Hledat
Dům a zahrada
14. září 2020

Podzimní truhlíky: čím můžete v září ozdobit balkon nebo parapet?

Redakce
2
2425 přečtení
Podzimní truhlíky: čím můžete v září ozdobit balkon nebo parapet?

Léto končí a balkonové letničky odkvétají. Není ale nutné až do května koukat na prázdné truhlíky – zjistěte, jaké rostliny vám mohou zdobit balkon, terasu nebo okna i na podzim a v zimě.

Kvetoucí truhlíky: chryzantémy a rozchodník

Pokud si chcete prodloužit sezonu bohatých a barevných květů, osázejte truhlíky tradiční podzimní květinou – chryzantémou neboli listopadkou. Chryzantémy vyžadují čerstvý vzduch, vlhko a polostín, jsou také poměrně náročné na hnojení, zejména před rozkvětem. Před prvními smíšenými a sněhovými srážkami je potřeba je chránit přenesením pod pergolu nebo jiný zahradní přístřešek. Přečtěte si i o jiných rostlinách, které se hodí do pergoly.

720

Odrůdy chryzantém vhodné do truhlíků – typ „multiflora“

 • Danielle
 • Delaware
 • Chelsey
 • Cheryl
 • Morgan
 • Blanche Poiteviné Supreme
 • Pamplona Jogger
 • Barcelona Jogger

Krásně a dlouho kvetou také rozchodníky – zkuste rozchodník nachový nebo kamčatský. Až do října vás bude těšit fialový rozrazilec (hebe), z velkého množství barev lze vybírat u brslenů. Kvetoucí rostliny v nádobách dobře doplní stálezelený zimostráz (buxus).

Podzimní klasika: vřesy a vřesovce

Když se řekne „kvetoucí podzimní truhlíky“, většině zahradníků se vybaví vřes. Rostliny s bílými a růžovými kvítky k podzimu prostě patří. Vaše okna a balkony ale může ozdobit i vřesovec, odolná a po celý rok kvetoucí rostlina stejného rodu jako vřes. Oba dva potřebují kyselou půdu a nesnášejí hnojivo s obsahem vápníku.

719

Originální ozdoba: okrasné trávy, zelí a kapusta

Okrasnou kapustu nebo zelí si do zimních truhlíků můžete pořídit až příští rok – semenáčky se sází mezi květnem a červencem, semínka vysévají v březnu nebo dubnu. Pak se vám ale odmění pestrou paletou barev (čím blíže je teplota k nule, tím zajímavěji se rostlina zbarvuje).

Přestože jde o vyšlechtěné okrasné odrůdy, barevné zelí i kapusta jsou stále jedlé! Potřebují obvykle jen o něco delší tepelnou úpravu.

Výborným doplňkem do truhlíků jsou různé druhy okrasných trav, například kostřava nebo ostřice. Zajímavými barvami listů oživí podzimní truhlíky také dlužicha.

Vítáme Vánoce: jehličnany a cesmína

Kdo je připraven, není překvapen – v záloze tak můžete mít už i truhlíky a venkovní květináče s vánoční tematikou. Terasu celoročně ozdobí zakrslé jehličnany, které je možné nakombinovat i s vřesy. 

Zakrslé jehličnany do nádob

 • jalovce
 • tisy
 • cypřišky
 • kryptomerie
 • borovice (kosodřeviny)
 • smrky

Vedle jehličnanů můžete mít v květináči i cesmínu ostrolistou, která se k nám jako symbol Vánoc dostala z Anglie a Ameriky. Pokud stojíte i o typické červené bobulky, potřebujete minimálně dvě rostliny – tento druh není samosprašný. Plody jsou však pro člověka jedovaté, neměli byste ji proto raději pěstovat v domácnosti s malými dětmi. 

Zaskočili jsme vás zmínkou o Vánocích? Připomeňte si náš loňský článek, jak na to, aby pro vás Vánoce nebyly utrpením.

721
Redakce

Nejnovější

Dům a zahrada
10. května 2022

Pět podob využití pergoly

Redakce
3
2425 přečtení
Pět podob využití pergoly
Pergola nemusí znamenat jen obytnou terasu nebo přístřešek chránící auto před sněhem. Zjistěte, jak může vypadat pergola a k čemu ji využít na různých místech zahrady.
Svět Isotra
6. května 2022

Bezpečí pro děti: jak vybírat stínicí techniku?

Redakce
3
2425 přečtení
Bezpečí pro děti: jak vybírat stínicí techniku?
Několik desítek tisíc dětí se zranilo a přes dvě stě jich dokonce zemřelo ve Spojených státech od 90. let na následky nehody při zacházení se žaluziemi. Jak na to, aby stínění bylo bezpečné?