Hledat
Udělej si sám
28. března 2022

Jak ušetřit za topení a energie

Redakce
3
1924 přečtení
Jak ušetřit za topení a energie
Ceny energií stoupají a každá domácnost bude muset hledat cesty, jak ušetřit. Zjistěte, kudy vám z bytu utíká nejvíce tepla a peněz.

Jak ušetřit za topení

Základem úsporného vytápění je nastavení správné teploty. Pravidelně také kontrolujte, jestli nemáte zavzdušněné radiátory, a v případě potřeby je odvzdušněte. V šetření vám může pomoci i termostat, který bude udržovat nižší teplotu, když přes den v bytě nikdo nebude, a zvýší ji v době příchodu rodiny domů.

Za radiátor můžete nalepit hliníkovou fólii, která bude odrážet teplo vyzářené zadní stranou radiátoru zpátky do místnosti, místo aby ho zbytečně pohlcovaly zdi. Pozor také na dlouhé záclony nebo závěsy, které zbytečně brání proudění tepla. Nesušte na topení ani oblečení.

Náklady na topení pomůže uspořit i zateplení budovy a kvalitní izolace oken. Možná vás překvapí, že k úsporám pomáhají i venkovní žaluzie: chrání okno před mrazem, sněhem a deštěm a pomáhají izolovat vnitřek místnosti od nepříznivých povětrnostních vlivů.

V létě pomáhají venkovní žaluzie naopak ušetřit za klimatizaci – zabraňují přehřívání domu od pálících slunečních paprsků.

Jak ušetřit za plyn

U plynového vytápění platí všechny tipy, které jsme vám poradili v oblasti o topení. K tomu nezapomeňte pravidelně kontrolovat plynový kotel a pokud máte stará plynová kamna, je lepší je vyměnit za moderní kondenzační kotel. Náklady na jeho pořízení se vrátí už zhruba za tři roky.

Můžete ale ušetřit i při používání plynového sporáku. Nenechávejte například na plynu vařit větší množství vody – vodu na těstoviny nebo brambory si raději předvařte v rychlovarné konvici. Tu využívejte také na kávu a čaj. Dobře vybírejte velikost hrnce v poměru k hořáku a nezapomínejte používat pokličky. Plynovou troubu můžete vypnout několik minut před dopečením a využít zbytkového tepla.

Ceny plynu se neustále mění, ušetřit můžete taky změnou dodavatele plynu.

Jak ušetřit za elektřinu

Zkontrolujte si všechny spotřebiče. Nejsou moc staré a neefektivní? Nedaly by se úplně vypínat místo pohotovostního režimu? Není v mrazáku vrstva námrazy? Naplníte vždy celou kapacitu pračky nebo myčky? Co můžete, perte na nižší teploty: programy s vyšší teplotou jsou energeticky náročné.

Dávejte si pozor i na světlo. Vyměňte žárovky za úsporné LED verze a nesviťte zbytečně – pokud víte, že se do pokoje vrátíte později než za pět minut, raději zhasněte. Náklady na svícení po této době převáží i energeticky náročnější rozsvícení.

Nejnovější

Dům a zahrada
22. srpna 2024

Letní péče o zahradu: Co dělat a čeho se vyvarovat

Redakce
4
1924 přečtení
Letní péče o zahradu: Co dělat a čeho se vyvarovat
Léto je obdobím, kdy zahrady rozkvétají v plné kráse. Teplé počasí a sluneční paprsky však přinášejí také své výzvy. Udržování zahrady v kondici během horkých letních měsíců vyžaduje správný přístup k zalévání, ochraně rostlin před škůdci a dalšími faktory. Přinášíme vám několik osvědčených rad a tipů, jak vaší zahradě pomoci přežít a prosperovat v letním období.
Dům a zahrada
21. srpna 2024

Léto pod pergolou: Vytvořte si dokonalou oázu klidu a pohody

Redakce
4
1924 přečtení
Léto pod pergolou: Vytvořte si dokonalou oázu klidu a pohody
Léto je ideální čas na relaxaci venku a vychutnávání slunečných dnů. Jedním z nejlepších způsobů, jak si užít letní pohodu, je vytvořit si vlastní oázu pod pergolou. Pergola může být nejen krásným estetickým prvkem vaší zahrady, ale také praktickým místem pro odpočinek, setkávání s rodinou a přáteli nebo venkovní stravování. Podívejme se na několik tipů, jak z pergoly udělat centrum letních aktivit.