmyzu, ať máte případně vše vyřešené najednou.

Redakce

Nejnovější

Sezónní témata
1. prosince 2023

Domov jako wellness centrum: Jak design ovlivňuje zdraví a pohodu

Redakce
3
1460 přečtení
Domov jako wellness centrum: Jak design ovlivňuje zdraví a pohodu
Doma trávíme velkou část dne a během té doby neustále vnímáme atmosféru našeho bydlení, i v tom případě, že se zrovna soustředíme na něco jiného. Zařízení a design našeho domova tak bezprostředně ovlivňuje naši psychickou pohodu a zprostředkovaně také naše psychické i fyzické zdraví. Jak na to, aby nám doma bylo co nejlépe?
Sezónní témata
13. října 2023

Oslavte den čokolády

Redakce
2
1460 přečtení
Oslavte den čokolády
Kdo by neměl rád čokoládu? Praví čokoholici vědí, při jaké teplotě ji skladovat, při jaké konzumovat a proč by rozhodně neměla přijít na přímé slunce.