Hledat
Tip týdne
24. února 2025

Tip týdne: Snižte před koncem zimy účty za energie

Redakce
3
845 přečtení
Tip týdne: Snižte před koncem zimy účty za energie
Letošní zima je opravdu chladná a dává důvod k obavám, že nás účty za energie na jejím konci nepříjemně překvapí. Dobrou zprávou je, že pomocí malých úprav můžete snížit spotřebu energie a zároveň si zachovat i relativně komfortní prostředí. Mezi kroky správným směrem patří chytré větrání, maximální využívání přirozeného světla a optimalizace nastavení topení.

Jak správně větrat, aby teplo neunikalo

Pravidelné větrání je klíčové pro zdravý život i pro prevenci plísní. Pokud větráte špatně, může však zbytečně ochlazovat interiér a zvyšovat náklady na vytápění.

Základní poučka zní: Větrejte rychle a intenzivně. Celý den otevřené ventilačky obytnou místnost zbytečně vychladí a přitom neumožní důkladnou tepelnou výměnu. Místo neustále pootevřeného okna větrejte krátce, ale intenzivně – stačí 5 až 10 minut několikrát denně. Otevřete okna dokořán, aby se vzduch rychle vyměnil, ale nestihly se ochladit stěny a nábytek.

Využívejte přirozené světlo a sluneční teplo

Slunce je přirozeným zdrojem tepla i světla, a toho se dá i v zimních měsících efektivně využít. Nechte byt co nejvíce prohřívat – pokud je to možné, nechte přes den co největší množství denního světla pronikat dovnitř. Vytáhněte rolety, odhrňte závěsy a nechte sluneční paprsky ohřát interiér. Ušetříte za vytápění, ale během ranního a večerního nedostatku světla snížíte i dobu, po kterou je potřeba svítit.

Večer ovšem hlavně venkovní žaluzie nebo rolety pomohou uchovat teplo v interiéru. Aby ohřátý vzduch zbytečně neunikal studenými okenními tabulemi, zatáhněte je hned po setmění.

Tip: Udržet teplo v bytě pomohou i screenové rolety.

Jak optimalizovat teplo v interiéru

Správné nastavení vytápění a drobné úpravy mohou výrazně snížit spotřebu energie. Základním pravidlem je nezakrývat a neobestavovat radiátory. Dlouhé závěsy a zástěny k topení nepatří. Ujistěte se také, že radiátory jsou dobře odvzdušněné.

Ne vždy je také potřeba topit naplno. Za prvé, suchý vzduch působí chladněji, zatímco optimální vlhkost (40–60 %) pomáhá udržet pocit tepla i při nižší teplotě. Pokud je vzduch příliš suchý, pomůže zvlhčovač nebo jednoduše miska s vodou na topení. Za druhé, nemusíte mít nastavenou stále stejnou teplotu. Na noc nebo při delší nepřítomnosti snižte teplotu o 2–3 °C – ušetříte, aniž byste pocítili velký rozdíl. Ideální teplota na spaní je kolem 18 °C.

Malé změny, velký rozdíl

Snížit účty za energie neznamená slevit z pohodlí. Zmíněné úpravy vám pomohou udržet domov příjemně teplý a zároveň snížit náklady na vytápění.

Nejnovější

Dům a zahrada
17. června 2025

Biofilní pergola: Jak se lépe propojit s přírodou?

Redakce
4
845 přečtení
Biofilní pergola: Jak se lépe propojit s přírodou?
Setkali jste se už s výrazem biofilní? Vyjadřuje lásku k přírodě a potřebu dostat co nejvíce přírodních prvků do běžného života. Biofilní design je architektonický přístup, který propojuje náš životní prostor a přírodu. Jde o stále populárnější trend – a v pergole si ho můžete užít nejsnáze.
Svět Isotra
16. června 2025

Jak si vybrat venkovní stínění: Žaluzie, nebo rolety?

Redakce
3
845 přečtení
Jak si vybrat venkovní stínění: Žaluzie, nebo rolety?
Nejde jen o regulaci světla: venkovní stínění dokáže zlepšit i tepelnou a hlukovou izolaci, ušetřit energii a zvýšit bezpečnost. Které řešení je pro vás vhodnější – předokenní rolety, nebo venkovní žaluzie?