Hledat
Sezónní témata
12. prosince 2023

Příroda v interiéru: Vyzkoušíte biofilický design?

Redakce
3
2126 přečtení
Příroda v interiéru: Vyzkoušíte biofilický design?
Biofilický design, který přináší do interiérů přírodní prvky, je stále větším trendem nejen ve firemních prostorách, ale i v domácnostech. Nemusíte mít přitom doma rovnou celou stěnu obloženou mechem. Mnoho prvků spojujících bydlení s přírodou pravděpodobně používáte ve své domácnosti už dnes.

Pokojové rostliny a vertikální zahrady

Biofilický design vychází z přesvědčení, že lidé mají přirozenou potřebu spojení s přírodou. Tento designový přístup se snaží vnést do interiéru prvky živé přírody, případně používá materiály, které živou přírodu napodobují či připomínají. Pobyt v biofilických interiérech má příznivý vliv na naši duševní pohodu a zdraví.

Jedním z nejefektivnějších způsobů, jak přivést přírodu do interiéru, jsou zelené rostliny a vertikální zahrady. Živé rostliny prostor nejen vizuálně oživují, ale také zlepšují kvalitu vzduchu a přinášejí do domova pozitivní energii. Zelenou rostlinu v květináči má přitom doma téměř každý.

Vertikální zahrada pak může zabírat celou stěnu, ale dá se do bytu zabudovat i v podobě menšího truhlíku o velikosti jen několika desítek centimetrů na každé straně. Není potřeba se jich bát, mají prakticky samé výhody: zvlhčují a čistí vzduch, zbavují vás oxidu uhličitého, v létě interiér ochlazují a absorbují hluk. Zelené stěny mohou být jen okrasné, ale využijete je také jako miniaturní zahrádku. Stačí si jen vybrat.

Přírodní barvy a materiály

Pocit spojení s přírodou podpoříte použitím přírodních materiálů, jako jsou dřevo, kámen nebo pravá kůže, s maximálním zachováním jejich přirozených povrchů a textur. Doplňky mohou být keramické nebo látkové, přirozeně budou působit i sušené květiny. Důležitou roli hraje i volba barev: základem pro vytvoření klidného a harmonického prostoru jsou zemité tóny, odstíny zelené a modré.

Můžete zajít i o krok dále a využít v biofilickém domově také přírodní zvuky a vůně – ať už pomocí přirozených zvuků tekoucí vody v interiérových fontánkách, pomocí nahrávek se zvuky přírody nebo difuzéru či aromalampy s přírodními aromatickými oleji.

Přístup přirozeného světla

Dostatek přírodního světla je klíčovým prvkem biofilického designu – zelená stěna osvětlená zářivkami působí poněkud paradoxně. Volný průnik světla do interiéru zajišťují velká okna a propustné stínění, například plisse žaluzie nebo japonské stěny. Měkké a příjemné světlo ve spojení s ostatními biofilickými prvky v interiéru pomůže snížit stres a pomůže nám, aby pro nás domov fungoval jako oáza klidu a pohody.

Nejnovější

Sezónní témata
29. května 2024

Mezinárodní den dětí: Oslava radosti a budoucnosti

Redakce
4
2126 přečtení
Mezinárodní den dětí: Oslava radosti a budoucnosti
Každý rok 1. června slavíme Mezinárodní den dětí, který je věnován našim nejmladším a nejcennějším členům společnosti. Tento den je příležitostí k oslavě radosti, nevinnosti a naděje, kterou děti přinášejí do našich životů. Zároveň nám připomíná, jak důležité je zajistit pro děti bezpečné, zdravé a stimulující prostředí, ve kterém mohou růst a rozvíjet se.
Sezónní témata
14. května 2024

Energetická účinnost a stínicí technika: Snižte spotřebu energií

Redakce
4
2126 přečtení
Energetická účinnost a stínicí technika: Snižte spotřebu energií
V dnešní době, kdy se stále více mluví o udržitelnosti a snižování energetické stopy, hrají klíčovou roli v každé domácnosti i energeticky účinná řešení. Jedním z efektivních způsobů, jak můžete snížit spotřebu energie ve svém domě nebo kanceláři, je použití stínicí techniky. Stínicí systémy, jako jsou žaluzie, rolety, markýzy a pergoly, nejenže zlepšují estetiku prostoru, ale také přinášejí významné energetické úspory. Podívejme se blíže, jak může stínicí technika přispět k lepší energetické efektivitě.