Hledat
Sezónní témata
27. září 2019

Nejefektivnější mytí oken. Jak mýt okna?

Redakce
6
7721 přečtení
Nejefektivnější mytí oken. Jak mýt okna?

Jak na perfektní umytí oken? Začal podzim a s ním přichází i ideální doba pro mytí, případně i další údržbu oken před zimou. Máme pro vás shrnutí nejlepších tipů, jak předejít šmouhám a mít před zimou zářivě čistá skla i rámy.

Plánování a příprava na mytí oken

Dobré načasování je polovina úspěchu: vyberte si na mytí oken den, kdy není příliš horko, ale zároveň teploty ještě neklesají k nule. Nejen kvůli vlastnímu pohodlí, ale především proto, aby nezamrzala voda na okenních tabulích. Nemělo by samozřejmě pršet, ale ani příliš foukat nebo svítit sluníčko – obojí způsobuje příliš rychlé usychání vody a tedy šmouhy. 

Ideální podmínky pro mytí oken jsou obloha pod mrakem a teplota kolem 20 °C, určitě ale ne méně než  5 °C.

Pokud máte na oknech nainstalované horizontální žaluzie, vyčistěte je ještě před mytím oken, abyste si je pak znovu neušpinili. Plisse žaluzie můžete nejdřív shrnout zhruba do poloviny okenních tabulí, umýt vrchní část okna, pak žaluzie vyhrnout úplně nahoru a domýt zbytek.

513

Plisse

Začínáme s rámy

Stěrku, vysavač na okna a podobné pomocníky ze začátku potřebovat nebudeme – nejprve sklidíme všechny překážející věci z parapetů a pustíme se do mytí rámů. Ideální na okna i rámy je alkoholový čistič, který nastříkáme na houbičku nebo složený hadřík z mikrovlákna. Rámy s ním umyjeme odshora dolů. Další postup, tedy mytí skel, se bude lišit podle toho, jestli budeme používat stěrku, vysavač na sklo nebo robota na mytí oken.

Mytí oken se stěrkou

Při ručním postupu vám stejně jako při použití vysavače na okna přijde vhod takzvaný rozmývák. Jedná se o váleček s huňatým návlekem zhruba velikosti a tvaru stěrky – namáčí se do vody s čističem a usnadňuje odstraňování nečistot ze skla. Pokud nemáme rozmývák, jeho úlohu zastane houba na mytí aut nebo jednoduše namočený hadr. Voda, do které přidáváme alkoholový čistič, by měla být vlažná – při překročení 30 °C se snižuje účinnost mycích prostředků. Nepoužívejte místo alkoholu jar nebo jiný přípravek na nádobí! Ponechal by na skle lepkavý film, na který by se přichytávaly nečistoty a drobný hmyz. Sklo pokryté napěněným čisticím prostředkem stahujeme rovnými, pečlivými tahy stěrkou: tu po každém setření otřeme do hadříku a pokládáme gumou nahoru, aby zůstala čistá. Přebytečné kapky a případné šmouhy setřeme a doleštíme čistou mikroutěrkou.

515

Z vnější strany oken stírejte tahy odshora dolů, z vnitřní strany zleva doprava (nebo naopak). Když objevíte šmouhu, budete tak okamžitě vědět, jestli je zvenčí, nebo zevnitř.

Pomocníci na mytí oken

Práce s vysavačem na okna je podobná mytí oken stěrkou, zbavíme se ale starosti o stružky špinavé vody odkapávající ze stěrky. Pokud chceme práci s mytím oken minimalizovat a nechat z co největší části na přístrojích, můžeme si pořídit okenního robota, který se s pomocí motoru přisaje na okno nebo jinou hladkou plochu a celou ji sám umyje na podobném principu, jako robotické vysavače samy vyčistí podlahu. Tyto robotické čističe jsou znatelně dražší než vysavače na okna (ceny začínají zhruba na šesti tisících korun), některé modely nedosáhnou do rohů a silně znečištěná okna je pro ně nejprve potřeba předmýt. Na druhou stranu pracují opravdu samy, na rozdíl od vysavačů, které jen efektivněji stírají špinavou vodu, jejich obsluha je ale stále na člověku.

Redakce

Nejnovější

Sezónní témata
29. května 2024

Mezinárodní den dětí: Oslava radosti a budoucnosti

Redakce
4
7721 přečtení
Mezinárodní den dětí: Oslava radosti a budoucnosti
Každý rok 1. června slavíme Mezinárodní den dětí, který je věnován našim nejmladším a nejcennějším členům společnosti. Tento den je příležitostí k oslavě radosti, nevinnosti a naděje, kterou děti přinášejí do našich životů. Zároveň nám připomíná, jak důležité je zajistit pro děti bezpečné, zdravé a stimulující prostředí, ve kterém mohou růst a rozvíjet se.
Sezónní témata
14. května 2024

Energetická účinnost a stínicí technika: Snižte spotřebu energií

Redakce
4
7721 přečtení
Energetická účinnost a stínicí technika: Snižte spotřebu energií
V dnešní době, kdy se stále více mluví o udržitelnosti a snižování energetické stopy, hrají klíčovou roli v každé domácnosti i energeticky účinná řešení. Jedním z efektivních způsobů, jak můžete snížit spotřebu energie ve svém domě nebo kanceláři, je použití stínicí techniky. Stínicí systémy, jako jsou žaluzie, rolety, markýzy a pergoly, nejenže zlepšují estetiku prostoru, ale také přinášejí významné energetické úspory. Podívejme se blíže, jak může stínicí technika přispět k lepší energetické efektivitě.