Hledat
Udělej si sám
12. června 2023

Výměna oken: co vás všechno čeká?

Redakce
3
2173 přečtení
Výměna oken: co vás všechno čeká?
Rozhodli jste se netěsnící okna vyměnit sami, nebo probíhá výměna ve vašem bytovém domě hromadně? Na co nezapomenout, co pohlídat a v jakém případě potřebujete stavební povolení?

Jak se připravit na výměnu oken

Stavební povolení na výměnu oken potřebujete v takovém případě, když jsou nová okna větší nebo menší než ta původní a zasahujete tím pádem do konstrukce objektu. Pokud jste vlastníkem rodinného domu, okna jednoduše vyměníte, ať už s povolením, v případě, že je to potřeba, případně bez něj. U výměny oken v bytě je situace složitější. U bytových domů rozdělených na jednotky před  1. lednem 2014 jsou okna součástí jednotky, za jejich výměnu tedy odpovídá vlastník – buďto přímý majitel, nebo bytové družstvo, pokud jde o družstevní byt. Na druhou stranu u domů rozdělených na jednotky od roku 2014 dál jsou okna společnou částí domu a rozhoduje o nich SVJ.

Dohodli jste se s družstvem nebo se společenstvím vlastníků, případně vlastníte samostatnou nemovitost a rozhodli jste se vyměnit okna. Rozhodně to nedoporučujeme dělat svépomocí, už kvůli záruce, která je vázaná na odbornou montáž. Raději se dohodněte se specializovanou firmou. Jako první na místo přijede zaměřovací technik, který vyměří velikost oken a také se s ním dohodnete na typu rámů i skel.

Druhým krokem je příjezd montérů, kteří během jednoho dne demontují stará okna a nainstalují nová. Je potřeba vše od oken a přilehlých stěn odklidit a nechat jim manévrovací prostor, zbytek místnosti zakryjte malířskými plachtami nebo podobným krycím materiálem.

Co udělat po výměně oken

Určitě to bude chtít uklidit. I když si stará okna montážní firma odveze, bude všude množství prachu. Pokud bude potřeba vymalovat, musíte několik dnů počkat, než zaschne zednické začištění. Po výměně se také hodí zaprášená okna umýt.

Dopředu byste také měli mít rozmyšleno, jak nová okna zastínit. Garnýže na záclony nebo závěsy budete moci vrátit zpátky, pokud jste ale měli na starých oknech horizontální žaluzie nebo rolety, chce to pořídit nové. Když už budete mít vybouraná okna, informujte se, jestli je možné rovnou namontovat i venkovní žaluzie nebo předokenní rolety. Zvažte i instalaci sítí proti hmyzu, ať máte případně vše vyřešené najednou.

Redakce

Nejnovější

Sezónní témata
14. května 2024

Energetická účinnost a stínicí technika: Snižte spotřebu energií

Redakce
4
2173 přečtení
Energetická účinnost a stínicí technika: Snižte spotřebu energií
V dnešní době, kdy se stále více mluví o udržitelnosti a snižování energetické stopy, hrají klíčovou roli v každé domácnosti i energeticky účinná řešení. Jedním z efektivních způsobů, jak můžete snížit spotřebu energie ve svém domě nebo kanceláři, je použití stínicí techniky. Stínicí systémy, jako jsou žaluzie, rolety, markýzy a pergoly, nejenže zlepšují estetiku prostoru, ale také přinášejí významné energetické úspory. Podívejme se blíže, jak může stínicí technika přispět k lepší energetické efektivitě.
Sezónní témata
30. dubna 2024

Ochrana před UV zářením: Jak stínicí technika chrání vás a váš domov

Redakce
3
2173 přečtení
Ochrana před UV zářením: Jak stínicí technika chrání vás a váš domov
Vliv UV záření na zdraví lidí a životnost domácích interiérů je často podceňovaný. Dlouhodobá expozice UV záření může způsobit poškození kůže, zrychlené stárnutí a dokonce i riziko kožních onemocnění. Stejně tak může UV záření postupně poškodit nábytek, podlahy a další prvky interiéru. Řešením, jak se proti těmto rizikům bránit, je efektivní stínicí technika, která může významně snížit množství UV záření pronikajícího do vašeho domova.