Hledat
Sezónní témata
13. září 2022

Mezinárodní den ochrany ozonové vrstvy

Redakce
3
1955 přečtení
Mezinárodní den ochrany ozonové vrstvy
16. září si připomínáme mezinárodní den ochrany ozonové vrstvy. Co můžeme udělat my sami pro její zacelení? A jaké jsou další způsoby, kterými pomáhat naší planetě? Každý z nás může přispět.

Montrealský protokol

V roce 1987, tedy před 35 lety, byl podepsán Montrealský protokol. Ten vyjmenovává více než sto látek, které poškozují ozonovou vrstvu, a určuje závazné termíny, kdy musí světové státy ukončit jejich výrobu. Jde o jedinou mezistátní smlouvu ohledně životního prostředí, kterou ratifikovaly všechny státy světa.

Do roku 2009 se podařilo eliminovat spotřebu 98 % chemických látek, které protokol vyjmenovává. Přesto je úplná obnova ozonové vrstvy otázkou mnoha dalších desetiletí: při striktním dodržování protokolu by se měla ozonová vrstva dostat do stavu jako před rokem 1980 až zhruba za třicet nebo čtyřicet let.

Co můžeme udělat my?

Nepoužívat výrobky obsahující nebezpečné freony a halony – naštěstí už se vyskytují čím dál méně.  Pokud máte starší chladicí nebo klimatizační zařízení, které ještě používá freony, inovujte. Další příspěvek ke kvalitě ovzduší a stavu ozonové vrstvy je omezení individuální automobilové dopravy. Automobilová a kamionová doprava produkuje oxidy dusíku, které jsou pro ozonovou vrstvu také škodlivé.

Péče o planetu

Ozonovou vrstvou péče o životní prostředí nekončí. Kromě řídnutí ozonové vrstvy se potýkáme i s jinou vrstvou v atmosféře: příliš mnoho CO2 vypouštěného do ovzduší způsobuje skleníkový efekt a oteplování naší planety.

Snižování emisí CO2 je dlouhodobý projekt pro vlády všech zemí, ale i pro jednotlivce. Kromě omezení cestování autem a letadlem nejvíce pomůže šetření energiemi. Což bude mít navíc pozitivní dopad i na naši peněženku.

O šetření energiemi jsme psali například v tomto článku. Teplo v interiéru pomohou udržet například i venkovní žaluzie nebo screenové rolety. To samozřejmě není jejich jediná výhoda, a to ani v ohledu úspory energie: v létě naopak odrážejí pálící sluneční paprsky a umožňují tak šetřit za klimatizaci. Další tipy na úspornější a ekologičtější život jsme shrnuli zde.

Exteriérová žaluzie Setta 90
Redakce

Nejnovější

Dům a zahrada
7. července 2025

Zahrada jako letní obývák: Jak stínicí technika promění venkovní prostor

Redakce
4
1955 přečtení
Zahrada jako letní obývák: Jak stínicí technika promění venkovní prostor
Zahrada nebo terasa dnes už dávno neslouží jen k pěstování květin a zeleniny. V posledních letech se stále více proměňují v prodloužený obytný prostor, téměř letní obývák, kde se odpočívá, stoluje, pracuje i baví s přáteli. Aby však byla tato venkovní zóna pohodlná a využitelná během celého dne, nestačí jen zahradní nábytek a gril. Klíčovou roli hraje stínicí technika, která pomáhá regulovat teplotu, chrání před ostrým sluncem, deštěm nebo větrem a dodává prostoru útulnost i styl.
Dům a zahrada
17. června 2025

Biofilní pergola: Jak se lépe propojit s přírodou?

Redakce
4
1955 přečtení
Biofilní pergola: Jak se lépe propojit s přírodou?
Setkali jste se už s výrazem biofilní? Vyjadřuje lásku k přírodě a potřebu dostat co nejvíce přírodních prvků do běžného života. Biofilní design je architektonický přístup, který propojuje náš životní prostor a přírodu. Jde o stále populárnější trend – a v pergole si ho můžete užít nejsnáze.